Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Halloween.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Halloween."— Zapis prezentacji:

1 Halloween

2 Historia Halloween obchodzono już lat temu. Zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc 31 października święto zwane "Wigilia Wszystkich Świetych" Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, żeby wejść w ciała żywych. Aby temu zapobiec, 31 października Celtowie konstruowali przeróżne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory. Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu, żeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib

3 Halloween na świecie Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

4 Halloween w Polsce Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się sporadycznie, lecz coraz częściej.

5 Zwyczaje

6 Scary Farm Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula, Frankenstein, czy Mumia.

7 Cukierek albo psikus, czyli trick or treat
Do zabaw w 'Halloween' zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

8 Apple bobbing Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek w miednicy z wodą (ang. bobbing for apples), z której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

9 Inne zabawy Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku.

10 Kostiumy W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

11 Symbole Symbole Halloween to wszystko co wiąże się ze śmiercią, duchami, wampirami, czarownicami i życiem pozagrobowym. Nie może więc zabraknąć czarownic, kostuch, trupich czaszek, piszczeli, zombie, zjaw i upiorów. Symbolem jest znana również dynia, w której wydrąża się środek, wycina się otwory - oczy, nos, usta, a w środek wkłada się świecę.

12 Dynia Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.

13 Menu na Halloween W ten dzień głównie je się słodycze i przekąski. Są one wykonane w kształtach symboli tego święta.

14 Adresy stron internetowych
Halloween,index.html?_ticrsn=3&ticaid=5b3b0

15 Wykonanie Dorota Zysiak


Pobierz ppt "Halloween."

Podobne prezentacje


Reklamy Google