Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Mikołaj.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Mikołaj."— Zapis prezentacji:

1 Święty Mikołaj

2 To święty Mikołaj biskup Miry. Jego rodzice byli bardzo bogatymi ludźmi. Długo prosili Pana Boga o dziecko. Bóg dał im chłopca, któremu dali imię Mikołaj. Nie wiedzieli, że ich synek będzie w przyszłości wielkim przyjacielem dzieci na całym świecie.

3 i nauczycieli. Miał dobre serce. Współczuł biednym
Jako mały chłopiec , Mikołaj był bardzo pobożny. Szanował rodziców, kolegów i nauczycieli. Miał dobre serce. Współczuł biednym i samotnym. Kiedy umarli jego rodzice, Mikołaj zaczął rozdawać cały swój majątek biednym. Nie zależało mu na pięknych strojach, pysznym jedzeniu i wielkim domu.

4 Mikołaj troszczył się o wiele osób. Kiedyś dowiedział się, że trzy panny są zbyt biedne, aby wyjść za mąż, a ich ojciec chciał je wysłać do ciężkiej pracy. W nocy Mikołaj zakradł się pod okno ich domu i podrzucił im worek pieniędzy. Dziewczęta były bardzo szczęśliwe, ale nie wiedziały komu podziękować za ten niespodziewany dar.

5 Pan Bóg powołał Mikołaja, aby został biskupem miasta Mira
Pan Bóg powołał Mikołaja, aby został biskupem miasta Mira. Wszyscy kochali i szanowali swojego biskupa. Nawet cesarz Konstantyn liczył się z jego zdaniem. Mikołaj wyjednał u cesarza ułaskawienie dla trzech chłopców, którzy byli skazani na karę śmierci. Innym razem wyprosił u Boga podczas ogromnego sztormu pomoc dla rybaków, aby szczęśliwie powrócili do portu. Mikołaj jest patronem rybaków i marynarzy.

6 Pewnego roku okolicę nawiedziła zaraza
Pewnego roku okolicę nawiedziła zaraza. Biskup Mikołaj, nie dbając o własne życie pomagał zarażonym. Podawał im lekarstwa i dbał o to, aby nie utracili nadziei. Chorzy szybko wracali do zdrowia, kiedy widzieli, a jakim zapałem Mikołaj opiekuje się nimi.

7 Nie wszyscy potrafili docenić dobroć biskupa Mikołaja
Nie wszyscy potrafili docenić dobroć biskupa Mikołaja. Cesarz Dioklecjan kazał uwięzić świętego. Św. Mikołaj w więzieniu spędził kilka lat. Przez ten czas bardzo pomagał uwięzionym, szczególnie tym, którzy cierpieli za wiarę w Pana Boga.

8 9 maja najpiękniej ozdobiony statek wiezie dwumetrową, złoconą figurę
Św. Mikołaj zmarł 6 grudnia. Relikwie świętego znajdują się w Bari, we Włoszech. Tam odbywa się co roku wielka uroczystość. 9 maja najpiękniej ozdobiony statek wiezie dwumetrową, złoconą figurę św. Mikołaja. Następnie specjalny powóz obwozi po mieście tę figurę.

9 Koniec opr. s. Benita


Pobierz ppt "Święty Mikołaj."

Podobne prezentacje


Reklamy Google