Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA „ Bo źr ó dło rzeki wciąż bije i wybijać będzie swe wody na Ziemi dop ó ty - dop ó ki będzie trwać życie na Ziemi ”. Bez źr ó dła wody nie ma życia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA „ Bo źr ó dło rzeki wciąż bije i wybijać będzie swe wody na Ziemi dop ó ty - dop ó ki będzie trwać życie na Ziemi ”. Bez źr ó dła wody nie ma życia,"— Zapis prezentacji:

1

2 WODA „ Bo źr ó dło rzeki wciąż bije i wybijać będzie swe wody na Ziemi dop ó ty - dop ó ki będzie trwać życie na Ziemi ”. Bez źr ó dła wody nie ma życia, bo życie zaczęło się od wody.

3 WODA Jest przezroczysta.

4 WODA Nie. Zmienia się wraz z kształtem naczynia, do którego wlewamy.

5 LÓD (doświadczenie) W jednym naczyniu zaznaczyliśmy poziom wody.

6 LÓD Śliska, gładka.

7 LÓD Nie.Lód gruby jest twardy.

8 LÓD Nie. Pływa po powierzchni wody.

9 PARA WODNA (doświadczenie)...i od wielkości powierzchni. Szybciej wysychają te przedmioty, które mają większą powierzchnię parowania.

10 ANALIZA DOŚWIADCZEŃ - WNIOSKI

11

12

13

14

15

16

17 KLEJNOTY Z LODU

18

19

20

21

22

23

24 DO CZEGO SŁUŻY WODA?

25 WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA 4-OSOBOWA RODZINA ZUŻYWA DZIENNIE OK. 500 LITRÓW WODY!

26 „WIEŻA ZUŻYCIA WODY” ODMIERZALIŚMY...

27 „WIEŻA ZUŻYCIA WODY” WYCINALIŚMY...

28 „WIEŻA ZUŻYCIA WODY” ŁĄCZYLIŚMY...

29 „WIEŻA ZUŻYCIA WODY” Wykonaliśmy wieżę z 33 butelek 1,5 l, w których mieści się zaledwie 50 litrów wody.

30 SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY

31 1.MYJ SIĘ POD PRYSZNICEM 2.DOKRĘCAJ KRAN 3.MYJ NACZYNIA W ZLEWOZMYWAKU 4.NAPRAWIAJ USZCZELKI

32 SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY WODA PRZYDATNA DO SPOŻYCIA

33 DOŚWIADCZENIE WODA STANOWI ¾ POWIERZCHNI ZIEMI. Z WYCIĘTEGO PASKA 100CM (100%ZASOBÓW WODNYCH NA ZIEMI) ODMIERZYLIŚMY I ODCIĘLIŚMY 97,2 CM, CO STANOWI 97,2 % MÓRZ I OCEANÓW WODY SŁONEJ.

34 DOŚWIADCZENIA ZOSTAJE 2,8 CM, CZYLI 2,8%, KTÓRE STANOWIĄ WODY SŁODKIE. NIESTETY 2,1% ZMAGAZYNOWANA JEST W LODOWCACH. ODCIĘLIŚMY WIĘC PASEK DŁ.2,1 CM.

35 DOŚWIADCZENIE DOSTĘPNA DLA NAS WODA STANOWI 0,7 % ZASOBÓW WODNYCH. TO DUŻO?

36 KRĄŻENIE WODY W PRZYRODZIE

37 JAK POWSTAJE DESZCZ? W czajniku zagotowała się woda Obserwowaliśmy unoszącą się parę wodną, która po zetknięciu się z zimnym lustrem zamieniła się w kropelki wody. Ciężkie krople spłynęły po lustrze. Podobnie dzieje się w przyrodzie.

38 MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WODY Rozpoczęliśmy od inscenizacji „Wędrówka wody”

39 MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WODY „BAŃKI MYDLANE” Puszczane bańki uleciały w górę. Wniosek: Ciepłe powietrze unosi się do góry i pomaga bańkom latać w otaczającym je zimnym powietrzu.

40 MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WODY „ZASKAKUJĄCA KROPLA WODY” Za pomocą zakraplacza na tekst upuściliśmy kroplę wody. Kropla wody spowodowała powiększenie pisma.Działa jak lupa. Wniosek: Wykorzystano zjawisko załamania się Światła.

