Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej

Slides:

Przepisy Gry w Piłkę Siatkową

WYDZIAŁ SĘDZIOWSKI PZPS KOMISJA SZKOLENIA
Ceremoniał zawodów piłki siatkowej
PROTOKÓŁ LIBERO. PRZEPISY 26 ASYSTENT SEKRETARZA 26.2 OBOWIĄZKI - Zapisuje zastępowanie zawodników z udziałem Libero.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
Wniosek o płatność. Terminy składania wniosków o płatność: Pierwszy wniosek o płatność: 3 miesiące, licząc od daty podpisania umowy Kolejne wnioski o.
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
KURS PODSTAWOWY dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
Prezentacja multimedialna dla uczniów
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011
Wykonawca : Alicja Kornobis
Rozpoczęcie pracy z programem DAPP Optic.
Piłka nożna.
GORZÓW WLKP.-TO MIASTO WIELU DYSCYPLIN SPORTOWYCH
Dwa ognie Katarzyna Walczyk.
Czy zastanawiacie się czasem, jak Was zapamięta śląska siatkówka?
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie
Sprawdzian w szóstej klasie
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Raszyn 2013
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
Zmiany w Przepisach Gry wydanie 2013/2014 (elektroniczne) Jarek Łuniewski Delegatura Legnica mail:
STAŻE Z MOŻLIWOŚCIĄ WYPŁATY STYPENDIUM STAŻOWEGO PRAKTYCZNY PORADNIK, CZYLI CO ZROBIĆ ŻEBY DOSTAĆ SIĘ NA STAŻ?
Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat.
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie TORUŃ 2008 / POPRAWKOWY Uwaga. Dla pytań testowych proszę zakreślić kółkiem, poprawne warianty A lub.
Sprawozdanie z zawodów sportowych przeprowadzonych w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim dnia w ramach akcji „Rusz się człowieku” z inicjatywy.
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
 Piłkę ręczna zalicza się do grupy gier zespołowych, w związku z tym działanie poszczególnych zawodników podporządkowane jest całemu zespołowi, który.
Wykonawca : Damian Majcher
Piłka siatkowa.
Kości zostały rzucone Suma oczek.
Procedury w siatkówce plażowej
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
INTERPRETACJE I UWAGI SZKOLENIOWE NA SEZON 2015 / 2016 Opracowanie Wojciech Maroszek.
BACK-UP INFORMACJA DLA SĘDZIÓW SEZON 2015/2016 WYDZIAŁ GIER I DYSCYPLINY DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI SIATKOWEJ.
OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
Tabele Przestawne Adam Wójcik Tomasz Kowalski.  Czym Tabele Przestawne są?  Jak je używać?  Zadania.
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej Wybrane zagadnienia.
Dokumentacja Sędziowska Opracował: Dominik Pasek.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku
Instrukcja protokółowania Szkolenie sędziów i komisarzy siatkówki plażowej PZPS – Katowice
KURSOKONFERENCJA sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego Część III PRZEPISY GRY KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Katowice, 5-7 września.
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Czudec 2013.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
SĘDZIA DRUGI obowiązki, współpraca i technika poruszania się Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB.
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie.
programów ochrony powietrza planów działań krótkoterminowych
wypełnić dzienniczek fotografa krajoznawcy
PORUSZANIE SIĘ I USTAWIANIE SĘDZIEGO W RÓŻNYCH SYTUACJACH BOISKOWYCH
Ważne zmiany … i informacje przed startem sezonu 2017/2018
Art. 4 – Ubiór zawodników Jakakolwiek taśma lub inny materiał na getrach (zakrywający getry) musi być w takim samym kolorze jak getry Poniżej ZAKAZANE.
Karta Próbnego Doju Dokument źródłowy.
Egzamin gimnazjalny kwietnia 2018r..
Zapis prezentacji:

Protokół jest jedynym oficjalnym dokumentem z meczu! Jest wynikiem: dobrej pracy i umiejętności sekretarza współpracy sekretarza i pozostałych sędziów przy jego wypełnianiu muszą być wyeliminowane jakiekolwiek lokalne i prywatne interpretacje

muszą być w nim zamieszczone wszystkie losowe sytuacje protokół wypełniamy długopisem koloru niebieskiego lub czarnego, ewentualnie czerwonego – przekroczenie limitu obcokrajowców w zespole (patrz punkt 1.2) zapisu dokonujemy drukowanymi literami zakaz używania korektora. Wszelkie pomyłki skreślamy jedną kreską, obok stawiając parafkę

