Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podobne prezentacje

Prezentacja na temat: "BACK-UP Ceremoniał zawodów piłki siatkowej od sezonu 2014/15 Opracowanie:Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja:Cezary Matusiak, Piotr."— Zapis prezentacji:

1 BACK-UP Ceremoniał zawodów piłki siatkowej od sezonu 2014/15 Opracowanie:Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja:Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej Lemek Aktualizacja:Piotr Dudek, Wojciech Maroszek, Marcin Weiner Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Andrzej Lemek, Paweł Burkiewicz KOMISJA SZKOLENIA I PRZEPISÓW GRY Wydziału Sędziowskiego PZPS

2 str on a 2 14-9-30, Agenda Obowiązki: – przed spotkaniem – w czasie spotkania – po spotkaniu

3 str on a 3 14-9-30, >60 minut Przed spotkaniem OpisCzynności sędziówZespoły Wejście na obiekt Sędziowie mają obowiązek przybycie na obiekt co najmniej jedną godzinę przed rozpoczęciem zawodów (zalecany strój wizytowy) Po przywitaniu udają się na salę (najlepiej w obecności przedstawiciela gospodarza) celem sprawdzenia przygotowania obiektu do rozegrania zawodów W razie zastrzeżeń, odnośnie wyposażenia hali, zgłaszają je gospodarzowi

4 str on a 4 14-9-30, 60 minut – Strefa zawodów

5 str on a 5 14-9-30, 60 minut – Pole gry

6 str on a 6 14-9-30, 60 minut - sprawdzany sprzęt techniczny siatka do gry (zgodna z przepisami) siatka zapasowa zabezpieczenie słupków antenki zapasowe antenki stoisko sędziego sygnalizatory chorągiewki dla sędziów liniowych tabliczki do zmian zawodników (z nr 1 – 20) miara do mierzenia wysokości siatki elektroniczna tablica wyników ręczna tablica wyników termometr manometr pompka piłki do gry i rozgrzewki, zgodnie z Komunikatem Organizacyjnym PZPS / PLPS SA stanowisko dla 5-ciu piłek meczowych pole rozgrzewki pole kar + 2 krzesła (dla każdego zespołu) stolik dla sekretarza Stolik dla kwalifikatora sygnalizator / dzwonek na stoliku sekretarza krzesła dla trenera i asystenta trenera (2) ławki dla zawodników (dla 9 osób) bądź 9 krzeseł 2 kosze na gumowych kółkach oświetlenie hali parkiet do gry (rodzaj wykładziny, kolory pola gry i linii) wolna strefa wokół boiska 6 mopów do wycierania podłogi (1m szerokie) 8 małych chłonnych ściereczek (40x40 cm lub 40x80 cm)

7 PL, OLI LigaII Liga Boisko Wymiary boiska18 x 9 Wolna strefa wokół boiska 5 m poza liniami bocznymi, co najmniej 8 m poza liniami końcowymi.3 m z każdej strony Wysokośćmin. 9 mmin. 7 m Powierzchnia boiskazatwierdzana przez Komisje weryfikacyjną PLPS SAPłaska, pozioma i jednorodna, koloru jasnego Linie boiskaszerok. 5 cm, koloru jasnego Linie ograniczające Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska do gry Linia srodkowa Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde, jednak cała szerokość linii środkowej należy po równo do obu pól boiska. Linia ta znajduje się pod siatką między liniami bocznymi Linia ataku Podczas zawodów PlusLigi i Orlen Ligi linia ataku przedłużona jest z obu stron boiska za liniami bocznymi linią przerywaną, złożoną z pięciu 15 cm odcinków o szerokości 5 cm, odległych od siebie o 20 cm, które tworzą w ten sposób linię przerywaną o długości 1,75 m. Po obu stronach boiska, linia ataku, której dalsza krawędź wykreślona jest 3m od osi linii środkowej, wyznacza strefę ataku Linia trenerska Przerywana linia rozciągająca się od linii ataku do linii końcowej, równolegle do linii bocznej w odległości 1,75 m od niej, złożona z odcinków długości 15 cm odległych od siebie o 20 cm, ogranicza obszar poruszania się trenera str on a 7 14-9-30,

