Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

nasze działania w Roku Korczakowskim Szkoła Podstawowa nr 2 im

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "nasze działania w Roku Korczakowskim Szkoła Podstawowa nr 2 im"— Zapis prezentacji:

1 nasze działania w Roku Korczakowskim Szkoła Podstawowa nr 2 im
nasze działania w Roku Korczakowskim Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju Opracowanie: Renata Kręt Marzena Kałuża-Zwierz

2 W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka Szkoła Podstawowa nr 2
w Busku - Zdroju, która od trzech lat nosi imię tego wielkiego człowieka, zgłosiła swój akces do działań Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i zaplanowała do realizacji szereg przedsięwzięć mających na celu zapoznanie uczniów z życiem i twórczością ich patrona oraz wykorzystanie jego twórczości i spuścizny pedagogicznej w projektach edukacyjno – wychowawczych placówki w roku 2012.

3 Aby bliżej poznać życiorys Janusza Korczaka i jego twórczość, wychowawcy poszczególnych klas oraz nauczyciele j. polskiego zorganizowali w styczniu Tydzień Czytania Dzieciom połączony z czytaniem jak i opowiadaniem treści i przesłań książek J. Korczaka adresowanych do najmłodszych.

4 w ramach zajęć świetlicowych przygotowali wraz
W marcu uczniowie w ramach zajęć świetlicowych przygotowali wraz z opiekunami wystawki na szkolnym holu prezentujące sylwetkę J. Korczaka i cytaty z jego utworów oraz pism pedagogicznych, obrazujące sposób postrzegania i rozumienia świata przez niego.

5 z opiekunem przygotowali w kwietniu spektakl teatralny dla nauczycieli
Bazując na tej wiedzy na temat Starego Doktora, członkowie koła polonistycznego klasy szóstej wraz z opiekunem przygotowali w kwietniu spektakl teatralny dla nauczycieli i dzieci z klas O – VI pt. „Janusz Korczak – Nasz Patron”. W sugestywny sposób, poprzez wzruszające wiersze, piosenki i scenki uczniowie opowiedzieli o jego szczęśliwym dzieciństwie, trudnej młodości i szlachetnej postawie jako pedagoga i doktora, a także „lekarza dziecięcych dusz” w czasie II wojny światowej.

6 Interesujące kreacje aktorskie, przemyślana scenografia i odpowiednio skomponowana muzyka i piosenki w wykonaniu chóru szkolnego harmonizowały z treścią sztuki. Słuchaczy wzruszyły zwłaszcza: piosenka M. Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, utwór „Wołanie do Yeti” i fragment muzyki do filmu „Skrzypek na dachu”.

7 Duże zainteresowanie widzów wzbudził ciekawie opracowany scenariusz, pokazujący równolegle dwa światy: warszawski dom dziecka, prowadzony w czasie wojny przez Starego Doktora oraz czytelnię SP nr 2, w której spotkali się uczniowie dyskutujący o patronie swej szkoły. Poprzez uzyskane w taki sposób zderzenie przeszłości ze współczesnością „artyści” w przekonujący sposób wydobyli ze spektaklu jego przesłanie będące hołdem dla postaci Janusza Korczaka.

8 W kwietniu uczniowie klas IV – VI wzięli ponadto udział w szkolnym konkursie wiedzy o J. Korczaku i jego twórczości na tle historii Polski czasów międzywojennych i II wojny światowej oraz o prawach dziecka. Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi biografii Korczaka, wykazywali się znajomością jego twórczości literackiej i publicystycznej, znajomością historii, szczególnie tematyką holokaustu oraz wiedzą o podstawowych prawach dziecka.

9 W maju odbył się szkolny konkurs plastyczny „Janusz Korczak – patron naszej szkoły”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki Janusza Korczaka i jego nowatorskich założeń pedagogicznych, zachęta młodzieży do czytania książek jego autorstwa, rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej oraz wrażliwości estetycznej dzieci. Tematy prac dla klas I – III to: Projekt okładki do książki „Król Maciuś I” lub Co zrobiłbyś, gdybyś został Królem Maciusiem? Uczniowie klas IV – VI wykonywali Projekt okładki do książek J. Korczaka lub Ilustracje do utworów J. Korczaka. Konkurs zakończył wernisaż wyróżnionych prac na holu szkolnym.

10 Dzień Sportu w naszej szkole również przebiegał pod honorowym patronatem Janusza Korczaka. Przewodnicząca samorządu szkolnego przypomniała jego postać jako lekarza, wychowawcy, obrońcy i przyjaciela dzieci, autora wielu książek. Następnie rozgrywane przez uczniów klas IV-VI konkurencje sportowe rozpoczęły się od Biegu Patrona, podczas którego uczestnicy czytali przygotowane przez nauczyciela j. polskiego fragmenty słynnych gawęd „starego doktora” do dzieci w jego żydowskim domu dziecka.

11 Do projektu o J. Korczaku włączyła się także szkolna biblioteka, w której uczniowie wraz z opiekunem zaprojektowali i wykonali albumy o patronie szkoły, oprócz tego przygotowali wystawkę jego publikacji. Również uczniowie klas I-III oraz klas IV - VI z wychowawcami opracowali albumy i księgę sławnych cytatów pisarza, które następnie zostały zaprezentowane na szkolnym holu.

12 w WOŚP, wspieranie dzieci z Afryki (z Burundi), udział
Z okazji Roku Korczakowskiego został wydany specjalny numer gazetki szkolnej podsumowujący działania szkoły dla uczczenia patrona szkoły. Prowadzimy również stronę internetową dokumentującą działania związane z projektem – sp2busko.hostit.pl. Podjęliśmy także współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Janusza Korczaka Nauczyciele j. polskiego przygotowali dyktando szkolne – tekst o Patronie szkoły (odrębny dla kl. I-III oraz IV-VI, który w krótkiej formie, aczkolwiek najeżonej trudnościami ortograficznymi, nawiązuje do Roku Korczaka, przypomina postać patrona, tematykę jego utworów poznanych przez uczniów oraz mówi o jego przyjaźni z dziećmi. Przez cały rok szkoła realizuje akcje charytatywne, których podmiotem są dzieci jak – „Świąteczna paczka”, udział w WOŚP, wspieranie dzieci z Afryki (z Burundi), udział w „Górze Grosza”. Chcemy w ten sposób sprawić radość dzieciom potrzebującym pomocy, a w działaniach na ich rzecz przyświeca nam myśl Korczaka: „kiedy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat”.


Pobierz ppt "nasze działania w Roku Korczakowskim Szkoła Podstawowa nr 2 im"

Podobne prezentacje


Reklamy Google