1. Przed meczem

1.1 Górna część formularza 1. Przed meczem PLUSLIGA 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.)

1.1 Górna część formularza 1. Przed meczem PLUSLIGA RZESZÓW UL. PODPROMIE 10 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.) miejscowość i ulica

1.1 Górna część formularza 1. Przed meczem PLUSLIGA RZESZÓW UL. PODPROMIE 10 RCWIS IM. JANA STRZELCZYKA 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.) miejscowość i ulica nazwa hali

1.1 Górna część formularza 1. Przed meczem PLUSLIGA RZESZÓW UL. PODPROMIE 10 RCWIS IM. JANA STRZELCZYKA ZAS 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.) miejscowość i ulica nazwa hali faza zawodów (np.: ZAS, ELIM, ½ FIN, FIN)

numer meczu

numer meczu rodzaj: Mężczyźni, Kobiety

rodzaj: Mężczyźni, Kobiety kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci numer meczu rodzaj: Mężczyźni, Kobiety kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci W przypadku rozgrywania zawodów w kategorii wiekowej MŁODZIK należy zakreślić pole KADET, a w nazwie zawodów uwzględnić kategorię MŁODZIK (np. LIGA WOJEWÓDZKA MŁODZIKÓW)

data rozgrywania zawodów

data rozgrywania zawodów godzina rozpoczęcia (zgodna z oficjalnym programem zawodów) PEŁNE nazwy zespołów

1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów

1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów numery, nazwiska i pierwszą literę imion wg kolejności rosnącej

1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów numery, nazwiska i pierwszą literę imion wg kolejności rosnącej U zawodników o tym samym nazwisku i pierwszej literze imienia wpisujemy pełne imiona. - numer kapitana zespołu otaczamy kółkiem

Zawodników Libero wpisujemy w kolejności rosnącej w przeznaczonych do tego rubrykach

Zawodników Libero wpisujemy w kolejności rosnącej w przeznaczonych do tego rubrykach Jeśli w protokole jest tylko jedna rubryka numer, nazwisko i pierwszą literę imienia drugiego zawodnika Libero wpisujemy w ostatniej linijce rubryki Składu zespołu i obok dopisujemy „ L ”

Obcokrajowcy w składzie zespołu, jeśli ich liczba może przekroczyć limit na boisku :

Obcokrajowcy w składzie zespołu, jeśli ich liczba może przekroczyć limit na boisku : Przed meczem - numery i nazwiska zawodników zagranicznych należy wpisać czerwonym długopisem

Obcokrajowcy w składzie zespołu, jeśli ich liczba może przekroczyć limit na boisku : W czasie meczu - w polach kontroli rotacji każdorazowy wpis numeru zawodnika zagranicznego należy wpisać czerwonym długopisem A S ASSECO R

1.2 Zespoły nazwiska i pierwszą literę imienia Trenera, Asystenta trenera, Masażysty, Lekarza

1.3 Potwierdzenie

nazwisko, imię oraz klasę sędziowską

nazwisko, imię oraz klasę sędziowską dla sędziów liniowych tylko nazwisko

nazwisko, imię oraz klasę sędziowską dla sędziów liniowych tylko nazwisko w rubryce Uwagi wpisujemy imię i nazwisko sędziego głównego

w zawodach PlusLigi i PlusLigi Kobiet w rubryce Uwagi wpisujemy imię i nazwisko sędziego kwalifikatora

Jeśli dysponujemy starą wersją protokołu, należy pamiętać o dorysowaniu pól do zaznaczenia próśb nieuzasadnionych A B

2. Po losowaniu S S A B R R

2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia nazwę drużyny (A i B) zgodnie z ustawieniem po losowaniu S S ASSECO A B SKRA R R

2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia nazwę drużyny (A i B) zgodnie z ustawieniem po losowaniu oraz zaznacza drużynę zagrywającą S ASSECO A B SKRA R

2. Po losowaniu kapitanowie i trenerzy podpisują protokół

2. Po losowaniu kapitanowie i trenerzy podpisują protokół Travica L. Józefacki Travica L.

2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia oznaczenia boisk w tabeli Zespoły Józefacki Travica L.