8 PL, OLI LigaII Liga Strefy i pola Strefa ataku Po każdej stronie boiska strefa ataku ograniczona jest przez oś linii środkowej i dalszą krawędź linii ataku.Strefa ataku rozciąga się za linie boczne do końca wolnej strefy Strefa zagrywki Strefa zagrywki o szerokości 9 m znajduje się za każdą linią końcową boiska.Strefa zagrywki ograniczona jest po bokach przez dwie 15- centymetrowe linie, prostopadłe do linii końcowej i odległe od niej o 20 cm. Linie te znajdują się na przedłużeniu linii bocznych. Obie linie wyrysowane są wewnątrz strefy zagrywkiGłębokość strefy zagrywki ograniczona jest szerokością wolnej strefy Strefa zmian Strefa zmian ograniczona jest przez przedłużenie obu linii ataku aż do stolika sekretarza Strefa zastąpień libero Strefa zastąpień Libero jest częścią wolnej strefy po stronie ławek zespołów i jest ograniczona przez przedłużenie linii ataku i umowne przedłużenie linii końcowej Pole rozgrzewki Podczas oficjalnych zawodów PlusLigi i Orlen Ligi pola rozgrzewki o wymiarach około 3 x 3 m znajdują się w obu rogach po stronie ławek, za wolną strefą obowiązkowo wyznaczyć w miarę możliwości wymiarów na hali Pole kar Pola kar o wymiarach około 1 x 1 m, wyposażone w dwa krzesła, znajdują się w strefie kontrolowanej przez komisję sędziowską za przedłużeniem linii końcowych. Pola te mogą być oznaczone czerwoną linią o szerokości 5 cm Temperatura Podczas oficjalnych zawodów PlusLigi i Orlen Ligi minimalna temperatura nie może być niższa niż 16 ° C, natomiast maksymalna nie może przekroczyć 25 ° C. Minimalna temperatura nie może być niższa niż 16 ° C, natomiast maksymalna nie powinna przekraczać 25 ° C Oświetleniemin. 1500 luxówmin. 1000 luxów str on a 8 14-9-30,

9 PL, OLI LigaII Liga Siatka i słupki Wysokośc siatki Siatka umieszczona jest pionowo nad linią środkową, a jej górna krawędź znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet Struktura siatki Podczas oficjalnych zawodów PlusLigi i Orlen Ligi mogą być używane wyłącznie siatki zatwierdzone przez Komisję Weryfikacyjną PLPS SA Szerokość siatki wynosi 1 m, a jej długość od 9,5 m do 10 m (z 25-50 cm odcinkami poza taśmami bocznymi z każdej strony siatki). Siatka wykonana jest w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 cm Taśmy boczne Bezpośrednio nad każdą linią boczną umocowane są do siatki dwie pionowe białe taśmy boczne o długości 1 m i szerokości 5 cm każda. Obie taśmy boczne są częściami składowymi siatki Antenki Antenka jest to elastyczny pręt o długości 1,80 m i średnicy 10 mm, wykonany z włókna szklanego lub podobnego materiału.Dwie antenki zamocowane są na zewnętrznych krawędziach taśm bocznych po przeciwnych stronach siatki.Górna część antenki, wystająca 80 cm ponad siatkę, pomalowana jest w 10 cm szerokości paski w kontrastujących kolorach, zaleca się kolor biały i czerwony.Atenki tratowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia Słupki Podczas oficjalnych zawodów PlusLigi i Orlen Ligi słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w odległości 1 m poza liniami bocznymi Słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w podłożu w odległości od 0,50-1,00 m poza liniami bocznymi. Wysokość słupków wynosi 2,55 m i w miarę możliwości powinna być regulowana Piłki Zatwierdzone przez PLPS SA i podane w Komunikacie Organizacyjnym PZPS. Podczas zawodów PL i OL używa się trzech piłek. W tym przypadku 6-ciu podajacych piłki rozmieszczonych jest nastepująco:po jednym na każdym rogu wolnej strefy i za kazdym z sedziów (pierwszym i drugim)Podane w Komunikacie Organizacyjnym PZPS str on a 9 14-9-30,

