Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Halloween Tradycja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Halloween Tradycja."— Zapis prezentacji:

1 Halloween Tradycja

2 Historia hallowen zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Irlandii dzień jest świętem państwowym. W pozostałych krajach, mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

3 Cukierek albo psikus! Cukierek albo psikus (ang. Trick-or-treating) - zwyczaj związany z Halloween. Dzieci chodzą w przebraniach od domu do domu, prosząc o słodycze lub czasami pieniądze, z pytaniem, Cukierek albo psikus? Psikusem tym może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da "zapłaty". Należy jednak pamiętać że odwiedzany dom musi być udekorowany halloweenowymi ozdobami. Jeśli dom nie jest udekorowany, dzieci omijają go. W Stanach Zjednoczonych Cukierek albo psikus jest teraz jedną z głównych tradycji Halloween i ludzie, którzy mają w sąsiedztwie dzieci przygotowują się do niego, wcześniej kupując słodkości.

4 Co symbolizuje dynia? Bardzo popularnym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. Nazywa się ją "Jack-o-lantern". Jak tłumaczy legenda irlandzka, niejaki Jack - pijaku i włóczęga namówił diabła, żeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w korze pnia krzyż, co odcięło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go także przyjąć do piekła, gdyż przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrążonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia.

5 Święto w Polsce Od niedawna święto to obchodzone jest w Polsce, może jeszcze nie tak hucznie jak w USA czy w Pekinie. Równie hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Nowa Zelandia i Szkocja. Właściwie to Halloween w naszym kraju stało się popularne pod koniec lat 90. Zazwyczaj w taki dzień organizowane są imprezy w klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe. W większych miastach polskie dzieci bawią się tak samo, jak w USA - odwiedzają sąsiadów i proszą o cukierki. Odpowiednikiem Halloween w kościele katolickim są Zaduszki.

6 Zabawy, Wróżby, Zwyczaje
Zabawy, Wróżby, Zwyczaje Z Halloween związane jest wiele zabaw. Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. Do zabaw Halloweenowych należą także wróżby, na przykład: Wróżenie ze spodków. Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osoba wybiera jeden ze stojąch na stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok. W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.

7 Prezentacje przygotowała:
Karolina Kalisz Kl. 6 Źródła:


Pobierz ppt "Halloween Tradycja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google