2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia oznaczenia boisk w tabeli Zespoły sekretarz wpisuje nazwy zespołów w tabeli Wynik A B ASSECO SKRA

- numer seta - nazwa drużyny - po otrzymaniu kartki z ustawieniem początkowym sekretarz sprawdza prawidłowość jej wypełnienia: - numer seta - nazwa drużyny

zawodników z rubryką zespoły - po otrzymaniu kartki z ustawieniem początkowym sekretarz sprawdza prawidłowość jej wypełnienia: - numer seta - nazwa drużyny - zgodność numeracji zawodników z rubryką zespoły

zawodników z rubryką zespoły - podpis trenera - po otrzymaniu kartki z ustawieniem początkowym sekretarz sprawdza prawidłowość jej wypełnienia: - numer seta - nazwa drużyny - zgodność numeracji zawodników z rubryką zespoły - podpis trenera

2.1 Wpisywanie ustawień W linii Zawodnicy podstawowi sekretarz wpisuje na środku numery zawodników zgodnie z kolejnością podaną na kartce z ustawieniem początkowym zespołu X A S B S ASSECO SKRA X R R √ X

2.1 Wpisywanie ustawień W linii Zawodnicy podstawowi sekretarz wpisuje jak najbliżej lewej strony numery zawodników zgodnie z kolejnością podaną na kartce z ustawieniem początkowym zespołu X A S B S ASSECO SKRA X R R √ X

3. Podczas meczu - w momencie gwizdka S I na zagrywkę sekretarz wpisuje godzinę rozpoczęcia seta/meczu X A S B S ASSECO SKRA X R R √ X

3. Podczas meczu - w momencie gwizdka S I na zagrywkę sekretarz wpisuje godzinę rozpoczęcia seta/meczu X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ X

3. Podczas meczu - w momencie gwizdka S I na zagrywkę sekretarz wpisuje godzinę rozpoczęcia seta/meczu Jeśli godzina rozpoczęcia meczu różni się od podanej w komunikacie musi być dokonany wpis w rubryce Uwagi.   UWAGI

Po przegranej akcji przez zespół zagrywający: X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ X

Po przegranej akcji przez zespół zagrywający: - wpisujemy sumę zdobytych punktów przez zespół X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ X 2

Po przegranej akcji przez zespół zagrywający: wpisujemy sumę zdobytych punktów przez zespół skreślamy punkt drużynie, która wygrała wymianę X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ X 2

Po przegranej akcji przez zespół zagrywający: wpisujemy sumę zdobytych punktów przez zespół skreślamy punkt drużynie, która wygrała wymianę zaznaczamy „ptaszkiem” nr kolejności zagrywek pod zawodnikiem, który będzie zagrywać X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ X 2

3.1 Zmiany zawodników Zmiana zawodników wymaga ścisłej współpracy między sędzią drugim a sekretarzem! - Sekretarz włącza brzęczek/gwiżdże w momencie pojawienia się zawodnika/ zawodników w strefie zmian - Sekretarz, gdy stwierdzi, jest to zmiana dozwolona musi natychmiast podnieść do góry jedną rękę. Po złapaniu kontaktu wzrokowego z sędzią drugim, opuszcza rękę dokonuje wpisu do protokołu zawodów. Następnie podnosi obie ręce do góry pokazując, że zakończył czynności

3.1 Zmiany zawodników numer zawodnika wchodzącego zapisujemy pod numerem zawodnika schodzącego z boiska X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ X 2 5 3 4

3.1 Zmiany zawodników w wierszu poniżej wpisujemy stan seta w momencie dokonywania zmiany (punkty zespołu dokonującego zmiany po lewej stronie) X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ X 2 5 3 4

3.1 Zmiany zawodników w przypadku zmian wielokrotnych, musimy powtarzać te czynności przy każdej zmianie X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ X 2 5 8 3 4

3.1 Zmiany zawodników podczas zmiany powrotnej numer zawodnika schodzącego z boiska otaczamy kółkiem X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 3 4 6

3.1 Zmiany zawodników poniżej wpisujemy stan seta w momencie dokonywania zmiany jak wyżej X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 3 4 6

3.2 Zmiana narzucona Zmiana narzucona jest opisywana w rubryce UWAGI, nie wlicza się do zmian regulaminowych, ale jest ujmowana w sumie zmian w danym secie w tabelce Wynik. Zapis musi zawierać: numer seta, nazwę zespołu, numer i nazwisko kontuzjowanego zawodnika oraz zmieniającego go zawodnika, jak również wynik seta w momencie przeprowadzania zmiany

3.2 Zmiana narzucona

3.3 Przerwy na odpoczynek - pierwszą przerwę na odpoczynek sekretarz zapisuje pod kolumna Punkty po stronie zespołu, który z niej korzysta, w górnej części rubryki „T” wynik seta w chwili przyznania przerwy. Punkty zespołu wykorzystującego przerwę należy wpisać po lewej stronie, a przeciwnego po prawej stronie.

