Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budżet państwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budżet państwa."— Zapis prezentacji:

1 Budżet państwa

2 Co to jest? Budżet państwa jest planem, który przedstawia prognozy dochodów i wydatków: organów władzy państwowej sądów trybunałów kontroli i ochrony praw administracji rządowej Powinien zapewnić finansowanie wszystkich zadań państwa- związanych z zapewnieniem obywatelom bezpieczeństwa, bezpieczeństwem socjalnym, ingerencją w gospodarkę. Uchwalany jest przez parlament na okres roku kalendarzowego i przyjmuje formę ustawy o finansach publicznych. Z uwagi na to, że budżet państwa jest planem finansowym musi być wyrażony w pieniądzu (w Polsce w w złotówkach). Plan finansowy musi spełniać zasady określone w konstytucji i prawie budżetowym.

3 Dochody państwa Źródła dochodów budżetu państwa: cła podatki zyski NBP
dywidendy odsetki zysk przedsiębiorstw państwowych

4 Wydatki budżetu państwa
Wydatki budżetowe szybko rosną, często w wyższym tempie niż dochód narodowy. Większe wydatki z budżetu są uzasadnione unowocześnieniem gospodarki, rozwojem regionów, budową dróg, infrastruktury, inwestycjami w ochronę środowiska, argumentami socjalnymi, zdrowotnymi czy edukacyjnymi. Rządy nie oszczędzają zwłaszcza na wydatkach socjalnych.

5 Na co idą nasze podatki? Państwo zbiera do budżetu podatki od obywateli, firm i instytucji. Podatki nakłada parlament. Środki z podatków finansują zadania państwa. Funkcje państwa: obrona narodowa administracja bezpieczeństwo cele społeczne Interwencje w gospodarce: Subwencje Dopłaty Wsparcie dla branż i regionów Obsługa zadłużenia wewnętrznego i zewnętrznego

6 KONIEC Monika Grabowska kl.1a


Pobierz ppt "Budżet państwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google