OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.

Ceremoniał zawodów piłki siatkowej
PROTOKÓŁ LIBERO. PRZEPISY 26 ASYSTENT SEKRETARZA 26.2 OBOWIĄZKI - Zapisuje zastępowanie zawodników z udziałem Libero.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Na czym polega spalony??.
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
KURS PODSTAWOWY dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
USTAWIENIE W CZASIE GRY
Prezentacja multimedialna dla uczniów
Okólnik FIFA nr 968 Poprawki do Przepisów Gry maja 2005r. Kolegium Sędziów Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011
Piłka nożna.
Czy zastanawiacie się czasem, jak Was zapamięta śląska siatkówka?
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie
Organizacja gry obronnej
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Raszyn 2013
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat.
Mistrzostwa Szkoły w Badmintona Dziewcząt
Szkoła Podstawowa w Wojaszówce
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2014 Spała, 13 września 2014.
BACK-UP Ceremoniał zawodów piłki siatkowej od sezonu 2014/15 Opracowanie:Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja:Cezary Matusiak, Piotr.
Analiza typowych ustawień
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
Unihoc GRA DLA WSZYSTKICH. MAŁY SPORT – WIELKA RADOŚĆ Unihoc to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych. Powstała w Szwecji na początku lat osiemdziesiątych.
Aktualne wytyczne dotyczące Art.XI Warszawa, styczeń 2015.
Piłka siatkowa.
Procedury w siatkówce plażowej
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
INTERPRETACJE I UWAGI SZKOLENIOWE NA SEZON 2015 / 2016 Opracowanie Wojciech Maroszek.
ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
Kurs unifikacyjno-szkoleniowy Raszyn SOBOTA, Otwarcie kursu Sprawy organizacyjne Podsumowanie sezonu 2013 / 2014, wręczenie legitymacji sędziów.
Art.11 PG - Spalony Autorzy: Zbigniew Przesmycki Maciej Wierzbowski.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku
ART. 11 – NAJNOWSZE INTERPRETACJE Katarzyna WIERZBOWSKA – Przewodnicząca CKS KS PZPN Maciej WIERZBOWSKI.
KURSOKONFERENCJA sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego Część III PRZEPISY GRY KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Katowice, 5-7 września.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
SĘDZIA DRUGI obowiązki, współpraca i technika poruszania się Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB.
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie.
Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB
PORUSZANIE SIĘ I USTAWIANIE SĘDZIEGO W RÓŻNYCH SYTUACJACH BOISKOWYCH
Ważne zmiany … i informacje przed startem sezonu 2017/2018
Zajęcia w hali sportowej
Mechanika sędziowania trzech sędziów Konferencja Sędziów i Komisarzy Lig Zawodowych Spała, r. Czyli, czego nie dowiesz się z „Podręcznika...”
ZESPÓŁ ĆWICZĄCY: 20 zawodników + 2 bramkarzy PRZYBORY: 20 piłek, 2 drabinki do ćwiczeń koordynacyjnych, kamizelki (2 kolory), znaczniki,
Zapis prezentacji:

to podstawa dobrego sędziowania kontakt wzrokowy po każdej wymianie „podpowiedzi” używane we właściwym momencie „podpowiedzi” używamy dyskretnie i krótko WSPÓŁPRACA MIĘDZY SĘDZIAMI

Kartki z ustawieniem początkowym zbierz je jak najszybciej po zakończeniu seta, najlepiej zaczynając od zespołu, który wygrał poprzedni set nigdy sam nie koryguj i nie uzupełniaj kartek z ustawieniem jeśli jest kwalifikator / komisarz, daj kartkę / kartki najpierw jemu, a potem sekretarzowi sprawdź poprawność wpisu w protokole zawodów staraj się nie ujawniać ustawień zespołów pół minuty przed końcem przerwy sędzia II gwiżdże i rozpoczyna sprawdzanie ustawień początkowych od zespołu zagrywającego OBOWIĄZKI PRZED I PODCZAS SETÓW

Kartki z ustawieniem w przypadku wątpliwości wezwij kapitana albo trenera OBOWIĄZKI PRZED I PODCZAS SETÓW [10]

Kartki z ustawieniem OBOWIĄZKI PRZED I PODCZAS SETÓW jeżeli skład na boisku nie zgadza się z tym z kartki z ustawieniem, poproś trenera o podjęcie decyzji, co dalej jeżeli na meczu jest sędzia główny / kwalifikator, potwierdź z nim wzrokowo, że ustawienie jest prawidłowe (przed każdorazowym dopuszczeniem do zastąpienia Libero) nie zapomnij sprawdzić sytuacji na ławkach sygnał gotowości do gry daj wtedy, gdy naprawdę wszystko jest przygotowane

przed początkiem seta pierwszego i piątego podaj piłkę zagrywającemu PODCZAS WYMIAN znajdź optymalną pozycję, by wykonywać swoje obowiązki prawidłowość ustawienia zespołu przyjmującego kontroluj z optymalnego miejsca w czasie wymian poruszaj się w obu kierunkach (lewo – prawo, w przód – w tył)

przejdź na drugą stronę, gdy został wykonany atak  co do zasady bądź po stronie zespołu broniącego jeśli gra toczy się blisko siatki  koncentruj się na całości siatki i linii środkowej  zwróć uwagę na zagrania blokujących i dotknięcia siatki  nie podążaj zbyt wcześnie głową za lotem piłki jeśli piłka zmierza do wolnej strefy przeciwnika nad Twoją antenką  zajmij jak najlepszą pozycję, by obserwować zawodnika i piłkę przypominamy: zmienił się sposób sygnalizacji przez sędziego II PODCZAS WYMIAN

[12] PODCZAS WYMIAN

Przerwa dla odpoczynku - oficjalna sygnalizacja ze strony trenera - przyznanie przerwy gwizdkiem i sygnalizacją ręczną przez sędziego II - jeżeli żądanie tylko przez sygnalizator albo ustnie - odrzucić - gwizdek na koniec przerwy Przerwa techniczna - może być rozpoczynana i kończona syreną ze stolika - wówczas sędzia II nie ingeruje, chyba, że jest jakiś problem z sygnalizowaniem początku lub końca PODCZAS PRZERW W GRZE

Zamiast stać w miejscu, pójdź i sprawdź: pozycję i sposób pracy moppersów gdzie znajdują się zespoły czy sekretarz prawidłowo wykonuje swoje obowiązki spójrz na sędziego I, by wymienić się informacjami, jeśli to potrzebne zwróć uwagę na zastąpienia Libero dokonywane na ławce Poinformuj sędziego I i trenera po drugiej przerwie dla odpoczynku. PODCZAS PRZERW W GRZE

[13] PODCZAS PRZERW W GRZE

Żądanie: wejście zawodnika do strefy zmian Pozycja: blisko słupka, obserwując zmieniających się zawodników Kontakt wzrokowy z sekretarzem: konieczny, ale tylko po dokonaniu każdej ze zmian PODCZAS ZMIAN Zmiana wielokrotna: dokonuj zmian jedna po drugiej gdy jedna zmiana jest dokonywana, następny zawodnik czeka na przedłużeniu linii ataku Jeśli sekretarz nie zauważy zmiany: sędzia II gwiżdże

PODCZAS ZMIAN [14]

Zmiany w obu zespołach: dokończ pierwszą zmianę, potem zajmij się zmianą drugą [15] PODCZAS ZMIAN