Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli"— Zapis prezentacji:

1 kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli
JANUSZ KORCZAK kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli

2 Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit
(1878 – 1942)

3 ŻYCIORYS Urodził się 22 lipca 1878 w Warszawie. Był on pedagogiem, pediatrą, pisarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. W latach szkolnych uczył się w ośmioklasowym gimnazjum w Pradze (Warszawa). Następnie studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego. Szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dziecięcymi oraz bezpłatnymi czytelniami dla dzieci i młodzieży. Był współzałożycielem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który działał od 1912 do 1942 roku. Korczak żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania spraw dzieci i młodzieży, szacunku dla najmłodszych. Napisał wiele książek dla dzieci (m.in. Król Maciuś I, Bankructwo Małego Dżeka, Kajtuś Czarodziej, Kiedy znów będę mały) oraz dzieła pedagogiczne (najbardziej znane: Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku). W latach redagował gazetkę ,,Mały Przegląd'', która była pismem kierowanym do dzieci. Był on także autorem pogadanek radiowych ( ), gdzie głosił prawa dziecka oraz obrone tych praw. Zginął wraz z podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince w 1942 roku, mimo że miał możliwość ucieczki.

4 TWÓRCZOŚĆ 1928 r. „Król Maciuś pierwszy"  „Właśnie w tej opowieści o rządach i klęsce Króla Maciusia... wyraziły się najpiękniej nadzieje i rozczarowania Korczaka. Nie wierząc w odnowienie świata przez solidarną walkę mas pracujących, stworzył obraz powszechnej solidarności dzieci”. „Przecież to największe szczęście żyć, pracować, walczyć, żeby lepiej było na świecie" (Król Maciuś I)                                                                     Jest to najsławniejsza książka Korczaka dla dzieci. Inscenizowana jako przedstawienie teatralne i widowisko baletowe. W Polsce Ludowej sfilmowana w r przez Wandę Jakubowską. W r w Szczecinie odsłonięto dla dzieci pomnik Króla Maciusia Pierwszego — dłuta Wettera. Po książkę tę sięgają do dziś nie tylko dzieci.

5 ALBUM JANUSZA KORCZAKA
Kadr z filmu „Korczak” reżyserii Andrzeja Wajdy Stracił życie w komorze gazowej wraz ze swoimi podopiecznymi

6 C.D. ALBUMU JANUSZA KORCZAKA
Pomnik Janusza Korczaka Janusz Korczak z dziećmi

7 DLACZEGO WŁAŚNIE JANUSZ KORCZAK?
pomagał dzieciom z ubogich rodzin oraz sierotom, dla których założył domy dziecka; prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka; pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym; autor wielu książek dla dzieci, m.in.. Król Maciuś Pierwszy;

8 ZŁOTE MYŚLI JANUSZA KORCZAKA
„Bądź sobą- szukaj własnej drogi.” „Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi.” „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” „Dziecko to motyl nad spienionym potokiem życia, jak dać trwałość, a nie obciążyć lotu, hartować, a nie zniszczyć skrzydeł.”

9 PATRONAT W Poznaniu działa 74. drużyna harcerska "ESKAPADA" im. Janusza Korczaka; W Mrągowie działa hufiec harcerski im. Janusza Korczaka; W Gdańsku-Oliwie znajduje się Dom dziecka im. Janusza Korczaka; We Wrocławiu funkcjonuje Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Janusza Korczaka; W Krasnobrodzie Sanatorium Dziecięce im. Janusza Korczaka; W Łodzi znajduje się szpital im. Janusza Korczaka; W Słupsku znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka; Osiedle im. Janusza Korczaka w dzielnicy Korczak w Kaliszu; W Sierpcu działa hufiec harcerski im. Janusza Korczaka; Liczne nazwy ulic i placów, nie tylko w Polsce, są desygnowane imieniem Starego Doktora. Janusz Korczak jest także patronem wielu szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ulic w różnych miejscowościach.


Pobierz ppt "kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli"

Podobne prezentacje


Reklamy Google