Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron szkoły Janusz Korczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron szkoły Janusz Korczak."— Zapis prezentacji:

1 Patron szkoły Janusz Korczak

2 Janusz Korczak - przyjacielem dzieci.
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Janusz Korczak - przyjacielem dzieci.

3 lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z zamiłowania,
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z zamiłowania, wychowawca i pedagog z powołania.

4 Janusz Korczak urodził się w rodzinie
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Janusz Korczak urodził się w rodzinie adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z Gębickich. Jednak nie wiadomo, w którym właściwie roku: 22 lipca 1878 lub 1879 roku, bowiem pan Józef nie dopełnił formalności metrykalnych swojego syna i przez dłuższy czas nie wyrabiał synowi metryki.

5 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak

6 W roku 1898 Henryk Goldszmit student medycyny
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak W roku 1898 Henryk Goldszmit student medycyny przybiera nazwisko, którego będzie używał do końca. Przepisując swój dramat „Którędy” na konkurs literacki „Kuriera Warszawskiego” dla młodszych, spojrzał na leżącą obok książkę I. Kraszewskiego pt. ”Historia o Januszu Korczaku i pięknej miecznikównie” i na chybił trafił wziął sobie tego bohatera za godło konkursowe, a zecer składając listę wyróżnionych pomylił się w imieniu o jedną literę. Tak właśnie powstało nazwisko Janusz Korczak.

7 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak

8 W 1890 roku przeżył wielką tragedię.
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak W 1890 roku przeżył wielką tragedię. Po ciężkiej chorobie umiera jego ojciec. Niespełna 11 letni Janusz bierze na siebie obowiązek utrzymania rodziny. Później powie: „Ja byłem bogaty, kiedy byłem mały, a potem już biedny, więc znam to i to”. Może przeżycia z dzieciństwa sprawiły, że później z tak wielką troską zajmował się dziećmi biednymi i porzuconymi.

9 17 marca 1905r. otrzymuje dyplom wydziału
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak 17 marca 1905r. otrzymuje dyplom wydziału medycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ale już od 1903 pracuje jako pediatra w szpitalu dziecięcym. Dodatkowe studia odbywa w Berlinie, Paryżu i Londynie. Cały czas pracuje społecznie w czytelniach Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności wśród biednych ludzi.

10 W latach 1912-1942 dyrektor warszawskiego Domu
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak W latach dyrektor warszawskiego Domu Sierot dla dzieci żydowskich, wykładowca w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej, współpracownik wielu pism i założyciel "Małego Przeglądu", pierwszego czasopisma, redagowanego wraz z dziećmi, autor popularnych pogadanek radiowych -gadaninek Starego Doktora.

11 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak

12 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Mimo szansy opuszczenia getta pozostał ze swymi podopiecznymi i zginął w sierpniu 1942 r. zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Treblince.

13 Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły, gdyż:
wychowywał poprzez swoją godną szacunku i naśladowania osobowość, podejmował próby rozwiązywania problemów dziecięcych, w trosce o ich pełny rozwój – w atmosferze miłości, poszanowania indywidualności, wzmacniania zaufania we własne siły i możliwości.

14 Napisał między innymi następujące książki dla dzieci:
„Jak kochać dziecko?” „Prawo dziecka do szacunku”. „Król Maciuś Pierwszy”. „Król Maciuś na wyspie bezludnej”. „Bankructwo małego Dżeka”. „Kiedy znów będę mały”.

15 Moja szkoła – jej historia i tradycje
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Grupa I Moja szkoła – jej historia i tradycje Opiekun Justyna Garbacz


Pobierz ppt "Patron szkoły Janusz Korczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google