10 PL, OLI LigaII Liga Wyposażenie obiektu Zabezpieczenie miejsc miejsca dla zaproszonych gości, gości drużyny przeciwnej, dziennikarzy Pokój medyczny stół do masażu, nosze, kompletna apteczka,telefon Sekretariat zawodów stól z krzesłami, komputer z internetem, drukarka, ksero, fax, telefon stól z krzesłami, komputer z internetem, drukarka, ew. fax, telefon Pokój prasowystól z krzesłami, gnizadka do prądu, fax, telefondowolnośc zabezpieczenia Sala konferencyjna podium ze stołem i krzesłami, mikrofon na stole, krzesła dla dziennikarzy, ścianka konferencyjna zatwierdzona przez PLPS SAdowolnośc zabezpieczenia Szatnie dla zawodników prysznice, stół do masażu, toalety, szafki, krzesła lub ławki Szatnia dla sedziówprysznic, toaleta, szafka lub wieszak, krzesła Szatnia dla obsady pomocniczejprysznic, toaleta, szafki, stół+krzesła Szatnia dla komisarza i sedziego głównegotoaleta, stól+krzesła, wieszak sędzia główny może mieć szatnię z sedziami prowadzącymi str on a 10 14-9-30,

11 Przygotowanie sprzętu technicznego Słupki i osłonaobowiązkowo-zatwierdzone przez PLPS SAobowiązkowo Siatkaobowiązkowo-zatwierdzone przez PLPS SAobowiązkowo Antenkiobowiązkowo-zatwierdzone przez PLPS SAobowiązkowo Siatka i antenki rezerwoweobowiązkowo Miarka do siatki o długosci 2,50 mobowiązkowo Stanowisko sedziegoobowiązkowo-zatwierdzone przez PLPS SAobowiązkowo Stolik sekretarza1 szt. Stolik komisarza (PL. PLK) i sedziego głównego1 szt. w przypadku braku miejsca sedzia główny może siedzieć obok sekretarza zwodów Stoły dla statystyków2 szt.w miarę potrzeb Protokoły zawodów3 szt. Piłki30 - 40 sztmin. 17 szt. Stojak dla piłek meczowych1 szt. Miernik ciśnienia w piłce1 szt. Termometr1 szt. Higrometr1 szt. Sygnalizatory dzwiekowo-świetlne2 szt. Sygnalizator dzwiękowo- świetlny dla sekretarza1 szt. wskazany str on a 11 14-9-30,

12 PL, OLI LigaII Liga Przygotowanie sprzętu technicznego Mopy6 szt. Ręczniki8 szt. Krzesełka dla mopersów i podających piłkiobowiązkowo obowiązkowo dla mopersów, jeżeli są podawacze piłek również należy zabezpieczyć krzesełka Chorągiewki sedziów liniowych4 szt. (30x30 cm)2 szt. (30x30 cm) cm) Tabliczki zmian2 x 1-20 Ławki dla zawodników lub krzesła2 ławki x 3 m+ 2 x 2 krzesła lub 2 x 11 krzeseł Wózki na ubrania2 szt. Wózki na piłki2 szt. Kosz na odpadki2 szt. Reczna tablica wynikówobowiązkowo Elektroniczna tablica wynikówobowiązkowo Kartki z ustawieniem poczatkowym2 kpl. Pole kar dla każdego z zespołówobowiązkowo Pole rozgrzewki dla kazdego z zespołówobowiązkowo zgodnie z wymogami obowiązkowo zgodnie z możliwościami wymiarowymi hali Stanowisko dla spikeraobowiązkowo w miare możliwości str on a 12 14-9-30,

13 str on a 13 14-9-30, > 45 minut OpisCzynności sędziówZespoły Weryfikacja składów Weryfikacji i dopuszczenia zespołów do gry dokonuje Sędzia Główny. Jeżeli go nie ma w obsadzie to S I Sędzia główny (S I) powinien zadbać, aby do tego czasu przedstawiciele zespołów dostarczyli składy zespołów Weryfikując sprawdza wymagane dla danych rozgrywek dokumenty Datuje i podpisuje listy ze składem meczowym Przekazuje sekretarzowi celem wpisania do protokołu Przed spotkaniem

