Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Transakcje kompensacyjne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Transakcje kompensacyjne"— Zapis prezentacji:

1 Transakcje kompensacyjne
Istotne uwarunkowania decyzji o uczestniczeniu w projektach offsetowych

2 Projekt Offsetowy Przedsięwzięcie gospodarcze z udziałem partnera zagranicznego (offsetodawcy, firmy z kraju offsetodawcy.....), którego przewidywany wynik finansowy satysfakcjonuje obie strony („dobry biznes”). Zgodne ze strategicznymi kierunkami polityki gospodarczej państwa w zakresie wykorzystania offsetu (MG i ministerstwa właściwe dla danych sektorów gospodarki – listy preferencyjne, wskazania, etc.). Zaakceptowane w toku negocjacji rządu z offsetodawcą i włączone do pakietu zobowiązań offsetowych dostawcy.

3 Cechy dobrego projektu
Potwierdzona gotowość inwestycyjna offsetobiorcy. Dobry biznesplan przedsięwzięcia (produkt, usługa, rynek, ryzyko, wysokie prawdopodobieństwo sukcesu ....). Precyzyjne zdefiniowanie roli offsetodawcy. Szybki start, horyzont czasowy przedsięwzięcia niezależny od czasu trwania zobowiązania offsetowego (budowanie trwałych powiązań gospodarczych). Kontrakt zabezpieczający interesy obu stron.

4 Walory Offsetu Poprawa konkurencyjności rynkowej przedsięwzięcia poprzez : Zmniejszenie ryzyka Ułatwienia dostępu do rynku offsetodawcy i jego globalnej sieci marketingowej Zwiększenie atrakcyjności oferty Stworzenie możliwości bezprzetargowego pozyskiwania zamówień

5 Biuro Offsetowe ARP S.A. rozpoczęło przygotowania organizacyjno prawne do realizacji umów offsetowych o dużej wartości po zawarciu umowy przez Ministra Gospodarki z ARP S.A. w dniu 30 grudnia 2002 r. w sprawie świadczenia usług w zakresie przygotowywania umów offsetowych oraz monitorowania i kontroli ich realizacji.

6 W ramach tych prac Biuro Offsetowe:
rozpoczęło szerokie konsultacje oraz zbieranie informacji o potrzebach i możliwościach wykonywania zobowiązań offsetowych przez polskich offsetobiorców w celu przygotowania listy priorytetowych kierunków lokowania zobowiązań offsetowych, a także dla potrzeb zespołów, które będą prowadzić rokowania z zagranicznym dostawcą w celu zawarcia ramowej umowy offsetowej; przeprowadza narady z polskimi przedsiębiorstwami (ponad 300 na liście) i instytucjami (m.in.: uczelnie, jednostki badawczo - rozwojowe, KBN, instytuty) w celu wprowadzenia ich w problematykę offsetową , omówienia korzyści, jakie może im przynieść wykonywanie zobowiązań offsetowych, a w szczególności sposób podejścia do rodzaju tych zobowiązań; prowadzi konsultacje z prawnikami nad kształtem i zawartością ramowej umowy offsetowej; przygotowuje do zastosowania procedury przygotowania i realizacji umów offsetowych.

7 prace badawcze i rozwojowe; integracja systemów;
Jest oczywistym, że realizacja szeroko rozumianego offsetu przez firmę LM to rozpoczęcie wielkiego przedsięwzięcia transatlantyckiego. Należy to rozumieć jako realizację globalnej wizji w szybko kurczącym się świecie, która uwzględnia współpracę w takich dziedzinach jak m.in.: prace badawcze i rozwojowe; integracja systemów; technologie informatyczne; biotechnologie; systemy kosmiczne; energia, ochrona środowiska; lotnictwo; telekomunikacja globalna; pozyskanie i opracowanie zaawansowanego oprogramowania, struktur i materiałów.

8 Realizacja będzie odbywać się poprzez:
dostęp do zaplecza koncernu LM i jego partnerów zagranicznych; wykorzystanie istniejących możliwości marketingowych oraz pracę nad ich poszerzaniem; koncentrację na programach strategicznych, spełniających wymagania (strategiczne i przemysłowe) Polski; rozwijanie biznesowego zaplecza Polski, wspólne inicjatywy programowe z globalnymi partnerami gospodarczymi, wykorzystanie potencjału LM jako koncernu o globalnej sieci marketingowej w celu uzyskania dostępu do rynków światowych; rozwijanie związków kapitałowych, produkcyjnych, technologicznych i handlowych; zwiększenie polskiej obecności w międzynarodowym eksporcie specjalnym; stworzenie skuteczniejszych mechanizmów finansowania realizacji zobowiązań offsetowych czy wymiany handlowej.

9


Pobierz ppt "Transakcje kompensacyjne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google