Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzieje świętego Franciszka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzieje świętego Franciszka"— Zapis prezentacji:

1 Dzieje świętego Franciszka
i jego nauki.

2 Święty Franciszek Św. Franciszek urodził się w roku 1181 lub 1182 w mieście Asyż w środkowych Włoszech jako dziecko Joanny Pica i Piotra Bernandone, bogatego kupca trudniącego się handlem suknem. Na chrzcie nadano mu imię Jan, jednak ojciec mający kontakty handlowe we Francji nazywał go Franciszkiem, które to imię szybko przylgnęło do przyszłego świętego.

3 Zdjęcia św. Franciszka

4 SŁAWA RYCERSKA Jako młody człowiek Franciszek odznaczał się dużą wrażliwością; lubił poezję, muzykę, żył beztrosko otoczony miłością rodziny i sympatią rówieśników. Początkowo pomagał ojcu w prowadzeniu kupieckiego interesu. W roku zamarzył o sławie rycerskiej i wziął udział w lokalnej wojnie miasta Asyż z Perugią. Rzemiosło wojenne okazuje się jednak nie być jego powołaniem.

5 Początek życia kościelnego
Około 1205 roku zaczyna się duchowa przemiana Franciszka. Doświadcza wizji w czasie której ogląda Boga. Odpowiadając na religijne wezwanie postanawia zmienić swoje życie i poświęcić się służbie Chrystusowi i ludziom. Jeszcze w tym samym roku miewa kolejną wizję- w czasie modlitwy w zrujnowanym kościele św. Damiana w Asyżu słyszy głos Chrystusa przemawiającego z krzyża, który nakazuje mu iść i naprawiać Kościół.

6 Odbudowa zniszczonej świątyni
Franciszek odpowiada na to wezwanie, rozumiejąc je dosłownie, zbiera fundusze i własnoręcznie zabiera się do pracy nad odbudową zniszczonej świątyni. W następnych dwóch latach odbudowuje kolejne kościoły i kaplice w okolicach Asyża, wydając na ten cel cały swój majątek. Wiele czasu poświęca też chorym na trąd opiekując się nimi w miejscowym szpitalu. Wszędzie gdzie się pojawia nawołuje do pokuty i nawrócenia.

7 Nauka którą głosił św. Franciszek
Św. Franciszek z Asyżu stworzył system, zwany franciszkanizmem, stanowiący niezwykłą, radosną filozofię wiary. Św. Franciszek głosił wszechogarniającą miłość do świata, harmonijne współistnienie człowieka z naturą, braterstwo wszelkich żyjących istot, uwielbienie świata i jego piękna, dostrzeganie dobra w każdym człowieku, radosną wiarę w Boga oraz ideał ubóstwa.

8 Franciszek zostaje świętym
Franciszek zostaje ogłoszony świętym w 1228 roku, czyli już w dwa lata po swojej śmierci. Znaczenie i liczebność zakonów, które stworzył szybko rośnie, a sam Franciszek staje się jednym z po dziś dzień najpopularniejszych świętych katolickich. Jest patronem między innymi: Włoch, miasta Asyża, wielu zakonów, robotników, ubogich, niewidomych, wszystkich tych, którzy troszczą się o ochronę środowiska. Jego postawa życiowa jest inspiracją dla pisarzy, poetów i filozofów.

9 opracowanie DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !!!!!!!!!
Opracowała Natalia Woźnica z klasy v dnia r. Na podstawie stron : Święty Franciszek z Asyżu zdjęcia Franciszek z Asyżu – Wikipedia, wolna encyklopedia Franciszkanizm – św. Franciszek z Asyżu i jego filozofia. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !!!!!!!!!


Pobierz ppt "Dzieje świętego Franciszka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google