14 str on a 14 14-9-30, Wymagane dokumenty ROZGRYWKI LIGOWE I ORAZ II LIGI ważne indywidualne badania lekarskie zawodników poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego (w rozgrywkach szczebla centralnego – w „Książeczkach Sportowo- Lekarskich Zawodnika” według wzoru zatwierdzonego przez PZPS); okres ważności badań lekarskich wynosi maksymalnie 6 miesięcy. WAŻNOŚĆ BADAŃ LEKARSKICH: badania lekarskie ważne są 6 miesięcy chyba, że lekarz określi krótszy okres ważności. Okres ważności liczony jest od dnia wydania orzeczenia (np. orzeczenie wydane 1 lutego są ważne do dnia 31 lipca) formularz F-02 będący wydrukiem z Ogólnopolskiego Systemu Ewidencji Klubów i Zawodników PZPS; dokument umożliwiający weryfikację tożsamości. WERYFIKACJA TOŻSAMOŚCI zawodników odbywa się w czasie rozgrzewki, przed losowaniem.

15 str on a 15 14-9-30, Wymagane dokumenty – c.d. ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego, ważne maksymalnie 6 miesięcy formularz F-02 będący wydrukiem z Ogólnopolskiego Systemu Ewidencji Klubów i Zawodników PZPS dokument umożliwiający weryfikację tożsamości. WERYFIKACJA TOŻSAMOŚCI zawodników odbywa się w czasie rozgrzewki, przed losowaniem DODATKOWE OBOWIĄZKI SĘDZIEGO PODCZAS ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWYCH sędzia główny turnieju zobowiązany jest do wypełnienia druków raportowych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu oraz przesłania ich niezwłocznie po turnieju do Biura PZPS (poczta, mail, fax)

16 str on a 16 14-9-30, > 30 minut OpisCzynności sędziówZespoły Wejście na salę Sędziowie mają obowiązek stawić się na boisku najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem spotkania Sędziowie muszą tak skoordynować wzajemne obowiązki, aby zawsze co najmniej jeden z nich miał kontrolę nad rozgrzewającymi się zawodnikami Sędzia I powinien sprawdzić przed rozpoczęciem rozgrzewki, czy opieka medyczna jest na sali (lekarz ma obowiązek przebywać na sali 30 minut przed zawodami oraz 15 minut po zawodach). Jeżeli opieka medyczna nie jest obecna, mecz należy rozpocząć normalnie, a sytuację opisać w protokole zawodów Rozgrzewka bez piłek Przed spotkaniem

17 str on a 17 14-9-30, > 17 minut Przed spotkaniem OpisCzynności sędziówZespoły Na sali Nadzorują rozgrzewkę (w sposób ciągły - co najmniej jeden z nich musi mieć w danym momencie kontrolę nad rozgrzewką) Sędziowie nie dyrygują rozgrzewką zespołów Sędziowie przeprowadzają weryfikację tożsamości zawodników poprzez porównanie zdjęć w dokumentach z rozgrzewającymi się zawodnikami. W tym procesie należy skorzystać z pomocy wyznaczonego członka zespołu, w miarę możliwości bez przeszkadzania w rozgrzewce Rozgrzewka z piłkami

18 str on a 18 14-9-30, 17 minut – mierzenie siatki Sędzia I daje sygnał gwizdkiem przed pomiarem siatki. Po sygnale należy nakazać zespołom opuszczenie strefy ataku (do czasu sygnału na rozgrzewkę na siatce) i założenie strojów meczowych. Zawodnicy zmieniają koszulki poza polem gry Sędzia II w asyście Sędziego I sprawdza wysokość (dokonując pierwszego pomiaru na środku boiska) i naciągnięcie siatki oraz umieszczenie antenek i taśm bocznych. Pomiaru siatki dokonuje się po stronie zespołu A Przed spotkaniem 2 1 - - Stolik Sekretarza Ławka LL

