Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Sebastian Pabiasz i Łukasz Bojarz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Sebastian Pabiasz i Łukasz Bojarz"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Sebastian Pabiasz i Łukasz Bojarz
Pałace i Dworki Autorzy: Sebastian Pabiasz i Łukasz Bojarz

2 KRZESZOWICE - pałac Potockich
Okazały pałac Potockich zbudowany został w l wg projektu Franciszka Marii Lanciego. Początkowo Artur Potocki zamówił projekt rezydencji pałacowej u francuskich architektów, twórców nowej części Luwru. Powstał wówczas projekt pałacu, którego budowa przekraczała możliwości finansowe Potockich. Następny projekt wykonał czołowy berliński architekt Karol Schinkel, a po śmierci Artura jego żona Zofia zamówiła jeszcze trzy, z których akceptację uzyskał projekt Franciszka Marii Lanciego. Biorąc pod uwagę jeszcze dwa projekty, które powstały za życia Izabeli Lubomirskiej, do realizacji wszedł dopiero siódmy. Pracami budowlanymi kierował Adam Bauman.

3 ZAWIERCIE-BZÓW-Dworek
Murowany dwór z 1 połowy XIX w. przebudowany w 1914 r., m.in. zmieniono dach. W dniu  pod nr 787/67 został wpisany do rejestru zabytków Obok dworu znajdują się resztki czworaków dworskich.

4 SZCZEKOCINY-Pałac Wysokiej klasy zabytek. Zespół pałacowy wzniesiony został w stylu wczesnoklasycystycznym około 1770 przez architekta F. Naxa dla Urszuli z Morstynów Dembińskich, starościny wolbromskiej i kasztelanki wiślickiej na miejscu wcześniejszej skromnej siedziby Korycińskich.

5 MINOGA-Dworek Od kilku lat (dane z 2005 r.) po przejęciu pałacu na własność przez prywatnych właścicieli Państwa Jolantę i Zbigniewa Pełków pałac poddawany jest systematycznym pracom renowacyjnym. Ze względu na duże walory estetyczne i zabytkowe ma szansę stać się wkrótce jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym zabytkiem regionu. 

6 WŁODOWICE-Pałac Pierwotny modrzewiowy dwór został spalony przez Szwedów w 1655 r. Na jego miejscu w 2 poł. XVII w. kasztelan krakowski i ówczesny właściciel miasta Stanisław Warszycki wybudował nowy, murowany pałac w stylu barokowym. Był on jednopiętrowy budynek o łamanym polskim dachu, który posiadał kilkadziesiąt pokoi. 12 (lub 2) III 1734 r. nocował w nim król polski August III Sas. W XIX w. został przebudowany. W 1870 r. Michał Poleski założył tu wyższą szkołę agronomiczną, bibliotekę i zgromadził liczne zbiory. Wkrótce dzięki nim Włodowice uzyskały miano "Aten Olkuskich" stając się ważnym ośrodkiem wiedzy i kultury. Pożary w latach 1924 (1931) i ostatni kilkudniowy w 1956 doprowadziły pałac do ruiny.

7 GŁUCHOŁAZY-Dworek Zespół dworski składa się z parterowego, klasycystycznego dworu z 1784 r. Na rok budowy dworu wskazuje napis na belce w kuchni. Został on zbudowany z modrzewia, później wielokrotnie przebudowywany i poszerzany, na całe szczęście bez naruszenia pierwotnego wyglądu. Na krótszej osi od strony parku znajduje się wysunięty półokrągły salon z facjatą wspartą na drewnianych kolumienkach. Od frontu dwór ozdobiony jest dużym, czterokolumnowym portykiem, do którego prowadzą szerokie schody.


Pobierz ppt "Autorzy: Sebastian Pabiasz i Łukasz Bojarz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google