Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parafia Strojec Archidiecezja częstochowska, Dekanat Praszka,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parafia Strojec Archidiecezja częstochowska, Dekanat Praszka,"— Zapis prezentacji:

1 Parafia Strojec Archidiecezja częstochowska, Dekanat Praszka,
Proboszcz –ks. Jan Kałdon

2 Oto nasz kościół parafialny widok - brama główna

3 Krótka historia Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej istniała już 14 grudnia 1458 roku, ale jej początki sięgają już XIV wieku. Pierwszy kościół, istniał już w połowie XV wieku. Drugi z kolei powstał w1710 roku. Miał on trzy ołtarze i 6-cio głosowe organy. W połowie XIX wieku został rozebrany. Parafia została przyłączona do parafii w Praszce.

4 Kaplica W roku 1895 została wybudowana kaplica , która dotrwała do dziś. Ks. Z .Gilski po 1975 r. dobudował do istniejącej kaplicy konstrukcję metalową, powiększając tym samym jej powierzchnię, chroniąc uczestników liturgii od kaprysów pogody. Następcy Ks. Z Gilskiego Ks. W.Tomzikowi udało się nabyć oficjalnie ziemię na cmentarz i powiększyć działkę przy kaplicy. W roku 2004 dokonano kapitalnego remontu zabytkowej kaplicy. Kaplica Miłosierdzia Bożego została wyposażona w urządzenia chłodnicze i dzisiaj ma przeznaczenie, jako dom przedpogrzebowy.

5 Ołtarz główny W latach Proboszcz Jan Kałdon sprawił nowe tabernakulum oraz nowy ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Boczne skrzydła ołtarza głównego uzupełniono obrazami przedstawiającymi sceny z życia Matki Najświętszej (7 obrazów).

6 Budowa nowego kościoła
Proboszcz Józef Zgrzebny, 23 lutego 1985 roku otrzymał od wojewody częstochowskiego pozwolenie na budowę kościoła. Projekt opracował mgr. inż. arch. Zygmunt Fagas z Katowic. 18 maja 1985 roku biskup Franciszek Musiel dokonał poświęcenia wykopów pod fundamenty kościoła. W ciągu 3 lat wybudowano kościół łącznie z zapleczem mieszkalnym. 23 września 1990 roku biskup Stanisław Nowak dokonał konsekracji obiektu.

7 Cmentarz parafialny Ks. Wiktorowi Tomzik nabył oficjalnie ziemię na cmentarz

8 Kapliczki W 2004 na placu przykościelnym powstały dwie kolejne kapliczki: Matki Bożej Niepokalanej oraz Serca Pana Jezusa.

9 Kapliczki Uroczystego poświęcenia tychże obiektów dokonał arcybiskup Stanisław Nowak 30 czerwca 2004 roku.

10 Patronka kościoła Ołtarz boczny-obraz olejny
Święta Katarzyna Aleksandryjska Jej ołtarz powstał w nawie bocznej w latach kiedy proboszczem został Ks. Jan Kałdon

11


Pobierz ppt "Parafia Strojec Archidiecezja częstochowska, Dekanat Praszka,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google