19 str on a 19 14-9-30, 17 minut - Mierzenie siatki

20 Kliknij, aby edytować format tekstu konspektu Drugi poziom konspektu  Trzeci poziom konspektu Czwarty poziom konspektu  Piąty poziom konspektu  Szósty poziom konspektu  Siódmy poziom konspektu  Ósmy poziom konspektu Dziewiąty poziom konspektuKliknij, aby edytować style wzorca tekstu – Drugi poziom – Trzeci poziom – Czwarty poziom – Piąty poziom Kliknij, aby edytować format tekstu konspektu Drugi poziom konspektu  Trzeci poziom konspektu Czwarty poziom konspektu  Piąty poziom konspektu  Szósty poziom konspektu  Siódmy poziom konspektu  Ósmy poziom konspektu Dziewiąty poziom konspektuKliknij, aby edytować style wzorca tekstu – Drugi poziom – Trzeci poziom – Czwarty poziom – Piąty poziom str on a 20 14-9-30, 16 minut – losowanie Po sprawdzeniu siatki sędziowie podchodzą w pobliże stolika sekretarza zawodów Sędzia I gwiżdżąc i podnosząc monetę do góry zaprasza kapitanów do losowania Przed spotkaniem

21 str on a 21 14-9-30, 16 minut – losowanie, c.d. Kapitanowie obu drużyn podchodzą do komisji sędziowskiej w pobliże stolika sekretarza. Kapitanowie muszą być w strojach meczowych Sędzia I dokonuje losowania w obecności kapitanów, Sędziego II oraz sędziów liniowych. Podrzucona moneta powinna upaść na parkiet Przed spotkaniem 21 -- Stolik Sekretarza Ławka C CL L

22 str on a 22 14-9-30, 16 minut – losowanie Przed spotkaniem

23 str on a 23 14-9-30, Stolik Sekretarza Podpisanie protokołu Po losowaniu sędziowie ustawiają się obok stolika sekretarza Kapitanowie i trenerzy podpisują protokół (zaleca się, by podczas podpisywania protokołu przez kapitanów i trenerów sekretarz wstał) Przed spotkaniem 21 - - Ławka C C LL

24 Kliknij, aby edytować format tekstu konspektu Drugi poziom konspektu  Trzeci poziom konspektu Czwarty poziom konspektu  Piąty poziom konspektu  Szósty poziom konspektu  Siódmy poziom konspektu  Ósmy poziom konspektu Dziewiąty poziom konspektuKliknij, aby edytować style wzorca tekstu – Drugi poziom – Trzeci poziom – Czwarty poziom – Piąty poziom str on a 24 14-9-30, 15 minut – oficjalna rozgrzewka na siatce Sędzia I po losowaniu oraz po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów, gwiżdże i daje sygnał na rozpoczęcie oficjalnej rozgrzewki na siatce Jeżeli w wyniku losowania konieczna jest zmiana stron boiska, to należy natychmiast zarządzić jej wykonanie (gwizdek i sygnalizacja nr 3), a następnie po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów dać sygnał na oficjalną rozgrzewkę na siatce Przed spotkaniem

25 Kliknij, aby edytować format tekstu konspektu Drugi poziom konspektu  Trzeci poziom konspektu Czwarty poziom konspektu  Piąty poziom konspektu  Szósty poziom konspektu  Siódmy poziom konspektu  Ósmy poziom konspektu Dziewiąty poziom konspektuKliknij, aby edytować style wzorca tekstu – Drugi poziom – Trzeci poziom – Czwarty poziom – Piąty poziom str on a 25 14-9-30, Poinformowanie sekretarza o wyniku losowania Po losowaniu Sędzia I informuje sekretarza o wyniku losowania Przed spotkaniem

26 str on a 26 14-9-30, < 15 minut OpisCzynności sędziówZespoły Kontrola wyposażenia i instruktaż Sprawdzają piłki, tabliczki z numerami i niezbędne wyposażenie (protokół, sygnalizację dźwiękową, ubiory, itp.) Udzielają niezbędnych instrukcji sekretarzowi, liniowym, podawaczom i wycierającym podłogę Sędzia I podczas instruktażu dla sędziów liniowych stoi przed stolikiem sekretarza zawodów przodem do siatki mając przed sobą sędziów liniowych Sprawdzają finalnie, czy nie nastąpiły uchybienia w zakresie wyposażenia dodatkowego Rozgrzewka na siatce Przed spotkaniem

