Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki, które zmieniły świat

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki, które zmieniły świat"— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki, które zmieniły świat
Jakub Grabowski kl. Va

2 Podczas tysięcy lat rozwoju cywilizacji wynaleziono tysiące, a może i miliony przedmiotów, które ułatwiały ludziom życie. Niektóre z nich były kamieniami milowymi w rozwoju ludzkości. Oto mój prywatny ranking najważniejszych.

3 OGIEŃ Ogień odkryto tysięcy lat temu. Kiedy poznano jego znaczenie, nauczono się podtrzymywać płomienie powstałe z naturalnych zapłonów, np. wskutek uderzenia pioruna. Etap umiejętności rozniecania ognia, czyli kontrolowanego jego użycia, stanowi ogromny postęp w rozwoju ludzkości i daje początek naszej cywilizacji. Współczesny świat nie istniałby, gdyby prehistoryczny człowiek nie nauczył się korzystać z ognia, który rozniecano na początku poprzez tarcie dwóch krzemieni, wysuszonych kawałków drewna, a później metalu i krzemienia.

4 Niebezpieczeństwo pożaru
Zalety i wady ognia zalety wady Ogień daje ciepło Niebezpieczeństwo pożaru Ogień daje światło Tata w kuchni

5 KOŁO Wynalezienie koła skrywa mrok dziejów. Nie znamy wynalazcy i nie wiemy, komu postawić pomnik. Jednak był to wynalazek, który zmienił świat. Dzięki niemu rozwinął się transport lądowy na duże odległości, ponieważ toczący się wóz, który ciągnęły dwa konie, mógł zabrać pięć razy więcej ładunku niż te same konie obciążone jukami na grzbiecie. Wozy jednak wymagały dróg, więc drogi powstawały, a to z kolei niejako uporządkowało podróżujących ludzi. Na skrzyżowaniach największych szlaków handlowych zaczęły powstawać miasta. Trudno dziś przecenić ogromne zmiany, które bezpośrednio lub pośrednio wprowadziło w nasze życie koło.

6 Zalety i wady koła zalety wady Rozwój transportu brak Rozwój dróg
Rozwój handlu Rozwój miast

7 KOMPAS Kompasu prawdopodobnie używali już Chińczycy tysiące lat temu. Jednak nie miało to żadnego znaczenia. Jako typowa cywilizacja centrum, zapatrzona w siebie, Chiny nie wyruszyły na podbój świata. Kompasu używali też starożytni Grecy, ale bali się wypłynąć poza Słupy Heraklesa. Ich wynalazek został przysypany kurzem czasu. Dopiero schyłek Średniowiecza zaowocował ponownym wynalezieniem kompasu, który powoli zaczął być głównym instrumentem nawigacyjnym. W połączeniu z nowymi konstrukcjami żaglowców, które umożliwiały żeglowanie nawet pod wiatr, przyczynił się do tego, że to Europejczyk odkrył Amerykę i dopłynął do Chin, a nie odwrotnie.

8 Zalety i wady kompasu zalety wady Rozwój żeglugi brak
Możliwość odkrywania nowych lądów i szlaków handlowych

9 DRUK Wynalazek druku trudno przecenić. Ręczne kopiowanie książek ograniczało liczbę ich użytkowników, windowało niebotycznie cenę i wpływało na dostępność wiedzy oraz informacji. Gdy w 1440 roku Gutenberg wynalazł druk, książki zrobiły się z biegiem czasu tańsze. Stały się powszechnie dostępne co przyczyniło się do rozwoju nauki i techniki, a co za tym idzie powstawania kolejnych wynalazków.

10 Wady i zalety druku wady zalety Zanieczyszczanie środowiska
Tańsze książki Niszczenie lasów Czytelniejsze litery Robienie większej ilości błędów Większe ilości książek

11 MASZYNA PAROWA W 1765 roku, kiedy większość pracy wykonywana była ręcznie, inżynier James Watt udoskonalił silnik parowy wynaleziony przez Thomasa Newcomena. Silnik Watta był w stanie poruszać korbami i wałkami w fabrykach i wykonywać pracę o wiele szybciej niż ludzie. Wkrótce kominy dymiły coraz bardziej, w miarę jak silniki paliły węgiel w celu uzyskania pary potrzebnej do zasilania maszyn. Wynalazek ten w istotny sposób zmienił świat, w którym żyjemy.

