Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała Kamila Budzanowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała Kamila Budzanowska"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała Kamila Budzanowska
Ryś Wykonała Kamila Budzanowska

2 Ryś euroazjatycki jest największym przedstawicielem rodzaju Lynx
Ryś euroazjatycki jest największym przedstawicielem rodzaju Lynx. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach, palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch czarno żółtorudy z brunatnymi plamkami (wyraźniejsze z u populacji karpackich, i mniej wyraźne u nizinnych), brzuch i bokobrody białe. Stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, ogon krótki, ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Nie jest za to dobrym biegaczem, szybko się męczy.

3

4 Rysie nie mają gdzie żyć
Oprócz zbyt małej populacji rysi, kolejnym zagrożeniem dla tego gatunku jest brak dogodnych miejsc do życia. Rysie potrzebują rozległych i bogatych w zwierzynę lasów. Obszary leśne w Polsce coraz częściej rozdzielane są terenami zabudowanymi, polami i siecią dróg. To wszystko uniemożliwia tym płochliwym zwierzętom swobodne przemieszczanie się i szukanie odpowiednich siedlisk.

5

6 Jak żyje ? Te duże koty są bardzo płochliwe, boją się otwartych przestrzeni i stąd w naturalnych warunkach dość trudno je spotkać. Rysie są zwykle bardziej aktywne w nocy, w dzień najczęściej śpią i odpoczywają. W ciągu doby przemierzają średnio ok. 10 km. Rysie są terytorialne, tzn. żyją na określonym obszarze, zwykle przypisanym do jednego osobnika. Średnio takie terytorium ma wielkość od 150 do 350 km2. Rysie unikają "sąsiedzkich konfliktów" znakując swoje terytorium substancjami zapachowymi, charakterystycznymi dla każdego osobnika.

7 Rysie nie mają co jeść Sytuację rysi pogarsza ponadto fakt, że brakuje im wystarczającej ilości pożywienia. Rysie polują głównie na sarny i jelenie, a w ostatnich latach liczebność tych kopytnych w miejscach występowania rysi zmniejszyła się kilkukrotnie. Rysie nie znajdują odpowiedniej ilości pokarmu, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Brak pożywienia powoduje, że rysie nie mogą wykarmić swoich młodych. Niedożywione kocięta częściej chorują i umierają - przeżywa mniej niż połowa małych rysi.

8

9


Pobierz ppt "Wykonała Kamila Budzanowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google