Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHCIWA DZIEDZICZKA. U podnóża góry Złoty Groń (w Istebnej) stał zamek, w którym mieszkała córka bardzo bogatego pana. Posiadała ona wielkie bogactwa,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHCIWA DZIEDZICZKA. U podnóża góry Złoty Groń (w Istebnej) stał zamek, w którym mieszkała córka bardzo bogatego pana. Posiadała ona wielkie bogactwa,"— Zapis prezentacji:

1 CHCIWA DZIEDZICZKA

2 U podnóża góry Złoty Groń (w Istebnej) stał zamek, w którym mieszkała córka bardzo bogatego pana. Posiadała ona wielkie bogactwa, ale pragnęła jeszcze więcej. Nazywano ją chciwą dziedziczką. Na szczycie tej góry była jaskinia, w której ukryte były skarby. Wielu śmiałków próbowało je zdobyć, niestety, nikomu się to nie udało, nikt z tych, którzy się tam wybrali nie wrócił już z wyprawy.

3 Chciwa dziedziczka też marzyła o skarbach ukrytych w jaskini Pewnej nocy wybrała się tam. O tej wyprawie wiedziała jej wierna służąca Małgosia. Była ona dla wszystkich dobra, mimo, że sama była biedna, pomagała innym, bardziej biednym. Bardzo kochała swoją panią. Wraz ze swoim narzeczonym Jankiem

4 Chciwa dziedziczka weszła do jaskini, a Małgosia i Janek ukryli się za drzewem i czekali na jej powrót

5 Powoli kończyła się noc, nastawał dzień, Małgosia spała przed jaskinią Janek stał na straży, a dziedziczka nie wracała.

6 Małgosia i Janek postanowili wejść do jaskini. Gdy weszli, oślepił ich blask złota. Z sufitu zwisały złote sople, dookoła było mnóstwo brył złota, stały złote posągi. Wśród nich była chciwa dziedziczka i inni śmiałkowie. Wszyscy oni byli niedobrymi ludźmi, myśleli tylko o sobie, o bogactwie, a nie pomagali innym, i dlatego zostali ukarani.

7 W pewnej chwili obok nich pojawił się starzec z siwą brodą. Przywitał się z nimi i rzekł, że jest właścicielem tego złota i zapytał, po co przyszli. Małgosia ze strachem odpowiedziała, że martwi się o swoją panią, która tu weszła i długo nie wraca. Na to starzec odpowiedział, że chciwa dziedziczka została zamieniona w złoty posąg, tak jak i inni śmiałkowie, którzy chcieli zdobyć złoto. Wszyscy oni byli niedobrymi ludźmi, myśleli tylko o sobie, o bogactwie, a nie pomagali innym, dlatego zostali ukarani. Jankowi i Małgosi starzec pozwolił wziąć tyle złota ile udźwigną, bo oni byli ludźmi o dobrym sercu.

8 Janek i Małgosia wzięli po bryle złota i wrócili do swojego domu.

9 Wkrótce wzięli ślub, wybudowali dom, mieli dwoje dzieci i żyli długo i szczęśliwie.


Pobierz ppt "CHCIWA DZIEDZICZKA. U podnóża góry Złoty Groń (w Istebnej) stał zamek, w którym mieszkała córka bardzo bogatego pana. Posiadała ona wielkie bogactwa,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google