12 Zalety i wady maszyny zalety wady Rozwój przemysłu
Ogromna ilość opału niezbędna do prawidłowego funkcjonowania maszyny Rozwój transportu poprzez rozwój pociągów i statków napędzanych parą Zanieczyszczenie środowiska Ułatwienie pracy Stopniowe zastępowanie ludzi przez maszyny

13 ENERGIA ELEKTRYCZNA Istnienie zjawisk elektrycznych znane już było w starożytności, odnosiło się jednak wyłącznie do zdolności przyciągania drobnych przedmiotów drewnianych przez potarty bursztyn. W 1831 Michael Faraday odkrył indukcję elektromagnetyczną i samoindukcję, następnie skonstruował pierwszą prądnicę i silnik elektryczny. Ważną innowacją technologiczną było wprowadzenie w 1880 r. przez Nicola Tesla zmiennego prądu trójfazowego.

14 Zalety i wady energii elektrycznej
Rozwój przemysłu Zagrożenie związane z jej użytkowaniem Zmiana wyglądu miast /oświetlenie ulic/ Koszt pobierania Powstanie nowych urządzeń

15 ŻARÓWKA Wielu wynalazców próbowało zbudować żarówkę, ale wszystkie gasły po paru sekundach. Żarnik-drucik znajdujący się w środku żarówki i świecący pod wpływem prądu, spalał się bowiem bardzo szybko. Amerykanin Thomas Edison przetestował tysiące różnych materiałów. W 1878 roku odkrył wreszcie, iż włożony do żarówki drucik żarnikowy z włókna węglowego dostarczał światła przez ponad 13 godzin.

16 wyposażenie samochodów
Zalety i wady żarówki zalety wady Oświetlenie miast Wysokie opłaty za prąd Światło w mieszkaniu wyposażenie samochodów

17 TELEFON Kiedy mówimy, wysyłamy w powietrze fale dźwiękowe. To właśnie dzięki tym falom inni mogą nas słyszeć. Amerykanin Graham Bell wpadł na pomysł, by przekształcić fale dźwiękowe w impulsy elektryczne, które można przesyłać kablami. W roku Bell przeprowadził swą pierwszą rozmowę telefoniczną. Piętro wyżej, zdumiony asystent wynalazcy usłyszał nagle pochodzący z urządzenia głos, wzywający go następującymi słowami: „Przyjdź Watsonie, jesteś mi potrzebny!”

18 Zalety i wady telefonu zalety wady
przyczyniło się do budowania globalnej sieci komunikacyjnej koszty umożliwiło komunikację z osobami znajdującymi się w odległych zakątkach świata awaryjność sieci i urządzeń

19 RADIO Włoch Guglielmo Marconi skonstruował w 1896 roku pierwszy bezprzewodowy telegraf. Umożliwiał on wysyłanie wiadomości składających się z kropek i kresek ( alfabetem Morse’a). Później inni badacze ulepszyli ten system: udało im się przesłać muzykę i głos ludzki. Pierwsza audycja radiowa została nadana w grudniu 1906 roku, przez Reginalda Fessendena. Stacja nadawcza znajdowała się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Na statkach i w domach położonych w odległości do 25 kilometrów od stacji ludzie mogli wysłuchać audycji o Bożym Narodzeniu.

20 czasami można usłyszeć muzykę z wulgaryzmem
Zalety i wady radia zalety wady źródło informacji czasami można usłyszeć muzykę z wulgaryzmem szeroka dostępność rzadko, ale się zdarza - rozmawia się w radiu na różne nieodpowiednie tematy zapewnia rozrywkę

21 SAMOLOT Pierwszy lot samolotem odbył się w 1897 roku, dokonał go Francuz Clement Ader. Jego latająca maszyna wyposażona była w silnik parowy. Nieco później bracia Wright skonstruowali samolot na silnik benzynowy. Za skrzydłami umocowane były śmigłą, a pilot leżał na brzuchu. Pierwszy zakończony powodzeniem lot braci Wright odbył się w roku, w Stanach Zjednoczonych. Ich maszyna (Wright Flyer) wzniosła się na wysokość 284 metrów i utrzymała w powietrzu 59 sekund.