3.3 Przerwy na odpoczynek - pierwszą przerwę na odpoczynek zapisujemy pod kolumna Punkty po stronie zespołu, który z niej korzysta, w górnej części rubryki „T” wynik seta w chwili przyznania przerwy. Punkty zespołu wykorzystującego przerwę należy wpisać po lewej stronie, a przeciwnego po prawej stronie.

3.3 Przerwy na odpoczynek - drugą przerwę, zapisujemy po stronie tego zespołu w dolnej części rubryki „T” wynik seta w chwili przyznania przerwy.

3.4 Prośba nieuzasadniona prośbę nieuzasadnioną zaznaczamy w protokole za pomocą skreślenia X litery odpowiadającej zespołowi wykorzystującemu ją w tabeli Kary

3.5 Upomnienie za opóźnianie Wpisujemy w tabeli Kary: Rodzaj sankcji „D” A B

3.5 Upomnienie za opóźnianie Wpisujemy w tabeli Kary: jaki zespół został sankcjonowany A B

3.5 Upomnienie za opóźnianie Wpisujemy w tabeli Kary: w którym secie A B

3.5 Upomnienie za opóźnianie Wpisujemy w tabeli Kary: przy jakim stanie (dla zespołu sankcjonowanego) A B

3.6 Kara za opóźnianie Wpisujemy w drugiej rubryce tabeli Kary i kontynuować zapis jak przy upomnieniu za opóźnianie A B

3.6 Kara za opóźnianie Wpisujemy w drugiej rubryce tabeli Kary i kontynuować zapis jak przy upomnieniu za opóźnianie. A B

3.6 Kara za opóźnianie Kara powoduje przyznanie punktu i zagrywki zespołowi przeciwnemu. X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 3 4 6

3.6 Kara za opóźnianie Kara powoduje przyznanie punktu i zagrywki zespołowi przeciwnemu. X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 9 3 4 6

3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie Kara - wpisujemy numer zawodnika lub skrót członków zespołu, oznaczenie zespołu, numer seta i wynik.

3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie Kara powoduje przyznanie punktu i zagrywki zespołowi przeciwnemu. X A ASSECO R √ √ √ 2 4

3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie Wykluczenie - wpisujemy numer zawodnika lub skrót członków zespołu, oznaczenie zespołu, numer seta i wynik.

3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie Dyskwalifikacja - wpisujemy numer zawodnika lub skrót członków zespołu, oznaczenie zespołu, numer seta i wynik.

3.8 Anulowanie punktów poziomą kreską podkreślana jest liczba prawidłowo zdobytych punktów X ASSECO A R √ √ √ 2 4 5

3.8 Anulowanie punktów kolejne punkty skreśla się w przeciwnym kierunku X ASSECO A R √ √ √ 2 4 5

4. Wygranie seta ostateczną ilość punktów zdobytych przez zespoły otacza się kółkiem X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 5 X 2 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta ostateczną ilość punktów zdobytych przez zespoły otacza się kółkiem X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół przy swojej zagrywce wpisujemy ostateczną liczbę punktów wraz ze skreśleniem cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 21 22 23 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół przy swojej zagrywce wpisujemy ostateczną liczbę punktów wraz ze skreśleniem cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 21 22 23 25 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół w wyniku odbioru zagrywki wpisywana jest ostateczna liczba punktów bez skreślania cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół w wyniku odbioru zagrywki wpisywana jest ostateczna liczba punktów bez skreślania cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta nieskreślone punkty wykreślamy klepsydrami √ √ √ √ √ X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

4. Wygranie seta nieskreślone punkty wykreślamy klepsydrami √ √ √ √ √ X A S B S ASSECO SKRA 53 20 30 X 20 R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 5 X 2 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

5. Zapis 5 seta - początek 5 seta zapisujemy podobnie jak w pozostałych setach

5. Zapis 5 seta - początek 5 seta zapisujemy podobnie jak w pozostałych setach X S B A SKRA ASSECO X R

- po zdobyciu 8 punktu następuje zmiana stron boiska 5. Zapis 5 seta - po zdobyciu 8 punktu następuje zmiana stron boiska X S B A SKRA ASSECO X R √ √ √ √ √ √ X 2 4 7 4 5

