Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W krainie prądu elektrycznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W krainie prądu elektrycznego"— Zapis prezentacji:

1 W krainie prądu elektrycznego
Hanna Woźniak

2 Od łuczywa do żarówki energooszczędnej

3 Cele zajęć Zapoznanie ze sposobami oświetlenia i różnymi źródłami światła. Uświadomienie postępu w dziedzinie wynalazków nowych źródeł światła. Wskazanie roli żarówki we współczesnym życiu. Poznanie postaci Thomasa Alva Edisona – wynalazcy żarówki.

4 Oglądamy różne rodzaje żarówek, które przynieśliśmy do szkoły

5 Układamy żarówki według rodzaju

6 Jeszcze „wczoraj” lampa naftowa, dziś już żarówka.

7 Thomas Alva Edison

8 Sława Edisona urosła dzięki kolejnemu wynalazkowi: żarówce
Sława Edisona urosła dzięki kolejnemu wynalazkowi: żarówce. W tamtych czasach znano już żarówki elektryczne, ale niestety zbyt szybko się przepalały. Edison bardzo ciężko pracował, aby stworzyć taką, która by świeciła dłużej. W końcu udało mu się skonstruować lampę, która oświetlała jego laboratorium przez 45 godzin.

9 Żarówka, albo inaczej lampa żarowa, daje światło, kiedy, prąd przepływa przez mały drucik (żarnik), znajdujący się w jej środku i rozgrzewa go. Zależnie od zastosowanego materiału żarówka wystarcza na dłuższy lub krótszy czas. Dlatego, najważniejszą rzeczą było znalezienie odpowiedniego żarnika.

10 W poszukiwaniu idealnego materiału na żarnik Edison organizował wyprawy po całym świecie. „Chcę, aby ekspedycje przemierzały wszędzie najodleglejsze zakątki Ziemi: od lasów Amazonii, aż po piaski Sahary, od szczytów Himalajów, aż po plaże Polinezji. Nie spoczniemy, puki nie znajdziemy najlepszego włókna naturalnego!”.

11 Żarówka okazała się ogromnym sukcesem
Żarówka okazała się ogromnym sukcesem. Ediosn wymyślił także urządzenie zdolne do dostarczania prądu elektrycznego do wielu lamp jednocześnie. Stopniowo w miastach, Stanów Zjednoczonych powstawały kolejne elektrownie i w prywatnych domach zaczęto korzystać ze sztucznego oświetlenia. Potem, wzorem Ameryki, prąd elektryczny i żarówka wprowadzano na całym świecie, oświetlając domy i ulice. To był naprawdę wielki wynalazek!

12 Na osi czasu układamy w kolejności stosowane źródła światła

13 Ważne! Zużytą świetlówkę możemy, aż w 90% wykorzystać do produkcji nowej lampy. Dlatego oddaj ją do punktu zbiórki lub do sklepu zamiast wyrzucać do śmietnika.


Pobierz ppt "W krainie prądu elektrycznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google