Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazek który odmienił życie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazek który odmienił życie"— Zapis prezentacji:

1 Wynalazek który odmienił życie
Maszyna parowa

2 Słowa Wstępne Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.

3 Działanie Spalając pod napełnionym kotłem drewno bądź węgiel, doprowadzano wodę do wrzenia. Wytworzona w ten sposób para była doprowadzana przez układ rozrządu do cylindra. Tłok wprawiany był w ruch poprzez naprzemienne wpuszczanie będącej pod wysokim ciśnieniem pary do przedniej i tylnej części cylindra (rozdzielonych tłokiem). Następnie za pośrednictwem korbowodu przenoszono wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. W celu stabilizacji obrotów w maszynach parowych używany był regulator odśrodkowy.

4 Budowa maszyny tłok tłoczysko krzyżulec Korbowód
wykorbienie wału korbowego wał korbowy koło zamachowe suwak (mechanika) regulator odśrodkowy

5 Sprawność maszyny Maszyny parowe w klasycznym ujęciu są od dawna nieprodukowane. Wiąże się to z szeregiem ich nieusuwalnych wad, takich jak: niska sprawność konwersji energii cieplnej w pracę mechaniczną, duża masa własna, niskie obroty pracy, konieczność użycia dodatkowego urządzenia (kocioł parowy) do wytwarzania pary.

6 Ciekawostki Jedna maszyna parowa mogła napędzać sto warsztatów tkackich. W ten sposób przemysł tkacki rozwinął się w Anglii. Ponieważ do tak dużej liczby maszyn trzeba było dużej ilości drewna, w Anglii zostało wykarczowanych 80% lasów. Następnie zaczęto palić węglem – i tak rozwinął się przemysł górniczy w Wielkiej Brytanii.

7 Dziękuję za uwagę Źródło: Wikipedia Encyklopedia
Przygotował Filip Wolski


Pobierz ppt "Wynalazek który odmienił życie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google