Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYM JEST SZKOŁA GLOBALNA?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYM JEST SZKOŁA GLOBALNA?"— Zapis prezentacji:

1 CZYM JEST SZKOŁA GLOBALNA?

2 Szkoła Globalna to program edukacji rozwojowej, który rozbudza zainteresowania tematyką globalną dotyczącą nas wszystkich - ludzi zamieszkujących Ziemię, dzięki czemu staje się ona częścią rzeczywistości szkolnej! Szkoła Globalna pomaga dostrzec, jak niewielkie zmiany w codziennym funkcjonowaniu szkół, mogą mieć pozytywny wpływ na życie w krajach biedniejszych, tzw. krajach globalnego Południa.

3 Kraje uczestniczące w programie: - Polska - Austria - Czechy - Malta - Słowacja - Wielka Brytania - Tajlandia

4 Trzy kroki projektu 1. Nauka – uczniowie zdobywają wiedzę o tematyce globalnej i o tym, jaki ma wpływ na życie ludzi w krajach Południa 2. Badanie – uczniowie sprawdzają w jakich dziedzinach oraz w jakim stopniu ich szkoła realnie może przyczynić się do pomocy najbiedniejszym ludziom na świecie. 3. Akcja – uczniowie podejmują konkretne działania, aby poprawić życie w krajach Południa

5 Dzisiejszy świat podzielony jest na uprzemysłowioną PÓŁNOC (kraje bogate) i POŁUDNIE (kraj biedne).
Państwa Północy bogacą się kosztem krajów ubogich.

6 A F R Y K A

7 Afrykańskie piękno i różnorodność

8

9 PROBLEMY AFRYKI: brak wody
choroby (dur brzuszny, czerwonka, malaria, AIDS) głód konflikty zbrojne zmiany klimatyczne brak dostępu do edukacji na poziomie elementarnym

10 WODA - ŹRÓDŁEM ŻYCIA! Afryka i Azja
Dziś około jedna piąta światowej populacji tj. 1,1 miliarda ludzi na Ziemi jest pozbawiona dostępu do czystej wody pitnej! Co 6 człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia oraz chorób spowodowanych spożyciem skażonej wody! Afryka i Azja Europa brak dostępu do czystej wody 65% mieszkańców Azji 27% Afryki 2% Europejczyków dzienne zużycie wody 200 – 300 litrów 10 litrów

11

12 Południowy Sudan 2007r. Dzieci czerpią wodę z tej samej rzeki, w której inni robią pranie i wylewają nieczystości. Kamerun, Duala 2008r. Dzieci bawią się i piorą w brudnej rzece, w pobliżu źródła czystej wody pitnej.

13 Brak dostępu do wody wpływa na śmiertelność, szczególnie wśród dzieci!
W Afryce jest najwyższy wskaźnik śmiertelności dzieci poniżej 5 roku życia. Na 1000 dzieci – 191 z nich umiera przed piątymi urodzinami! Co roku 1,5 miliona dzieci umiera na świecie z powodu chorób związanych z brakiem wody lub ze spożyciem zanieczyszczonej wody!

14

15 Ponad 850 milionów ludzi na świecie głoduje!
GŁÓD Ponad 850 milionów ludzi na świecie głoduje!

16

17 ZMIANY KLIMATU Zmiany klimatu, rozumiane w kontekście globalnego ocieplenia i wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, należy przypisać działalności człowieka. Zmiany klimatyczne powodują naruszenie praz człowieka na olbrzymią skalę. Nieprzerwane, nadmierne emisje gazów cieplarnianych będące skutkiem działań bogatych krajów, prowadzą do pozbawienia ludzi wody, gleby i ziemi, a tym samym zasobów, które pozwalają im utrzymać się przy życiu.

18 Przyczyny zmian klimatu spowodowane działalnością człowieka – dwutlenek węgla ulatniający się do atmosfery.

19 PRAWO DO EDUKACJI Według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka edukacja to podstawowe prawo człowieka.

20 Problem edukacji na świecie
- Obecnie na świecie 72 miliony dzieci w wieku szkolnym nie ma możliwości uczęszczania do szkoły. Jedno na pięcioro z nich nie ma dostępu do nawet najbardziej podstawowego minimum edukacji. Większość z nich to dziewczęta (60%). – Połowa z tych dzieci zamieszkuje tereny, na których występują konflikty i wojny. – Ponad 1/3 dzieci nie pobierających nauki, to dzieci w różnym stopniu niepełnosprawne

21 Brak nauczycieli Jedną z przyczyn problemu edukacji na świecie jest brak nauczycieli. Obliczono, że na świecie brakuje przynajmniej 18 milionów nauczycieli.

22 Najtrudniejsza sytuacja jest w Afryce na południe od Sahary, w Azji Południowej i Oceanii.

23 Dla społeczeństw krajów Południa edukacja w pierwszej kolejności jest szansą na redukcję ubóstwa oraz chorób siejących ogromne spustoszenie, szczególnie AIDS. W roku 1948 edukacja została uznana za niezbywalne i nienaruszalne prawo człowieka.

24 Konflikty zbrojne Powszechnym zjawiskiem w Afryce są konflikty zbrojne, masowe przemieszczanie się ludności, tortury znęcanie się i charakterystyczna dla tego regionu bezkarność.

25 My też możemy pomóc!

26 Lista naszych zobowiązań:
Adopcja miłości – zbiórka pieniędzy! Stosowanie w codziennym życiu złotych zasad, zmniejszających dwutlenek węgla do atmosfery, czyli: 1. Wymienię żarówki w swoim domu na energooszczędne! 2. Będę zakręcać kran podczas mycia zębów! 3. Po skończonej pracy lub zabawie będę wyłączać komputer, grę telewizyjną i inny sprzęt z gniazdka! 4. Wychodząc z pokoju, łazienki, toalety, klasy i innych pomieszczeń, w których nie ma innych osób, będę wyłączać światło!

27 5. Będę segregować śmieci i oszczędzać papier!
6. Będę drukować dwustronnie! 7. Obniżę temperaturę w swoim pokoju o 1C! 8. Sprawdzę, czy w bagażniku samochodu rodzinnego nie zalegają niepotrzebne rzeczy – lżejszy samochód mniej spali! 9. Jeżdżąc do szkoły będę korzystać z transportu publicznego, roweru! 10. Na zakupy zabiorę torbę – nie będę używać opakowań jednorazowych! 11. Nie będę wyrzucać jedzenia!

28 12. Rzeczy w dobrym stanie, których już nie potrzebuję, oddam na szkolną aukcję lub potrzebującym!
13. Nie będę używać jednorazowych naczyń!

29 Nauczyciel PSP nr 1 w Nowej Soli
Źródła: Autor: mgr Jolanta Sikora Nauczyciel PSP nr 1 w Nowej Soli Nowa Sól, maj 2009r.


Pobierz ppt "CZYM JEST SZKOŁA GLOBALNA?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google