Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASADY FLAGOWANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASADY FLAGOWANIA."— Zapis prezentacji:

1 ZASADY FLAGOWANIA

2 Nie ma jednolitych zasad dot. flagowania !
Wskazówki: Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000). Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Certyfikacji i Administracji. Instytut Heraldyczno – Weksylologiczny. Wypowiedzi i opinie. Praktyka. Protokół i kurtuazja flagowa.

3 Podstawowe akty prawne
Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej zostały określone w art. 28 Konstytucji RP oraz w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z r. Nr 235, poz. 2000).

4 Wykorzystanie symboli narodowych
GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ wzór zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej nowelą

5 FLAGA PAŃSTWOWA wzór zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej nowelą. Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątnym płatem tkaniny o barwach narodowych przymocowanym do drzewca lub na maszcie.

6 Flaga państwowa z godłem RP
Od 1955 roku istnieje w Polsce drugi rodzaj flagi państwowej z godłem RP, która może być podnoszona zgodnie z wyżej wymienioną ustawą przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne oraz na polskich statkach marynarki handlowej jako bandera.

7 Flagę państwową wywiesza się w dniu:
Święta Narodowego 3 Maja, Narodowego Święta Niepodległości, Święta Wojska Polskiego, Dnia Flagi RP, Święta rodzajów sił zbrojnych, rodzajów wojsk i służb oraz jednostek wojskowych.

8 Warunki eksponowania flagi*
Flaga państwowa ma przewagę nad innymi flagami; Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe; Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej musi być dobrze oświetlona; Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze; Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody; Na fladze państwowej lub narodowej nie umieszcza się żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków; Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie; Flagi związane z wyjątkowym wydarzeniem przekazuje się do muzeum * wg. Zaleceń Instytutu Heraldyczno-Weksylogicznego

9 Sposoby eksponowania flagi

10 Sposoby eksponowania flagi

11 Flagę państwową podnosi się zawsze na budynkach lub przed budynkami będącymi siedzibą władz państwowych w celu ich oznaczenia oraz z okazji wydarzeń, które wymagają podkreślenia ich szczególnej doniosłości.

12 Flaga gospodarza zajmuje miejsce honorowe.
Podstawowe zasady Flaga gospodarza zajmuje miejsce honorowe. Miejscem honorowym dla symboli jest strona lewa, a porządek ich eksponowania będzie postępował od lewej do prawej. Flaga państwowa będzie umieszczana na pierwszym miejscu po lewej stronie, a po niej będą następować kolejne- regionu, miasta, organizacji.

13 Podstawowe zasady Znaki państwowe (m.in. flaga RP) mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi, każdym innym znakiem, znakami samorządowymi, organizacji, instytucji. Flagi polskich samorządów mają pierwszeństwo przed flagami zagranicznych jednostek terytorialnych tego samego rzędu.

14 Zasady umieszczania większej ilości flag
Dwie flagi oraz cztery i więcej: pozycja uprzywilejowana skrajna i po lewej stronie (flaga RP powinna być po lewej stronie), następnie flagi gości umieszczone wg nazw państw w porządku alfabetycznym – w języku polskim Trzy flagi: pozycja uprzywilejowana w środku, drugie miejsce po lewej, trzecie po prawej (np. flaga gospodarza w środku, flaga gościa po lewej stronie, flaga organizacji międzynarodowej np. UE po lewej).

15 DWIE FLAGI – POLSKA Z LEWEJ /PATRZYMY NA FLAGI/

16 Kraków Lwów

17 Flagi organizacji międzynarodowych (np
Flagi organizacji międzynarodowych (np. Unia Europejska lub NATO) nie mają statusu flag państwowych i powinny zajmować drugie miejsce w stosunku do flagi państwowej, tj. po prawej stronie (patrząc na flagi).

18 Flaga RP i flaga UE W przypadku stałej ekspozycji flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi Unii Europejskiej należy przestrzegać generalnej zasady pierwszeństwa flagi państwowej przed flagą organizacji międzynarodowej. Patrząc na maszt i fasadę budynku: lewy maszt – flaga państwowa RP, prawy maszt – flaga UE. W pomieszczeniach reprezentacyjnych, patrząc na stojak: z lewej strony flaga państwowa RP, z prawej – flaga UE.

19

20

21 Przy trzech masztach najważniejszy jest środkowy
Przy trzech masztach najważniejszy jest środkowy. Drugi jest po jego lewej stronie, a trzeci po prawej (patrząc na flagi). Na maszcie środkowym wywieszamy zawsze flagę RP, na lewym flagę Unii Europejskiej, a na prawym flagę województwa. Na maszcie środkowym wywieszamy zawsze flagę RP, na lewym państwa Gościa, a na prawym Unii Europejskiej.

22 Woj. małopolskie UE RP Kraków RP UE

23 TRZY FLAGI - POLSKA W ŚRODKU

24

25 CZTERY FLAGI – POLSKA Z LEWEJ /patrzymy na flagi/

26

27 Przy ustawieniu liczącym ponad pięć masztów flagowych flaga państwowa może być podniesiona na obu skrajnych pozycjach.

28 5 - 6 i więcej FLAG – POLSKA DWIE SKRAJNE

29

30 Przy półkolu utworzonym przez maszty flaga państwowa znajduje się pośrodku. Jeśli maszty tworzą układ koła, porządek flag wyznacza kierunek wskazówek zegara, poczynając od miejsca naprzeciw głównego miejsca.

31 Flaga ustawiona na podium przy mównicy zajmuje miejsce po prawej stronie mówcy ( z perspektywy obserwatora).

32 Flagi umieszczone wewnątrz
Podczas rozmów lub konferencji prasowej flaga polska ustępuje pierwszeństwa fladze gościa.

33 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "ZASADY FLAGOWANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google