Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Deklaracja 24 października 2007 r.. 2 My, uczestnicy spotkania górskiego w Warszawie w dn. 24 października 2007, związanego z zakończeniem projektu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Deklaracja 24 października 2007 r.. 2 My, uczestnicy spotkania górskiego w Warszawie w dn. 24 października 2007, związanego z zakończeniem projektu."— Zapis prezentacji:

1 1 Deklaracja 24 października 2007 r.

2 2 My, uczestnicy spotkania górskiego w Warszawie w dn. 24 października 2007, związanego z zakończeniem projektu FAO Zrównoważony rozwój obszarów górskich (TCP/POL/3004) stwierdzamy co następuje

3 3 Niezbędna jest długofalowa, stabilna, kompleksowa polityka Państwa Polskiego względem jego regionów górskich. Podstawę takiej polityki stanowić powinna strategia reozwoju polskich obszarów górskich i podgórskich Kluczową rolę w opracowaniu tego dokumentu powinny odegrać sejmiki i urzędy marszałkowskie zainteresowanych regionów. Apelujemy do ich marszałków o zawarcie odpowiedniego porozumienia i przystapienie do realizacji tego przedsięwzięcia.

4 4 Sformułowanie polityki górskiej jak i strategii rozwoju obszarów górskich wymaga szerokiego udziału wszystkich środowisk: samorządów, kręgów gospodarczych, organizacji i ruchów obywatelskich oraz świata nauki. Proponujemy utworzenie odpowiednich platform współpracy poprzez zwoływane cyklicznie Fora Górskie (ogólnopolskie i regionalne). Oczekujemy od nowowybranych posłów na Sejm RP utworzenia grupy górskiej dbającej o uwzględnienie w stanowionym prawie rozwojowej specyfiki terenów górskich i potrzeb ich mieszkańców

5 5 Witamy z zadowoleniem uwzględnienie problematyki górskiej w przyętym w Lizbonie projekcie Traktatu Europejskiego i apelujemy do polskich eurodeputowanych by wzorem poprzednich kadencji przyczynili się do utworzenia grupy posłów górskich w Europarlamencie i przypilnowanie, by traktatowe zapisy nie pozostały jedynie na papierze. Rozwój polskich gór wymaga szerokiej współpracy sąsiadami. Zwłaszcza po wejściu do strefy Schengen granice przestaną być przeszkodą w rozwoju wzajemnych kontaktów. Jednakże widzimy potrzebę podpisania przez Polskę i Czechy konwencji sudeckiej dla stworzenia ram dla wspólnych transgranicznych przedsięwzięć.

6 6 W ramach programu TCP/FAO swoje stanowisko w podobnym duchu sformułowały działające na terenach górskich organizacje pozarządowe wczasie ogólnopolskiego seminarium zorganizowanego przez Stowarzyszenie Parlamentarzystów i Samorządowców Ziem Górskioch Wybrani w Górach.


Pobierz ppt "1 Deklaracja 24 października 2007 r.. 2 My, uczestnicy spotkania górskiego w Warszawie w dn. 24 października 2007, związanego z zakończeniem projektu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google