Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki Wielkiej Brytanii
Kamil Wilczyński kl. III B gimnazjum GIM nr 10

2 Michael Faraday

3 Transformator - schemat
Transformator (z łac. transformare - przekształcać) – maszyna elektryczna służąca do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Oba obwody mogą być odseparowane galwanicznie - co oznacza, że nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami, a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Transformator zbudowany jest z dwóch lub więcej cewek (zwanych uzwojeniami) nawiniętych na wspólny rdzeń magnetyczny wykonany zazwyczaj z materiału ferromagnetycznego. Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego, powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego, pole to przenika przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi) i w wyniku indukcji elektromagnetycznej powstanie w nich zmiennej siły elektromotorycznej (napięcia). Transformator - schemat

4 Silnik elektryczny prądnica
Silnik elektryczny - maszyna elektryczna, w której energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną. Silnik elektryczny Prądnica - maszyna elektryczna (dawne nazwy: dynamo-maszyna, dynamo) zamieniająca energię mechaniczną na prąd elektryczny. Przy konstrukcji prądnic wykorzystano zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Prądnice dzielimy na: prądu przemiennego prądu stałego prądnica

5 Alexander Graham Bell

6 Telefon (gr. tele= "zdalny" + gr
Telefon (gr. tele= "zdalny" + gr. phone ="głos") - urządzenie pozwalające na dwustronne przesyłanie głosu na odległość pomiędzy dwoma lub większą liczbą aparatów. Głównymi częściami aparatu telefonicznego są: mikrofon przetwarzający dźwięki na sygnały elektryczne, słuchawka (lub głośnik) przetwarzająca sygnały elektryczne na dźwięki (mikrofon i słuchawka tworzą zwykle zespół o wspólnej obudowie zwanej mikrotelefonem, a potocznie także słuchawką), tarcza numerowa (lub klawiatura) wytwarzająca impulsy wybiórcze, przetwornik akustyczny lub optyczny przywołujący abonenta (dzwonek).

7 James Watt

8 Maszyna parowa to silnik parowy tłokowy
Maszyna parowa to silnik parowy tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. James Watt w XIX w. wynalazł kocioł z małym otworem i wąską rurą, która prowadziła do mechanizmu. Poprzez mały otwór nalewało się wody i szczelnie zamykało kocioł tak, żeby jedynym możliwym wyjściem była rura. Rozpalało się ogień pod kotłem i czekało się, żeby woda zaczęła wrzeć. Para nie mogła ujść małym otworem więc próbowała wąską rurą. Para pod ciśnieniem wytworzyła taką siłę, że napędziła cały mechanizm. i maszyna mogła zasilić 100 warsztatów tkackich. W ten sposób przemysł tkacki rozwinął się w Anglii. Do tak dużej liczby maszyn trzeba było dużej ilości drewna. W Anglii zostało wykarczowanych 80% lasów. Wymyślono więc, żeby palić węglem - i tak rozwinął się przemysł górniczy w Wielkiej Brytanii.

9 John Hadley

10 Sekstant – optyczny przyrząd nawigacyjny stosowany niegdyś w żeglarstwie i astronomii, służący do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sexta, co znaczy szóstą część, ponieważ kątomierz (limbus) – podstawowa część przyrządu, stanowi wycinek jednej szóstej koła. Najczęstszym zastosowaniem sekstantu jest określenie pozycji obserwatora (szerokość geograficzna) na podstawie pomiaru wysokości Słońca o godzinie 12 w południe czasu słonecznego. Obecnie sekstant jest już przyrządem nie używanym. Długo utrzymywał się w nawigacji morskiej, szczególnie z dala od lądu, gdzie nie docierały sygnały radiolatarni. Natomiast całkowicie zbyteczny stał się od czasu upowszechnienia odbiorników GPS.


Pobierz ppt "Wynalazki Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google