27 str on a 27 14-9-30, < 15 minut OpisCzynności sędziówZespoły Kontrola wyposażenia i instruktaż Sprawdzają czy numery zawodników rozgrzewających się są takie same jak w protokole meczowym Rozgrzewka na siatce Przed spotkaniem

28 str on a 28 14-9-30, 12 minut Przed spotkaniem OpisCzynności sędziówZespoły Kartki z ustawieniem początkowym Sędzia II zbiera kartki z ustawieniem od trenerów Sędzia II sprawdza, czy kartki są wypełnione prawidłowo i czytelnie:  Czy dotyczy seta, który ma być rozgrywany  Czy wpisana jest nazwa zespołu  Czy jest podpis pierwszego trenera  Czy wpisane numery nie powtarzają się  Jeżeli wymagane są 2 lub więcej kartek, czy na wszystkich egzemplarzach danego zespołu są te same zapisy. Oryginał dla sekretarza, kopia dla Komisarza lub Sędziego Głównego Rozgrzewka na siatce Obaj trenerzy dostarczają Sędziemu II lub sekretarzowi kartki z ustawieniem początkowym pierwszego seta

29 str on a 29 14-9-30, Przed spotkaniem OpisCzynności sędziówZespoły Kartki z ustawieniem początkowym Jeżeli kartki z ustawieniem początkowym pierwszego seta zostaną przekazane przez trenerów bezpośrednio sekretarzowi, zobowiązany jest on obligatoryjnie poinformować o tym fakcie Sędziego II Sekretarz dokonuje wpisu do protokołu zgodnie z ustawieniem podanym na kartkach. Po zakończeniu wpisu do protokołu zasłania zapis i odwraca kartki, lub przekazuje je S II Rozgrzewka na siatce Obaj trenerzy dostarczają Sędziemu II lub sekretarzowi kartki z ustawieniem początkowym pierwszego seta 12 minut

30 str on a 30 14-9-30, 7 minut Jeżeli zespoły nie zakończyły rozgrzewki bezpośrednio przy siatce (ataku), Sędzia I informuje trenerów, że do końca rozgrzewki pozostały 2 minuty Przed spotkaniem 21 - - Stolik Sekretarza Ławka C C LL

31 str on a 31 14-9-30, 6 minut Sędziowie S I i S II przywołują wycierających z mopami w okolice stolika sekretarza Przed spotkaniem 21 - - Stolik Sekretarza Ławka CC LL Wycierający zajmują miejsce przy stoliku sekretarza oczekując na zakończenie rozgrzewki

32 str on a 32 14-9-30, 5 minut – zakończenie rozgrzewki Sędzia I daje znak gwizdkiem na zakończenie rozgrzewki Zawodnicy wracają do swoich ławek Przed spotkaniem 21 - - Stolik Sekretarza Ławka C C LL

33 str on a 33 14-9-30, 5 minut – zakończenie rozgrzewki, c.d. Wycierający na polecenie Sędziego I rozpoczynają wycieranie boiska Obaj sędziowie proszą Komisarza i Sędziego Głównego – jeżeli są obecni – o zgodę na rozpoczęcie spotkania Przed spotkaniem 21 Stolik Sekretarza Ławka C C -- LL

34 str on a 34 14-9-30, 4 minuty – zapowiedź spotkania Sędziowie i zawodnicy ustawiają się wzdłuż linii bocznej Sędzia I daje znak gwizdkiem do wejścia na boisko Przed spotkaniem Stolik Sekretarza Ławka C C Sędzia I po stronie zespołu A Sędziowie i zespoły wychodzą na środek boiska i ustawiają się po obu stronach siatki prostopadle do niej (zespoły od linii ataku), twarzą do głównej trybuny (w meczach transmitowanych przez telewizję – do kamery głównej usytuowanej po stronie stolika sekretarza) -- 12LL Libero zajmuje miejsce za kapitanem Drugi Libero zajmuje miejsce na końcu

35 str on a 35 14-9-30, 4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d. Spiker zapowiada spotkanie oraz przedstawia zespoły i kapitanów Sędzia I daje znak gwizdkiem na powitanie zespołów przy siatce Przed spotkaniem 12 Stolik Sekretarza Ławka C C -- LL

