Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WPŁYW IDEI JANUSZA KORCZAKA NA WOLONTARIACKIE DZIAŁANIA W WSM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WPŁYW IDEI JANUSZA KORCZAKA NA WOLONTARIACKIE DZIAŁANIA W WSM"— Zapis prezentacji:

1 WPŁYW IDEI JANUSZA KORCZAKA NA WOLONTARIACKIE DZIAŁANIA W WSM
Mgr Małgorzata Grzegorzewska Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych kierunek Pedagogika Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie

2 I GŁÓWNE TEZY IDEOWE J.KORCZAKA
1) Dziecko jest człowiekiem tak samo odczuwającym, pragnącym, cierpiącym i radującym się jak dorośli, tylko bardziej wrażliwym. Bez opieki i wsparcia osób starszych nie mogą sobie z życiem poradzić. To trudna droga kształtowania się człowieczeństwa.

3 2) Dziecko ma naturalną potrzebę wyrażania swojej osoby w poznawaniu świata.
Dziecko ma ogromną potrzebę wspierania go w życiu codziennym.

4 3) Dziecko ma ogromną potrzebę miłości i przyjaźni i poczucia bezpieczeństwa.

5 II OSOBA I OSOBOWOŚĆ J. KORCZAKA
- LEKARZ - WYCHOWAWCA - OPIEKUN - PISARZ - PRZYJACIEL DZIECI Jego cała osobowość była całym świadomym oddaniem się dzieciom aż po towarzyszenie im w bezbronnej nieoczekiwanej śmierci zadanej w imię idei zaprzeczającej wszystkim wartościom którymi kierował się J. Korczak i które są naszymi Ideałami.

6 SZACUNEK DO DZIECKA JAKO CZŁOWIEKA PRAWO DO MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI
III BEZINTERESOWNE ODDANIE SIĘ PRACY I ŻYCIA PRZEZ J.KORCZAKA WIELOSTRONNA SŁUŻEBNOŚĆ WOBEC DZIECI,JEST SPÓJNA Z IDEĄ WOLONTARIATU. SZACUNEK DO DZIECKA JAKO CZŁOWIEKA PRAWO DO MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI PRAWO DO WŁASNEGO ROZWOJU I DOJRZEWANIA, . PRAWO DO SPRAWIEDLIWOŚCI PRAWO DO SAMOSTANOWIENIA PRAWO DO WŁASNOŚCI PRAWO DO OPIEKI ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚCI DOROSŁYCH ZA WARUNKI ŻYCIA DZIECKA.

7 Wolontariat jako bezpłatne dobrowolne
CZYM JEST WOLONTARIAT? Wolontariat jako bezpłatne dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych, które wykracza poza więzi rodzinne, koleżeńskie. WOLONTARIAT musi być wciąż aktywny. Od naszej inwencji zależy czy podejmiemy wolontariat stały czy akcyjny. Ogromną rolę odgrywa afirmacja życia. (poszanowanie godności człowieka i jego życia, poszukiwania sensu życia)

8 DZIAŁALNOŚĆ KORCZAKOWSKA I WOLONTARIACKA W WSM, JEST WSPÓŁCZESNYM WYRAŻENIEM I KONTYNUACJĄ DOBRA KORCZAKOWSKIEGO.

9 Rok 2011 był EUROPEJSKIM ROKIEM WOLONTARIATU, Rok 2012 ROKIEM KORCZAKOWSKIM, Rok 2013 niech będzie systematyczną i solidną ich kontynuacją.

10 1) W dn r. w WSM odbyło się spotkanie studentów mojej grupy pedagogika specjalność kryzysowa z rodziną która ucierpiała w strasznej dwukrotnej powodzi w 2010 roku w gminie Wilków. Założeniem spotkania było rozpoczęcie akcji pomocy poszkodowanym. 2) W dn do r. w WSM została zorganizowana wystawa zdjęć stanu popowodziowego gminy Wilków. Do akcji włączył się CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej.

11 3) W dn r.w ZASTOWIE KARCZMISKIM odbyło się zebranie mieszkańców z przedstawicielem Socjologicznego Koła Naukowego dla poznania oczekiwań na przyszłość.

12 4) W dn r. w WSM została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat zniszczeń jakich dokonała powódź w 2010r . W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rodzin których dotknęła powódź w 2010r. Na spotkaniu w WSM byli obecni; -Przedstawiciele władz Uczelni, -Wykładowcy, -Radni gminy Praga-Północ, -Dyrekcja SPKSO, -Dyrektor CARITAS Diecezji Warszawsko - Praskiej, -Przedstawiciel posła na sejm, -studenci i przedstawiciele Koła Socjologicznego. Spotkanie miało na celu kontynuowanie pomocy poszkodowanym w powodzi w 2010r.

13 5) W dn. 26-11-2011r. w WSM odbyła się konferencja na której przybliżyłam temat
„Wolontariat a współczesne wychowanie” 6) W dn r. w WSM odbyło się seminarium pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka Ministra Marka Michalaka, otworzył Rok 2012 ROKIEM KORCZAKOWSKIM. Na tej konferencji przedstawiłam prezentację „ KORCZAK Z PRASKIEJ PERSPEKTYWY”.

14 WSM swoją działalnością wpisała się w Jarmark Floriański organizowany w dn r. przez Wydział Nauki i Kultury Praga-Północ. Obecne były dzieci z terenów popowodziowych gminy Wilków. . Uważam, że w WSM kontynuowanie Idei J.KORCZAKA jest wciąż żywa idea wspierania drugiego człowieka i oby trwała nadal, rozwijając się w różnych sferach.

15 IV SZUKAJMY W SWOIM OTOCZENIU WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY POTRZEBUJĄ NASZEGO WSPARCIA DAJMY IM TO WSPARCIE, A DAWAJMY JE PRZEDE WSZYSTKIM DZIECIOM. NIECH BĘDZIE NASZYM PRIORYTETEM BĄDŹ GŁOSEM SERCA. „Być Odpowiedzialnym, Być człowiekiem Dla drugich” Jan Paweł II

16 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ mgr MAŁGORZATA GRZEGORZEWSKA


Pobierz ppt "WPŁYW IDEI JANUSZA KORCZAKA NA WOLONTARIACKIE DZIAŁANIA W WSM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google