Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROżNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROżNE"— Zapis prezentacji:

1 KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROżNE
PARAFIA STROJEC

2 KRZYŻE Krzyż to symbol chrześcijaństwa.
Jego wizerunek od wieków był różnie przedstawiany. W naszym kościele parafialnym możemy oglądać taki oto krzyż w formie witrażu, który podświetlony mieni się pięknie również na zewnątrz.

3 Rola krzyży przydrożnych i kapliczek
Krzyże przydrożne i kapliczki to pomniki sakralnej kultury, które są zarazem świadkami i pamiątką dziejów. Stawiano je z różnych powodów. Często spotykamy krzyże dwu- i trójramienne, na których umieszczono insygnia Męki Pańskiej, tzw. krzyże epidemiczne. Rzeźby umieszczone na krzyżu to elementy zdobnicze, a przede wszystkim figura Chrystusa Ukrzyżowanego. Współcześnie pojawiają się coraz częściej krzyże wykonane z rur stalowych lub metalowych płaskowników

4 Krzyże w rosochach

5 Krzyże w rosochach

6 Kapliczki na drzewie W lesie Jedna z wielu

7 Krzyże dla upamiętnienia nagłej śmierci
Pamięci poległego w obronie Ojczyzny mieszkańca Strojca Pamięci hrabiego Potockiego

8 Na pamiątkę … Kiedy człowiek zginął tragiczną śmiercią w wypadku, w wyniku zabójstwa, od uderzenia pioruna, wierzono, że jego dusza nie zazna spokoju dopóki nie zostanie postawiony przydrożny krzyż lub kapliczka. One miały zapewnić wieczny spokój. Takimi są właśnie prezentowane wcześniej krzyże ku pamięci S.Drobiny i hrabiego J.Potockiego.

9 Na rozstaju dróg Krzyże i kapliczki stawiane głównie na rozdrożu dróg odgrywały ważną rolę w kształtowaniu pobożności, bo wokół nich koncentrowało się życie religijne naszych parafian. W maju przy kapliczkach śpiewano pieśni, w wielu miejscowościach właśnie przy nich odprawiano nabożeństwa majowe aż do czasu wybudowania kościoła. Były więc one zaczątkiem kościołów. Kaplice służyły też jako schronienie przed burzą i upałem, były też miejscem odpoczynku dla pielgrzymów. Pielgrzymi zatrzymywali się przy kapliczkach, często śpiewając wówczas Litanię Loretańską, pieśni maryjne, lub pieśni związane z kultem danej kapliczki. Kiedy pielgrzymka wyruszała ze wsi, odprowadzano ją aż do figury za wsią. Powitanie pielgrzymów w parafii odbywało się natomiast przy pierwszym krzyżu na terenie parafii. Kapliczki i krzyże chronić miały przed zarazą, morowym powietrzem, pożarem i powodzią.

10 Kapliczki na rozstaju Kapliczka na parceli Krzyż w Rosochach

11 Kapliczki przykościelne

12 Kaplica główna parafii
W Strojcu została wybudowana kaplica w 1895 roku, która dotrwała do dziś.

13 Historia 8 lutego 1975 roku biskup Stefan Baryła zlecił pełną opiekę duszpasterską nad tym terenem Ks. Zdzisławowi Gilskiemu, jako wikariuszowi terenowemu. Odprawiał on niedzielną mszę w kaplicy właśnie. Dobudował do istniejącej kaplicy konstrukcję metalową, powiększając tym samym jej powierzchnię, chroniąc uczestników liturgii od kaprysów pogody.


Pobierz ppt "KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROżNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google