Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PORADNIK 10 wskazówek dla dzieci dotyczących zdrowego trybu życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PORADNIK 10 wskazówek dla dzieci dotyczących zdrowego trybu życia."— Zapis prezentacji:

1 PORADNIK 10 wskazówek dla dzieci dotyczących zdrowego trybu życia

2 1. Jedzenie sprawia przyjemność… Ciesz się nim.

3 Wspólne spożywanie posiłków z rodziną i przyjaciółmi w domu lub w szkole to znakomity sposób na cieszenie się jedzeniem. Obserwowanie, co jedzą inni, to prawdziwa frajda — sprawdzaj, jakie potrawy wybierają twoi przyjaciele! Czy jeszcze codziennie coś innego? Sprawdź, co masz w pudełku śniadaniowym lub na talerzu obiadowym. Ile różnych rodzajów owoców i warzyw tam widzisz?

4 2. Śniadanie to bardzo ważny posiłek

5 Podobnie jak samochody, autobusy i pociągi, które nie mogą poruszać się bez paliwa, również nasz organizm potrzebuje energii, aby właściwe pracować. Poziom energii jest niski zwłaszcza po przespanej nocy. Tak więc niezależnie od tego, czy wychodzisz do szkoły, czy też wyruszasz na wycieczkę podczas weekendu, zacznij dzień od śniadania. Najlepszym pomysłem jest wtedy spora dawka węglowodanów: spróbuj płatków zbożowych z mlekiem, owocami lub jogurtem, może też być tost lub chleb, na przykład z chudą wędliną.

6 3. Jedz każdego dnia wiele różnych rodzajów żywności — różnorodność to najlepsza recepta na zdrowie.

7 Aby być zdrowym, trzeba codziennie spożywać ponad 40 różnych składników odżywczych (takich jak witaminy i minerały). Nie ma takiego rodzaju żywności, który zawierałby wszystkie te składniki, tak więc trzeba codziennie starannie dobierać to, co się je. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych rodzajów żywności, nie trzeba więc wyrzekać się tego, co się lubi. Najlepszy sposób na złapanie równowagi polega na jedzeniu codziennie wielu różnych rodzajów żywności.

8 4. Oprzyj swoje posiłki na węglowodanach.

9 Mniej więcej połowa kalorii w twojej diecie powinna pochodzić z żywności bogatej w węglowodany, takiej jak płatki zbożowe, ryż, makaron, ziemniaki i chleb. Tak więc każdy posiłek powinien zawierać co najmniej jeden z tych rodzajów żywności. Chleb pełnoziarnisty, makaron i inne produkty zbożowe zapewnią ci dodatkową porcję błonnika. Czy potrafisz upiec chleb? To prawdziwa frajda. I do tego taki piękny zapach!

10 5. Jedz owoce i warzywa co najmniej 5 razy dziennie — w ramach każdego posiłku i jako smaczne przekąski!

11 Owoce i warzywa należą do najważniejszych produktów żywnościowych, gdyż są źródłem niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. Wszyscy powinni je jeść co najmniej 5 razy dziennie. Może to być na przykład szklanka soku owocowego na śniadanie, jabłko i banan w charakterze przekąski oraz dwa rodzaje warzyw w porach posiłków. To zaspokoi twoje dzienne zapotrzebowanie na składniki zawarte w owocach i warzywach. Ile różnych rodzajów owoców i warzyw można kupić w supermarkecie? Dlaczego nie spróbować takich, których jeszcze nie znasz?

12 6. Najważniejsze fakty na temat tłuszczu. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu jest niekorzystne dla zdrowia.

13 Jedzenie zbyt wielu tłustych potraw (takich jak smażone ziemniaki, smażone mięso i kiełbaski, ciasta i ciastka) może być niekorzystne dla twojego organizmu. Nie należy też jeść zbyt wiele masła, margaryny i miksów tłuszczowych. Choć potrzebujemy pewnej ilości tłuszczy, aby zgromadzić wszystkie potrzebne organizmowi składniki spożywcze, lepiej dla zdrowia będzie nie jeść ich zbyt dużo i nie utracić równowagi. Tak więc jeśli zjesz bardzo tłusty obiad, postaraj się zjeść w domu niskotłuszczową kolację.

