Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziedzictwo kulturowe Starej Słupi ,,Jak i gdzie przeszłość naszego regionu splata się z teraźniejszością ?’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziedzictwo kulturowe Starej Słupi ,,Jak i gdzie przeszłość naszego regionu splata się z teraźniejszością ?’’"— Zapis prezentacji:

1 Dziedzictwo kulturowe Starej Słupi ,,Jak i gdzie przeszłość naszego regionu splata się z teraźniejszością ?’’

2 Nasza wieś Stara Słupia - od zachodu Święty Krzyż
leży u podnóża gór Świętokrzyskich. Z trzech stron otoczona jest lasami: od południa Góry Jeleniowskie od północy Chełmowa Góra

3 Dwór z XVIII wieku. Znalazł tu schronienie Marian Langiewicz ze swoim oddziałem w czasie powstania styczniowego. Obecnie dwór jest zadbany i stanowi własność prywatną.

4 Oto jedyna we wsi kapliczka
Oto jedyna we wsi kapliczka. Wybudował ją Jan Jop jesienią 1945 roku na miejscu poprzedniej z 1920 roku. Okoliczni mieszkańcy spotykają się w niej co roku na majówce a ksiądz święci tu pokarmy przed Wielkanocą.

5 Przydrożnych krzyży i postumentów jest kilka przy skrzyżowaniach starosłupskich dróg. Postawili je na początku XX wieku małżeństwa : Nowaków i Karbowniczków. Każdy z nas przechodząc obok nich popada na chwilę w zadumę.

6 Stare chaty z końca XIX wieku coraz rzadziej można spotkać w naszej wsi. W tej nikt już nie mieszka A w tej nadal mieszkają ludzie.

7 Tę studnię pamiętają najstarsi mieszkańcy ,, od zawsze’’
Tę studnię pamiętają najstarsi mieszkańcy ,, od zawsze’’. Ocynkowane wiaderko świadczy o tym, że właściciele nadal czerpią z niej wodę.

8 Kuźnia, wybudowana przez pana Stefana Kozerę w 1958r jest w bardzo dobrym stanie, pełna ciekawych i nadal przydatnych urządzeń. Obecnie, syn właściciela pan Janusz Kozera wykonuje w niej różne prace na prośbę mieszkańców.

9 Budynek szkoły powstał w 1916 roku
Budynek szkoły powstał w 1916 roku. Mieściły się w nim dwie klasy lekcyjne, biblioteka, pokój nauczycielski i mieszkanie kierownika szkoły. W czasie drugiej wojny światowej w latach stacjonowali w niej żołnierze niemieccy. Pod koniec lat 70-tych budynek został przebudowany na mieszkania prywatne. Pozostały tylko kamienne schody, które prosto z ulicy prowadziły uczniów do szkoły.

10 Kto i kiedy posadził dwa kasztanowce przed starą szkołą
Kto i kiedy posadził dwa kasztanowce przed starą szkołą?- tego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy. Te dwa okazałe drzewa mają prawdopodobnie ponad 100 lat. Są milczącymi świadkami wielu historycznych zdarzeń.

11 Najstarsi, rdzenni mieszkańcy Starej Słupi są nieocenionym skarbem wiedzy o regionie, z którego się wywodzimy. Tylko jedna mieszkanka, prababcia naszej koleżanki pani Marianna Sala zgodziła się na wspólne zdjęcie z naszą klasą.

12 Tak splata się przeszłość naszej okolicy z jej teraźniejszością
Tak splata się przeszłość naszej okolicy z jej teraźniejszością. Tu każde miejsce jest piękne, jeśli się o nim coś wie, kocha i dba o nie.

13 Prezentację wykonali uczniowie klasy szóstej PSP w Starej Słupi
Prezentację wykonali uczniowie klasy szóstej PSP w Starej Słupi. Maj 2013 rok. DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Dziedzictwo kulturowe Starej Słupi ,,Jak i gdzie przeszłość naszego regionu splata się z teraźniejszością ?’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google