41 MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WODY „UWIERZ LUB NIE” Spinacz utrzymał się na powierzchni wody. Wniosek: Woda przez spinacz nie chce się przelać.

42 MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WODY „UWIERZ LUB NIE” Wygląda tak, jakby pokrywała ją niewidzialna błonka. Zjawisko to nazywamy napięciem powierzchownym.

43 MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WODY „PŁYWAĆ LUB TONĄĆ” Położyliśmy nadmuchany balon na wodę. Nie zatonął. Potem drugi balon napełniliśmy wodą i położyliśmy na wodę. Wniosek: Balony nie wynurzyły się, Ani nie zatonęły, bowiem ważą tyle ile waży woda.

44 GAZETKA

45 GAZETKA

46 GAZETKA

47 ZAKŁADAMY AKWARIUM Czekała na nas realizacja ostatniego zagadnienia—Założenie akwarium. Pracę rozpoczęliśmy od omówienia i pokazu ryb mórz i oceanów, osobliwości świata wodnego. Następnie w oparciu o zdobytą wiedzę, podczas rozmów z kolegami, sąsiadami, informacji uzyskanych z Internetu, odbyła się dyskusja na temat wyboru gatunku ryby do naszego akwarium... Zakupiliśmy bojownika wspaniałego. Kolejny etap naszej pracy to wybór imienia, omówienie cech budowy ciała, które umożliwiają rybie życie w wodzie, przeprowadzenie z nią wywiadu, a na zakończenie wykonanie wielkiego ZAKA.

48 ZAKŁADAMY AKWARIUM RYBY MÓRZ I OCEANÓW

49 ZAKŁADAMY AKWARIUM OSOBLIWOŚCI ŚWIATA WODNEGO

50 ZAKŁADAMY AKWARIUM 1.WYBÓR RYB 2.UTRZYMANIE AKWARIUM 3.PIELĘGNACJA RYB AKWARIOWYCH

51 ZAKŁADAMY AKWARIUM BOJOWNIK WSPANIAŁY

52 WYBÓR IMIENIA

53 ELEMENTY BUDOWY CIAŁA RYBY

54 FUNKCJE BUDOWY RYBY

55 WYWIAD Z ZAKIEM

56 WYKONANIE ZAKA

57

58

59 KROPLE WODY Z chmur krople spadają, w kałuży się zbierają. Już nie strumyk tylko rzeka, Co wciąż płynie, wciąż ucieka. Płynie rzeka aż do morza, By parować, aż w przestworza. Parę oddać w duże chmury, Kt ó re spadną w kroplach z g ó ry. WERONIKA LEANDOWSKA

60 CZY WIECE? Czy wiecie, że woda jest na całym świecie, Wszędzie taka sama, Nie ma smaku, zapachu ani barwy. Jednak coś dziwnego dzieje się Bo od początku świata każdy pić ją chce! Piją ją zwierzęta, rośliny i ludzie Choć ona gdzieniegdzie tonie w brudzie! Oczyszczalnie ściek ó w ostro pracują I czystą wodę do rzek pompują. KLAUDIA KLUSKA

61 WODA WODA Kiedy rano słońce świeci, Woda w niebo szybko leci. Tam się zmienia w obłok pary, By zn ó w kapać gdy dzień szary. By napełnić morza, rzeki, Woda z g ó ry leci-leci ’ Tworzy stawy i kałuże, I za chwilę jest już w górze. Taka jest wędr ó wka wody, Dla życia i bujnej przyrody. RAFAŁ GĘGA

62 CZYSTA WODA Pewnie wszyscy o tym wiecie. Czysta woda,to największy skarb na świecie. Czy to Polska czy Genewa. Czystej wody nam potrzeba. Dbajmy wszyscy o przyrodę. I bez dziury ozonowej, żyjmy razem zgodnie. Dbając wciąż o ekologię. Bo to prawda oczywista. Woda do picia, musi być czysta. OLYMPHIA KRAWCZYK


Pobierz ppt "WODA „ Bo źr ó dło rzeki wciąż bije i wybijać będzie swe wody na Ziemi dop ó ty - dop ó ki będzie trwać życie na Ziemi ”. Bez źr ó dła wody nie ma życia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google