14 7. Masz nieodpartą ochotę na przekąskę? Jedz regularnie i wybieraj ZDROWE przekąski.

15 Nawet jeśli jesz regularne posiłki w domu, będzie się zdarzać, że poczujesz głód pomiędzy nimi, zwłaszcza w przypadku dużej aktywności fizycznej. Przekąski mogą zaspokoić głód w takiej sytuacji, ale nie należy ich jeść zamiast posiłków, jedynie jako dodatek. Dostępnych jest wiele rozmaitych przekąsek. Może to być jogurt, garść świeżych lub suszonych owoców, kawałki warzyw, takich jak marchew lub seler, niesolone orzechy lub krakersy ryżowe, a nawet kromka chleba owocowego lub chleba z serem. Czasami można sobie pozwolić na chrupki, paczkę innych przekąsek, baton czekoladowy, kawałek ciasta lub herbatniki. Niezależnie od tego, jakie przekąski lubisz, pamiętaj, że zawsze warto jeść różne przekąski, aby zachować równowagę.

16 8. Gaś pragnienie. Pij dużo płynów.

17 Czy wiesz, że ponad połowę twojej wagi stanowi woda? Tak więc oprócz dostarczania swemu organizmowi wszystkich składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia, musisz też wypijać co najmniej 5 szklanek płynów dziennie. Picie dużych ilości płynów jest szczególnie ważne podczas upałów lub gdy dużo ćwiczysz. Zazwyczaj — choć nie zawsze — twój organizm da ci o tym znać i będziesz odczuwać pragnienie. Znakomita jest wtedy oczywiście czysta woda — możesz pić wodę z kranu lub mineralną, czystą lub smakową, gazowaną lub niegazowaną. Od czasu do czasu możesz też pić soki owocowe, herbatę, napoje bezalkoholowe, mleko i inne napoje.

18 9. Dbaj o zęby! Szczotkuj je co najmniej dwa razy dziennie.

19 Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie. Zbyt częste jedzenie w ciągu dnia żywności bogatej w cukier lub skrobię może się przyczyniać do powstania próchnicy zębów. Tak więc nie podjadaj co chwilę i nie sącz napojów przez cały dzień! O zdrowe zęby pomoże ci zadbać bezcukrowa guma do żucia. Najlepszy sposób na zachowanie miłego uśmiechu to jednak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie za pomocą pasty do zębów z fluorem. Poza tym po wieczornym wyszczotkowaniu zębów nie jedz już niczego ani nie pij nic oprócz wody!

20 10. Ruszaj się! Pamiętaj o aktywności fizycznej każdego dnia.

21 Rower, z którego się przez jakiś czas nie korzysta, może zardzewieć. Podobnie jest z naszymi mięśniami i kośćmi — trzeba im zapewnić ciągły ruch. Aby nasze serce było zdrowe, a kości pozostały silne, należy dbać o aktywność fizyczną. Może to także sprawiać wiele radości. Staraj się codziennie włączyć w plan swojego dnia jakąś formę aktywności fizycznej: może to być po prostu spacer do szkoły lub wbieganie po schodach. Dobry trening dla organizmu stanowią też różne gry podczas przerw, takie jak skakanie czy piłka nożna. Sportem szczególnie korzystnym dla zdrowia jest pływanie.

22 Przestrzeganie tych dziesięciu wskazówek pomoże Ci zachować pełną sprawność fizyczną. To równie łatwe jak jazda rowerem, gdy nauczysz się łapać równowagę! Opracowała Bożena Tobiasz


Pobierz ppt "PORADNIK 10 wskazówek dla dzieci dotyczących zdrowego trybu życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google