5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie wpisujemy w kółko w prawej sekcji oraz skreślamy je pionową kreską X A S SKRA B ASSECO B R X √ √ √ √ √ √ 2 4 5 X 4 7

5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie wpisujemy w kółko w prawej sekcji oraz skreślamy je pionową kreską X A S SKRA B ASSECO B 5 R X √ √ √ √ √ √ 2 4 5 X 4 7

5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów zmiany zawodników oraz przerwy na odpoczynek przyznane przed zmianą stron zespołowi należy przepisać do odpowiednich pól prawej sekcji protokołu X A S SKRA B ASSECO B 5 R X √ √ √ √ √ √ 2 4 5 X 4 7

5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów zapis dalszego ciągu seta kontynuujemy jak w setach poprzednich X A S SKRA B ASSECO B 5 R X √ √ √ √ √ √ √ √ 2 4 5 X 4 7 9 7

5.2 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów skreślamy numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek, a samo pole pozostawić puste, gdyż zawodnik będzie kontynuował zagrywkę po zmianie stron X A S SKRA B ASSECO B R X √ √ √ √ √ 4 7 X 2 5

5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów punkty, zmiany zawodników oraz przerwy na odpoczynek przyznane przed zmianą stron zespołowi należy przepisać do odpowiednich pól prawej sekcji protokołu X A S 8 SKRA B ASSECO B R X √ √ √ √ √ 4 7 X 2 5

5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów kontynuujemy zapis w sekcji po prawej stronie, nie skreślając numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek ponieważ został on wykreślony w sekcji po lewej stronie X A S 8 SKRA B ASSECO B R X √ √ √ √ 4 7 X 2 5

5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów kontynuujemy zapis w sekcji po prawej stronie, nie skreślając numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek ponieważ został on wykreślony w sekcji po lewej stronie X A S 8 SKRA B ASSECO B R X √ √ √ √ √ √ 4 7 X 2 5 9

5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów kontynuujemy zapis w sekcji po prawej stronie, nie skreślając numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek ponieważ został on wykreślony w sekcji po lewej stronie X A S 8 SKRA B ASSECO B R X √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 4 7 X 2 5 7 9 13 9 11 13 15

6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę ZWYCIĘZCA pełną nazwą drużyny zwycięskiej oraz wpisuje końcowy wynik spotkania. A B ASSECO SKRA 3 :

6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę ZWYCIĘZCA pełną nazwą drużyny zwycięskiej oraz wpisuje końcowy wynik spotkania. A B ASSECO SKRA PGE SKRA BEŁCHATÓW 3 : 2

6. Po spotkaniu W rubryce Potwierdzenie sekretarz podpisuje protokół przed podaniem go kapitanom zespołów do podpisania. R. Dworak Józefacki Wlazły

6. Po spotkaniu Uzupełniamy tabelę Wynik. A B PGE SKRA BEŁCHATÓW 3 : 2 ASSECO SKRA PGE SKRA BEŁCHATÓW 3 : 2

6. Po spotkaniu W rubryce „Początek Spotkania” wpisujemy godzinę rozpoczęcia 1 seta A B ASSECO SKRA PGE SKRA BEŁCHATÓW 3 : 2

6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI odnotowujemy w rubryce „UWAGI” wydarzenia, takie jak:

6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI odnotowujemy w rubryce „UWAGI” wydarzenia, takie jak: protest, przedłużające się przerwy w grze, zewnętrzne zdarzenia wpływające na grę, informację o braku udziału w grze zgłoszonego zawodnika Libero, jak również sytuację, w której zespół zgłasza 2 zawodników Libero, a jeden z nich w ogóle nie bierze udziału w grze, opis sytuacji prowadzącej do ukarania członka zespołu wykluczeniem bądź dyskwalifikacją, itd.

6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI Sędzia pierwszy podpisuje uwagi.

6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI Należy dopilnować aby w rubryce „UWAGI” osoba odpowiedzialna za sprawowanie opieki medycznej na zawodach dokonała wpisu o ewentualnych kontuzjach lub potwierdziła brak urazów.

6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. R. Dworak Józefacki Wlazły

6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. - Przy 4 sędziach liniowych – nie podpisują protokołu R. Dworak Józefacki Wlazły

6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. - Przy 2 sędziach liniowych – podpisują protokół R. Dworak Lemiech Moździoch M. Józefacki Wlazły

6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. Twardowski M. R. Dworak Józefacki Wlazły

6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. M. Herbik Twardowski M. R. Dworak Józefacki Wlazły