Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Las.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Las."— Zapis prezentacji:

1 Las

2 LAS kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.

3 RODZAJE LASÓW LASY LIŚCIASTE -  ekosystem leśny z udziałem przede wszystkim drzew liściastych LASY IGLASTE  jest to las, w którym wszystkie albo większość drzew to drzewa iglaste LASY MIESZANE

4 Układ warstw lasu

5

6 ZWIERZETA ŻYJĄCE W LESIE
JELEŃ - jest to zwierze które występuje w większości lasów liściastych oraz w  borach . Jelenie to piękne zwierzęta które są bardzo charakterystyczne  jelenia od sarny można rozróżnić po rogach.

7 SARNA jest zwierzęciem średniej wielkości o smukłym ciele, wysokich nogach , sierści czerwonobrązowej w lecie, siwobrązowej lub siwożółtej w zimie, z białą lub żółtawą plamą (lustrem) na pośladkach . W Polsce sarna jest gatunkiem pospolitym w całym kraju, najliczniejszym w jego zachodniej części.

8 LISY są to bardzo ciekawe zwierzęta , a przede wszystkim bardzo sprytne i  chytre . Lisy w sytuacji zagrożonej uciekają przed drapieżnikiem zawsze  tam , gdzie jest najtrudniej dla przeciwnika.  Lisy są bardzo szybkie i zwinne , bez  problemu mogą przedostać się przez małe szczeliny czy być bardzo  szybkie w gęstym lesie . Lisy przez większość swojego życia żyją  samotnie.

9 WILKI Są to zwierzęta stadne . Wilki są bardzo inteligentnymi drapieżnikami. Żyją w stadach , są inteligentne.  Wilki są  bardzo dobrymi łowcami, są sprytne , szybko biegają , ale co ciekawe tylko  po własnych śladach , dlatego rzadko można określić liczebność stada

10 W Polsce występuje w Tatrach i Beskidach
NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY Gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Sierść niedźwiedzia brunatnego jest, jak sama nazwa wskazuje, ciemnobrązowa, choć niektóre jego podgatunki mogą mieć futro jaśniejsze. Niedźwiedź jest potężnie umięśniony i bardzo silny. W pozycji wyprostowanej mierzy – w zależności od płci – od 1,8 m do 3 m. Waga poszczególnych osobników waha się od 200 do 800 Kg.  W Polsce występuje w Tatrach i Beskidach

11 DZIKI to bardzo specyficzne zwierzęta . Powstały dzięki , ucieczce udomowionych świń w dzikie lasy.Przez setki lat wykształciło u siebie całkiem odmienne  zwyczaje niż świnia domowa , dziki są podobne do nich lecz  diametralnie różnią się charakterem . Dziki są bardzo niebezpieczne ,  szczególnie lochy , czyli samice podczas gdy opiekują się jeszcze  warchlakami czyli młodymi . Gdy człowiek spotka w lesie na swej  drodze lochę powinien szybko uciec na najbliższe drzewo . Dziki żywią  się głównie korzeniami i bulwami , swoim ryjem przeszukuje polany w  poszukiwaniu tych przysmaków . 

12 SOWY Sowy przeważnie polują nocą . Mają doskonały wzrok , co sprawia że są  szczególnie niebezpieczne dla takich zwierząt jak myszy , szczury czy  dla norek . Sowy są bardzo specyficznymi ptakami , mają zdolność  obracania głowy o 360 stopni co z pewnością robi wrażenie . Ptaki te  głównie śpią przez dzień w dziuplach drzew czy też w zadaszeniach  naszych domów . Są to naprawdę piękne zwierzęta , są szybkie i zwinne  oraz piękne w czasie lotu. Sowy to częste zwierzęta występujące w  lasach , można je spotkać niemal na całym świecie.

13 DZIĘCIOŁY Są to bardzo Rozpoznawalne ptaki w lasach . Dzięcioł jest tak  charakterystycznym ptakiem z tego powodu że pożywienia szuka w  korach drzew , głównie termitów , dzięcioł w poszukiwaniu tych  szkodników często stuka w drzewa , wykonując charakterystyczny hałas  roznoszący się po całym lesie. Dzięcioły po tym jak zrobią już dziurę w  drzewie , swoim długim językiem wyciąga swoje przysmaki po czym  zjada  .  Dzięcioł swoje gniazda lokuje w dziuplach . Ptak ten występuje w  praktycznie każdych lasach a również w parkach 

14 KONIEC Wykonała Wioletta Jarmuszka


Pobierz ppt "Las."

Podobne prezentacje


Reklamy Google