Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Major Henryk Sucharski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Major Henryk Sucharski"— Zapis prezentacji:

1 Major Henryk Sucharski

2 Życiorys Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko. Miał pięciu braci i trzy siostry.

3 Sucharskiego: Edukacja Naukę w szkole powszechnej w Gręboszowie rozpoczął w roku Trwała ona do 1909 r. Od początku Henryk dał się poznać jako zdolny i pilny uczeń.

4 Edukacja Sucharskiego: Kolejnym etapem w nauce Henryka było tarnowskie gimnazjum, do którego wstąpił w 1909 roku za namową ks. Halaka.

5 Służba Wojskowa Wybuch I wojny światowej pokrzyżował życiowe plany Henrykowi. 13 lutego 1917 roku zostaje powołany do służby w wojsku austriackim jako słuchacz rezerwowej szkoły oficerskiej w Opawie.

6 Sucharski zdaje maturę w dniu 17 października 1917
Sucharski zdaje maturę w dniu 17 października Kilka miesięcy po tym zostaje oddelegowany na front włoski. Tutaj zachorował na malarię. Do tworzącego się Wojska Polskiego wstępuje 7 lutego W 1920 roku został mianowany na stopień podporucznika.

7 Sucharski w latach w szeregach 6 Dywizji Piechoty brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odznaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer. Po kilku latach zostaje mianowany dowódcą Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte- obszaru który 1 września 1939 roku przechodzi do historii jako pierwsze pole bitwy II wojny światowej. Do ataku pancernika Schleswig- Holstein dochodzi dokładnie o 4.45 rano dnia 1 września Bohaterska obrona Westerplatte trwała 150 godzin po czym 7 września dowódca podjął decyzję o poddaniu placówki.

8 Niewola Henryka Sucharskiego
Od 10 września 1939 roku major przebywa w obozie jenieckim Hostein a później w Arnswalde. Po wyzwoleniu z niewoli w 1946 roku udał się do Włoch gdzie został dowódcą 6 batalionu strzelców w II Korpusie Polskim. Był już wówczas bardzo schorowanym człowiekiem. Skierowano go do brytyjskiego szpitala wojskowego w Neapolu. Tam zmarł 30 sierpnia 1946 roku.

9 Ordery Order Virtuti Militari

10 Dwukrotny Krzyż Waleczny

11 Śmierć Sucharskiego Zmarł 30 sierpnia 1946 r. o godz. 9 rano na zapalenie otrzewnej po perforacji jelita grubego, pierwszego września pochowany został na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima (działka D, rząd 5, nr grobu 13) w prowincji Bari we Włoszech. 21 sierpnia 1971 r. zwłoki majora Sucharskiego ekshumowano i urnę złożono w siedzibie Ambasady Polskiej w Rzymie.

12 Miejsce, gdzie pierwszego września 1971 roku złożono prochy majora Sucharskiego:

13 Koniec Prezentacje wykonał: Tomasz Flont z klasy VI


Pobierz ppt "Major Henryk Sucharski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google