Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta."— Zapis prezentacji:

1 Święta

2 Mikołaj Dawno, dawno temu, daleko stąd żył duchowny, który pragnął nade wszystko, by ludzie byli szczęśliwi. Przez całe życie pomagał biednym, a czynił to w sposób tak dyskretny, że nikt z obdarowanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami lub wpadające przez okno. I choć w zamian dobroczyńca nie oczekiwał nawet dobrego słowa, wieść o jego szlachetnych uczynkach rozeszła się po świecie lotem błyskawicy.

3 Choinka Zawieszane na drzewku w wigilię ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo. I tak: * jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, * orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne, * miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok, * opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie, * łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi * lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości * gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem, * dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie * aniołki - to opiekunowie domu

4 Wigilia W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w Kościele ormiańskim – 5 stycznia. Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ niedziela nie przyjmuje postu. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.

5 opłatek Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego...). Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym.

6 Potrawy wigilijne

7 Uszka wigilijne

8 Kapusta z grzybami

9 karp

10 Kluski z makiem

11 Kompot z suszonych owoców

12 Kotleciki z ryżu

13 kutia

14 Pasztecik z grzybami

15 Pierogi z kapustą

16 śledzie

17 Zupa migdałowa

18 Pasterka Pasterka, msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana w nocy (najczęściej o północy) z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

19 Koniec

20 Przygotowała Magdalena Napieracz – kl. Ic


Pobierz ppt "Święta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google