Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akcja Sprzątania Świata Zespół Szkół nr2 im.A.Świętochowskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akcja Sprzątania Świata Zespół Szkół nr2 im.A.Świętochowskiego"— Zapis prezentacji:

1 Akcja Sprzątania Świata Zespół Szkół nr2 im.A.Świętochowskiego
Lasy to życie, chrońmy je Akcja Sprzątania Świata Zespół Szkół nr2 im.A.Świętochowskiego W Łukowie 2011

2 Fundacja Nasza Ziemia Fundacja Sprzątanie świata - Polska
Hasłem przewodnim tegorocznej, osiemnastej edycji akcji „Sprzątania Świata-Polska 2011” jest "Lasy to życie - chrońmy je". W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Termin tegorocznej akcji: września 2011 roku.

3 Las naszym bogactwem Las jest bezcennym bogactwem całej ludzkości.
Naszym przodkom zapewniał żywność i opał. Dziś dostarcza drewna do wyrobu mebli i papieru. Lasy są głównym źródłem tlenu dla całej planety. Regulują klimat, gromadzą wodę, są filtrem zanieczyszczeń, tłumią hałas. Las – to również miejsce wypoczynku.

4 Jedna dorosła sosna „produkuje” tlen niezbędny dla życia trzech osób.
Producent tlenu Rośliny w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają życiodajny dla reszty ziemskich organizmów tlen. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton. Jedna dorosła sosna „produkuje” tlen niezbędny dla życia trzech osób.  =

5 W samej Polsce rocznie jest to ok. 6 mln metrów sześciennych drewna.
Najczystsza fabryka Las można śmiało nazwać najczystszą i najbardziej przyjazną środowisku fabryką na świecie. Drewno jako surowiec niemal doskonały znalazło dziś w świecie ponad 30 tysięcy zastosowań. Rocznie w Polsce wycinane jest 8 tys. hektarów lasów tylko dla potrzeb produkcji okien i drzwi z drewna. Ogromną ilość drewna zużytkowuje również przemysł celulozowo – papierniczy. W samej Polsce rocznie jest to ok. 6 mln metrów sześciennych drewna.

6 Do lasu udajemy się w poszukiwaniu owoców runa leśnego.
Nie tylko drewno Do lasu udajemy się w poszukiwaniu owoców runa leśnego. Las nazywamy „zieloną apteką”, gdyż dostarcza nam ziół, wykorzystywanych do produkcji wielu leków. W leśnym powietrzu znajduje się około 60 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast.

7 Chwila relaksu Las jest wymarzonym miejscem wypoczynku.
Niestety wielu ludzi zapomina o tym, że pozostawione w lesie śmieci powodują nieodwracalne skutki.

8 Dbajmy o czystość naszych lasów!
Ekologiczne ABC Dbajmy o czystość naszych lasów! Pozostawione w lesie śmieci, pozostaną tam na długi czas: chusteczka papierowa - 3 miesiące ogryzek jabłka - 6 miesięcy niedopałek papierosa - 2 lata puszka po napoju - 10 lat plastikowa torebka lat szklana butelka lat

9 Produkujemy coraz więcej odpadów
Produkujemy coraz więcej odpadów. Jest to cywilizacyjny uboczny aspekt naszego życia. Czy da się coś z tym zrobić?

10 Jak więc postępować z odpadami we własnym domu
Jak więc postępować z odpadami we własnym domu? Nie należy bać się tego tematu, ani też sądzić, że akurat "mnie to nie dotyczy”. W ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów oraz prawidłowym postępowaniu z nimi pomagają nam liczne rządowe i pozarządowe kampanie edukacyjne, które mają na celu poprawę świadomości ekologicznej. Pamiętajmy, że będziemy mieszkać w czystym środowisku, jeśli zaczniemy od gospodarowania odpadami we własnym domu. Zmieniając nawyki, zmienimy otoczenie w którym żyjemy.

11 Odpowiednie postępowanie z odpadami w gospodarstwach domowych to korzyści nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia Dlatego gospodarując odpadami we własnym domu należy uwzględnić: · właściwy sposób segregowania, · ewentualne wykorzystanie odpadów, · sposób postępowania z różnymi rodzajami odpadów, · recykling, · odpady zielone z ogrodów przydomowych,

12 A CO DO LASÓW… Aby prawidłowo chronić lasy należy zabiegać zarówno o te najmniejsze zwierzęta i rośliny znajdujące się w runie leśnym (poprzez zachowanie odpowiednich warunków), jak i o te najstarsze drzewa. Pozostawienie zróżnicowanej struktury i przemyślana ingerencja człowieka pozwalają na stworzenie wszystkim organizmom odpowiednich warunków życia, w wyniku czego poprawia się zdrowotność całych kompleksów leśnych..

13 Nie traktujmy lasów przedmiotowo – weźmy pod uwagę, że są to miejsca tętniące życiem. Zachowując czystość w lesie, ograniczając ilość dzikich wysypisk i odpadów stwarzających zagrożenie – dbamy o to, aby zachować naturalne warunki środowiskowe, zapewniające trwałość drzewostanów i ograniczające występowanie niebezpiecznych sytuacji (np. pożary).

14 Nie sztuka czerpać z przyrody i brać z niej tak, aby ją przy tym zniszczyć doszczętnie.
Sztuka natomiast czerpać i brać tak, by przyrody nie niszczyć, lecz zachować ją, a nawet wzbogacić... Jan Jerzy Karpiński


Pobierz ppt "Akcja Sprzątania Świata Zespół Szkół nr2 im.A.Świętochowskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google