Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oddział w Zielonej Górze. Tak to się zaczęło… 2 Ten pan po lewej stronie to Ignacy Łukasiewicz. Ponad 150 lat temu skonstruował lampę naftową i założył.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oddział w Zielonej Górze. Tak to się zaczęło… 2 Ten pan po lewej stronie to Ignacy Łukasiewicz. Ponad 150 lat temu skonstruował lampę naftową i założył."— Zapis prezentacji:

1 Oddział w Zielonej Górze

2 Tak to się zaczęło… 2 Ten pan po lewej stronie to Ignacy Łukasiewicz. Ponad 150 lat temu skonstruował lampę naftową i założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię zajmującą się wydobyciem „czarnego złota”.

3 Lampa naftowa Kopalnia w Bóbrce 3 ↑ Skonstruowana w 1853 r. ↓ Założona w 1854 r.

4 Górnik-naftowiec i jego mundur 4 Kurtka górnicza z przoduKurtka górnicza z tyłu oraz rękawSpodnie do munduru górniczego Spodnie generalnego dyr. górnictwa, generalnego honorowego dyr. górniczego i generalnych dyr. górniczych Płaszcz górniczy z przoduPłaszcz górniczy z tyłu Spódnica do munduru górniczego

5 Czapka górnika to „czako” 5 - Kolor zielony: czako generalnego dyrektora górniczego - Kolor biały: czako inżyniera górniczego - Kolor czarny: czako górnika - Kolor czerwony: czako członka orkiestry górniczej

6 Barbórka 6 4 grudnia to dzień świętej Barbary, patronki górników. W tym czasie obchodzimy nasze najważniejsze święto - Barbórkę

7 Co wydobywamy? 7 Górnictwo naftowe zajmuje się wydobyciem dwóch surowców. Są nimi: Ropa Naftowa Gaz ziemny

8 Jak pracuje górnik-naftowiec? 8 ← Górnicy pracujący przy wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego nie schodzą pod ziemię. → Cała instalacja kopalni ropy naftowej lub gazu ziemnego znajduje się na powierzchni. Górnicy kontrolują sprzęt, dzięki któremu surowce „same” wydostają się na zewnątrz.

9 Jak powstaje ropa i gaz? 9 Ropa naftowa i gaz ziemny to surowce pochodzenia organicznego. Oznacza to, że powstały ze szczątków zwierząt i roślin, które żyły na ziemi miliony lat temu.

10 Gdzie ich szukać? 10 Pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego znajdują się głęboko pod ziemią. Wciśnięte są w mikroskopijne skalne szczeliny, co widać na zdjęciu obok (kolor niebieski). Geolodzy dysponują specjalną aparaturą, dzięki której są w stanie określić czy w danym miejscu znajdują się skały mogące więzić w sobie poszukiwane surowce.

11 Jak to się dzieje, że ropa i gaz wydostają się na zewnątrz? 11 1 – Wieża wiertnicza: Tu zaczyna się proces wiercenia 2 – Skorupa ziemska: Trzeba w niej wydrążyć otwór, aby dotrzeć do złoża. 3 – Odwiert: znajduje się w nim mnóstwo połączonych ze sobą specjalnych rur. Tędy wydostaje się ropa i gaz z wnętrza ziemi na powierzchnię. 4 – Złoże: To ropa lub gaz uwięzione w skałach. Kiedy odwiert dotrze do złoża, olbrzymie ciśnienie sprawia, że surowce same wydostają się na zewnątrz. 1 2 3 4

12 Etapy „podróży” gazu 12 KopalniaGazociąg ElektrociepłowniaMieszkanie

13 Etapy „podróży” ropy 13 KopalniaTransport/cysterna RafineriaStacja benzynowa

14 Co produkowane jest z ropy naftowej? 14

15 Paliwa 15

16 Asfalt 16

17 Parafina 17

18 Rozpuszczalniki 18

19 Guma 19

20 Plastik 20

21 Gdzie przechowujemy zapasy gazu? 21 Kiedy gazu mamy za dużo, a wiemy, że zimą będzie nam potrzebny, musimy go gdzieś przechować. Do tego służą Podziemne Magazyny Gazu. Są to stare, wyczerpane już złoża, w które górnicy pompują nadwyżkę tego surowca.

22 Siedziba Oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Zielonej Górze 22 Swoją działalność rozpoczęliśmy w 1968 r. jako Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych. Obecnie działamy na terenie 5 województw północnej i zachodniej Polski. Nasze kopalnie zgrupowane są w 5 ośrodkach kopalń: Góra, Grodzisk Wielkopolski, Gorzów Wielkopolski, Drezdenko i Ostrów Wielkopolski. ← Siedziba Oddziału PGNiG w Zielonej Górze. Na pierwszym planie pomnik Ignacego Łukasiewicza.

23 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Oddział w Zielonej Górze. Tak to się zaczęło… 2 Ten pan po lewej stronie to Ignacy Łukasiewicz. Ponad 150 lat temu skonstruował lampę naftową i założył."

Podobne prezentacje


Reklamy Google