22 wysoki komfort podróży
Zalety i wady samolotu zalety wady szybka podróż koszty podróż bez korków wysoki komfort podróży

23 SAMOCHÓD Pierwsze samochody posiadały z przodu kocioł wypełniony wodą. Woda w wyniku podgrzewania zaczynała przekształcać się w parę poruszającą silnik. Pierwszy samochód został skonstruowany przez Francuza Mikołaja-Józefa Cugnota. Działał on na parę i poruszał się z prędkością zaledwie 3,5 km/h , czyli wolniej niż idący człowiek! Pierwsze automobile spalinowe wyglądem bardzo przypominały konny powóz. Pokazany na zdjęciu automobil został skonstruowany przez dwóch niemieckich inżynierów: Gottlieba Daimlera i Carla Benza.

24 Zalety i wady samochodu
Komfort podróży Koszty jazdy szybkość podróży zanieczyszczenie środowiska niezależność

25 PENICYLINA Odkrycie pierwszego antybiotyku - penicyliny, stało się momentem przełomowym w historii ludzkości i jej walki z gnębiącymi ją chorobami zakaźnymi. Odkrył ją w pierwszej połowie XX wieku szkocki lekarz mikrobiologii Aleksander Fleming. W 1938 r. grupa trzech naukowców, w skład której obok Fleminga weszli Howard Walter Florey oraz Ernst Boris Chain, wyizolowała składnik czynny zakładając rok później pierwszą na świecie wytwórnię penicyliny. Za swoje odkrycie zostali oni uhonorowani w r. Nagrodą Nobla.

26 Zalety i wady antybiotyku
szybko i skutecznie wyciągają nas z infekcji bakteryjnych Zbyt częste używanie uodparnia organizm na leki

27 INTERNET Internet jest to powszechnie znana globalna sieć komputerowa łącząca komputery na wszystkich kontynentach. Powstał w U.S.A w 1969r. początkowo do celów militarnych, w 1984r. naukowych, a w 1990r. Internet stał się powszechnie dostępny. Do Polski dotarł z 3 letnim opóźnieniem. Choć jest to „młody” wynalazek w porównaniu np. do telewizji czy radia to z każdą chwilą przysparza sobie wielu zwolenników. Najbardziej popularną usługa internetową jest World Wide Web (WWW).

28 Zalety i wady internetu
Łatwa i szybka komunikacja Wirusy mogące zainfekować komputer Możliwość zrobienia zakupów Można się uzależnić Nieograniczony dostęp do informacji Rozwój hackerstwa

29 PIENIĄDZE Człowiek prehistoryczny polował lub łowił ryby, by zdobyć pożywienie. Później rozwinęło się rolnictwo. Wtedy to, gdy ktoś na przykład złowił dużo ryb, mógł wymienić je na brakujące mu zboże. Jeden z największych wynalazków w dziejach gospodarki zawdzięczamy Grekom, a mianowicie monetę z kruszcu. Opatrywano ją jakimś wizerunkiem, informującym o państwie z jakiego pochodzi, czyli gdzie ją wybito oraz o jej wartości, zależnej od ciężaru i zawartości szlachetnego kruszcu. Ów wizerunek zwany stemplem, uwalniał ludzi posługujących się pieniędzmi od konieczności dokonania kontroli wagi i jakości stopu każdego egzemplarza.

30 Zalety i wady pieniędzy
Możliwość dokonywania zakupów Ciągły ich brak :) Poczucie bezpieczeństwa

31 Dziękuję za uwagę :) JakubekPL


Pobierz ppt "Wynalazki, które zmieniły świat"

Podobne prezentacje


Reklamy Google