Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

James Watt i historia silnika parowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "James Watt i historia silnika parowego"— Zapis prezentacji:

1 James Watt i historia silnika parowego

2 James Watt – krótka biografia
James Watt urodził się 19 stycznia 1736, a zmarł 25 sierpnia Był to szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową.

3 Powstanie maszyny parowej
James Watt skonstruował maszynę parową zdolną do napędu maszyn obrotowych, a w 1782 roku - maszynę o podwójnym działaniu tłoka.  W 1788 roku Watt wyposażył maszynę parową w regulator szybkości.

4 Rewolucja przemysłowa
Rewolucja przemysłowa wiązała się z powstawaniem wielkiego przemysłu fabrycznego i nowoczesnej cywilizacji przemysłowej. Symbolem tej rewolucji jest maszyna parowa.

5 Sprawność Pierwsze silniki były zasilane parą nasyconą, która częściowo skraplała się na chłodniejszych ściankach cylindra. Dopiero wprowadzenie przegrzewaczy doprowadziło do poprawy sprawności termodynamicznej silnika parowego. Dalszy wzrost sprawności był możliwy poprzez zastosowanie silnika o podwójnym rozprężaniu.

6 Maszyna parowa Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe. Jamesa Watta w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez T. Newcomena.

7 Ciekawostki Zbudowana przez Nicolasa Cugnota trójkołowa laweta posuwała się wolno i przystawała co chwilę w celu wytworzenia pary. Niezgrabny pojazd uderzył i wywrócił się, mimo to był pierwszym wehikułem kołowym. Pojazdy samobieżne odniosły sukces dopiero wraz z wynalezieniem silnika spalinowego.

8 Ciekawostki Gdy James Watt był wykonawcą przyrządów naukowych, został posłany do naprawy modelu maszyny parowej Newcomena. Zaskoczony małą sprawnością tej maszyny, w 1765 rozpoczął pracę nad jej udoskonaleniem. W 1769 opatentował lepszy silnik, który skraplał parę w oddzielnym cylindrze, zmniejszając jednocześnie zużycie paliwa o 70%.

9 Ciekawostki Jedna maszyna parowa mogła napędzać sto warsztatów tkackich W ten sposób przemysł tkacki rozwinął się w Anglii. Ponieważ do tak dużej liczby maszyn trzeba było dużej ilości drewna, w Anglii zostało wykarczowanych 80% lasów. Następnie zaczęto palić węglem – i tak rozwinął się przemysł górniczy w Wielkiej Brytanii.

10 Ciekawostki Często ludzie silnik parowy mylą z maszyną parową. Maszyna parowa to urządzenie oparte na sile sprężonej pary. Opracował ją Newcomen w I połowie XVIII wieku, a kojarzone jest z silnikiem Jamesa Watta.

11 KONIEC Linki: http://wynalazki.w.interia.pl/
Wykonały: Weronika Maś Adrianna Putyło Kinga Długosz


Pobierz ppt "James Watt i historia silnika parowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google