Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół Specjalnych Nr 9 w Łodzi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół Specjalnych Nr 9 w Łodzi"— Zapis prezentacji:

1

2 Zespół Szkół Specjalnych Nr 9 w Łodzi
Zespół Szkół Specjalnych Nr 9 to placówka przyszpitalna, mieszcząca się przy Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji. Uczniowie-pacjenci szpitala to dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

3 Nie ma dzieci – są ludzie ….
To motto, które przyświecało nam w działaniach związanych z Rokiem Korczakowskim. Zaplanowane działania realizowane były na zajęciach bibliotecznych, pozalekcyjnych i lekcjach dydaktyczno-wychowawczych. W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Poniżej prezentowane są działania podjęte przez nauczycieli i uczniów ZSS Nr 9 w Łodzi.

4 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Na zajęciach bibliotecznych uczniowie przygotowali gazetkę o Januszu Korczaku i jego twórczości dziecięcej.

5 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Wzięliśmy udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Król Maciuś I” oraz „ Józki, Jaśki i Franki” oczami małego czytelnika. Zostaliśmy wyróżnieni w niniejszym konkursie. Nagroda i dyplom przypadły Dominikowi Traczowi, uczniowi klasy IV.

6 Nie ma dzieci – są ludzie ….
„Prawa dziecka wg. Janusza Korczaka” – to temat zajęć, w których uczestniczyli gimnazjaliści. Cele zajęć: Zapoznanie z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością oraz z jego pracą na rzecz dzieci Rozumienie praw dziecka Uświadomienie sobie, że należy zabiegać o respektowanie praw dziecka Ćwiczenie współdziałania w zespole Uczniowie zadawali sobie pytania, takie jak: Czy znamy swoje prawa i czy je dobrze rozumiemy? Przedstawiali poprzez pantomimę różne prawa i odgadywali, czego one dotyczą.

7 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Na zakończenie zajęć uczennice gimnazjum stworzyły plakat pt. „Prawa dziecka”.

8 Nie ma dzieci – są ludzie ….
„Janusz Korczak - obrońca praw dziecka” – to temat zajęć dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Cele zajęć: Zapoznanie z korczakowskimi prawami Rozumienie praw dziecka Po zajęciach: Uczniowie: wiedzieli, kim był Janusz Korczak Znali swoje prawa Wiedzieli, czym jest Konwencja Praw Dziecka

9 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Uczniowie dowiedzieli się, jakie prawa przysługiwały dzieciom kiedyś i kto o nie walczył oraz jakie prawa przysługują im obecnie . Poznali takie prawa jak : prawo do zabawy, prawo do szacunku, prawo do miłości, własności, prawo do radości prawo do tajemnicy prawo do niepowodzeń i łez

10 Nie ma dzieci – są ludzie ….
„Spotkanie z Królem Maciusiem I” – to zajęcia dla najmłodszych. Cele zajęć: Integracja dzieci z rodzicami Ukazanie rodzicom potrzeb i uczuć dzieci oraz rozumienie ich Zachęcanie rodziców i dzieci do obcowania z książką Odczuwanie radości ze wspólnego przebywania Rodzice czytali dzieciom fragmenty „Króla Maciusia I”.

11 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Dzieci rysowały prace do wysłuchanego fragmentu powieści: Spotkanie Króla Maciusia I z Felkiem w ogrodzie Król Maciuś I Król Maciuś I spełnia prośbę Irenki Król Maciuś I pijący tran

12 Nie ma dzieci – są ludzie ….
We wrześniu w klasach IV-VI szkoły podstawowej oraz w gimnazjum odbyły się, w ramach godziny wychowawczej, zajęcia dydaktyczne zatytułowane: "Życie w służbie dziecku". Ich celem było zapoznanie uczniów z biografią Janusza Korczaka, a w szczególności z jego działalnością opiekuńczą i wychowawczą. W wyniku zajęć młodzież uzyskała wiadomości na temat życiorysu Doktora, a także uzmysłowiła sobie rolę, jaką odegrał on, walcząc o godność i prawa dzieci w rzeczywistości wojennej.

13 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Pod koniec września uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum obejrzeli podczas lekcji języka polskiego i historii film w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. "Korczak". Po jego zakończeniu uczestniczyli w dyskusji poświęconej prawom dziecka w obliczu II wojny światowej. Celem zajęć było przybliżenie młodzieży sylwetki Janusza Korczaka oraz uzmysłowienie im, w jak tragicznych okolicznościach usiłował on stworzyć dzieciom choć namiastkę prawdziwego dzieciństwa. Dyskusja przeprowadzona po zakończeniu projekcji pozwoliła stwierdzić, iż film wywarł na nich ogromne wrażenie, a ponadto ułatwił zrozumienie, że Korczak walczył o prawa dzieci w skrajnie nieludzkich warunkach okupacji i getta, a także, że była to walka tragiczna, bowiem skazana na klęskę.

14 Nie ma dzieci – są ludzie ….
To hasło konkursu plastycznego, którego ZSS Nr 9 był organizatorem. Popularyzowanie wiedzy o prawach dzieci i ich respektowanie we współczesnym świecie, upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży myśli pedagogicznej Janusza Korczaka - to cele konkursu, adresowanego do uczniów szkół specjalnych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w Łodzi. 16 października komisja konkursowa w składzie: p. Bogusława Mokwińska - plastyk w Centrum Zajęć Pozalekcyjnych Nr 1 w Łodzi p. Karolina Wróblewska - nauczyciel plastyki z SP Nr 12 w Zgierzu p. Dorota Marciniak - pracownik WODN w Łodzi wyłoni wyróżnione prace w kategoriach: Uczniowie klas I - III szkół podstawowych Uczniowie klas IV- VI szkół podstawowych Uczniowie gimnazjum Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

15 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Do konkursu zgłosiło się 11 placówek. Napłynęło 75 prac plastycznych.

16 Nie ma dzieci – są ludzie ….
26 października 2012 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Łodzi odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród. W listopadzie 2012 r. w siedzibie WODN w Łodzi odbędzie się pokonkursowa wystawa prac.

17 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Korczakowskie prawa dziecka są aktualne do dziś. Jego myśli, idee, jego cele ocalały i większość z nich zrealizowano w Konwencji Praw Dziecka. „Konwencja Praw Dziecka” jest w ZSS Nr 9 dostępna dla wszystkich uczniów. Znajduje się na tablicy Samorządu Uczniowskiego.

18 Nie ma dzieci – są ludzie ….
Prezentację przygotowały: Małgorzata Żołowicz Anna Peterman


Pobierz ppt "Zespół Szkół Specjalnych Nr 9 w Łodzi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google