Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciel lasu -kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciel lasu -kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciel lasu -kto jest przyjacielem lasu?

2 Co to jest las? Las to miejsce pełne przeróżnych roślin i zwierząt. Las jest domem dla wielu zwierząt, dlatego należy zachowywać się tam cicho, aby nie spłoszyć mieszkające tam zwierzęta. Las jest bardzo przydatny też dla człowieka. Możemy tam chodzić na grzyby czy jagody. Pamiętajmy o tym, aby nie zaśmiecać lasu. Śmieci w lesie mogę być śmiertelną pułapką dla zwierząt, a szklane butelki mogą spowodować pożar, który łączy się ze spaleniem lasu. .

3 Kto jest przyjacielem lasu?
Leśniczy jest przyjacielem lasu. Mieszka w nim, ale musi przestrzegać obowiązujące w lesie zasady. Bycie leśniczym to praca, która polega na pomaganiu zwierzętom zdobyć pożywienie, dokarmianiu ich w trudnych chwilach. Leśniczy sadzi nowe roślinki, niektóre chroni przed zwierzętami, które je spożywają, aby mogły spokojnie rosnąć.

4 Leśniczy- kto to jest? Leśniczy jest pracownikiem instytucji: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jego zadaniem jest sprawowanie opieki nad powierzonym mu obszarem lasu. Leśniczy dba o to, aby las przetrwał jak najdłużej. Zabezpiecza las przed złymi działaniami ludzi, którzy zwiedzają las. Wyznacza miejsca i ścieżki, z których może korzystać człowiek. Leśniczy musi się troszczyć o wszystkie roślinki i zwierzęta, które są w lesie.

5 Przyjacielem lasu nie tylko jest leśniczy
Przyjacielem lasu może być każda osoba. Nie musi ona być leśniczym, aby się tak nazywać, ale musi odpowiednio postępować, żeby taki tytuł nosić. To znaczy, że musi przestrzegać zasad zachowania w lesie i po części sprawować się tak jak leśniczy w odniesieniu do zwierząt i roślin. (Sprzątanie lasu)

6 Zasady zachowania w lesie:
Nie rozpalaj ognisk! Nie płosz zwierząt! Nie niszcz roślin! Nie traktuj lasu jak wysypisko śmieci! Zachowuj się cicho! Nie niszcz trujących grzybów, gdyż są one pożywieniem dla niektórych zwierząt. Nie rób krzywdy napotkanym zwierzętom.

7 Zwierzęta, które spotka się w polskich lasach:
Sarna, Dzik, Lis, Wiewiórka, Jeż, Dzięcioł, Sowa.

8 Rośliny występujące w naszych lasach:
1) jagody, 2) brzoza, 3) świerk, 4) dąb, 5) sosna, 6) paproć, 7) borówka. Oprócz tego w naszych lasach występują różne rodzaje grzybów.

9 Czynniki dbania o środowisko
Las to miejsce wypoczynku. Cieszmy się, że go mamy. Aby zawsze był, należy pamiętać o wielu ważnych czynnościach: Nie traćmy bezmyślnie papieru!- Jeśli z jednej strony zapiszemy kartkę, nie wyrzucajmy jej od razu. Zapiszmy ją z drugiej strony. Pamiętajmy, że papier jest robiony z drzewa i każda jedna kartka wiąże się ze ścięciem drzewa. Segregujmy śmieci!- Segregowanie śmieci jest ważne dla środowiska. O wiele lepiej jest, gdy wyrzucisz plastik do odpowiedniego worka, niż go spalisz i w ten sposób zanieczyścisz powietrze, nie tylko zwierzętom i roślinom, ale też sobie.

10 Dziękuję za uwagę! Wykonała : Kinga Mielcarek kl. V SP w Stradomi Wierzchniej


Pobierz ppt "Przyjaciel lasu -kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google