36 str on a 36 14-9-30, 4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d. Sędziowie podchodzą do stanowiska Sędziego I Zespoły witają się przy siatce i wracają do swoich ławek Przed spotkaniem Stolik Sekretarza Ławka C C -- 12LL ----

37 str on a 37 14-9-30, Obaj sędziowie wraz z liniowymi wchodzą na środek boiska w pobliżu siatki (ustawiają się twarzą do sekretarza) Spiker prezentuje sędziów, po czym udają się oni na swoje stanowiska 2:30 minuty – prezentacja sędziów, c.d. Przed spotkaniem 12 Stolik Sekretarza Ławka CC LL -- Sędziowie liniowi biorą chorągiewki

38 str on a 38 14-9-30, zapowiedź spotkania, c.d. Pierwsza szóstka oraz Libero muszą siedzieć na ławce zespołu Zawodnicy rezerwowi muszą przejść do swojego pola rozgrzewki albo stanąć z boku ławki Przed spotkaniem 12 Stolik Sekretarza Ławka CC LL --

39 str on a 39 14-9-30, 2:30 minuty – prezentacja pierwszych szóstek, zawodników libero i trenerów Spiker prezentuje zawodników (wybiegają kolejno) i trenerów (prezentacja rozpoczyna się od zespołu gości) Przed spotkaniem 1 2 Stolik Sekretarza Ławka CC L L --

40 str on a 40 14-9-30, Po prezentacji S II przekazuje dwie piłki meczowe do podających 2 i 4, a trzecia pozostaje na stanowisku dla piłek S II sprawdza ustawienie zawodników na boisku, rozpoczynając od zespołu zagrywającego Jeżeli na boisku nie ma kapitana zespołu, S I wskazuje ręką grającego kapitana, a ten potwierdza przyjęcie funkcji przez podniesienie ręki Jeżeli obecny jest Sędzia Główny S II upewnia się, czy potwierdza on poprawność ustawienia zespołów S II upewnia się, czy sekretarz jest gotowy S II podaje piłkę zawodnikowi, który będzie zagrywał pierwszy Przed spotkaniem

41 str on a 41 14-9-30, 0:00 – początek spotkania S II podnosząc ręce do góry, daje znak S I, że zespoły są gotowe do rozpoczęcia spotkania Przed spotkaniem

42 str on a 42 14-9-30, 0:00 – początek spotkania S I zezwala na wykonanie zagrywki Przed spotkaniem

44 str on a 44 14-9-30, Przerwy na odpoczynek i przerwy techniczne Zawodnicy grający muszą zejść z boiska w wolną strefę, w pobliże swoich ławek. Zawodnicy rezerwowi mogą rozgrzewać się bez piłek w wolnej strefie za boiskiem Sędziowie liniowi opuszczają wolną strefę W czasie spotkania 2 1 - - Stolik Sekretarza Ławka CC L L

45 str on a 45 14-9-30, Koniec seta/spotkania W czasie spotkania

46 str on a 46 14-9-30, Koniec seta (przerwa 3 minuty) Sześciu zawodników ustawia się na linii końcowej Na znak Sędziego I (gwizdek i sygnał) zespoły zmieniają strony boiska – poza słupkiem udają się bezpośrednio do swoich ławek Sędziowie liniowi opuszczają wolną strefę W czasie spotkania 1 2 Ławka CC L L Stolik Sekretarza

47 str on a 47 14-9-30, Koniec seta (przerwa 3 minuty) – c.d. S II zbiera kartki z ustawieniem począwszy od zespołu wygranego i przekazuje sekretarzowi oraz Delegatowi Technicznemu (Komisarzowi) lub Sędziemu Głównemu S II sprawdza czy tabliczki do zmian są na swoim miejscu prawidłowo ułożone W czasie spotkania 1 2 Ławka CC L L Stolik Sekretarza

48 str on a 48 14-9-30, Koniec seta (przerwa 3 minuty) – c.d. Sekretarz odmierza czas po każdym secie i po upływie 2,5 minuty informuje o tym fakcie Sędziego II 0:30 S II gwiżdże i zawodnicy wchodzą na boisko – Sędzia II sprawdza ustawienie W czasie spotkania 1 2 Ławka CC L L Stolik Sekretarza -

49 str on a 49 14-9-30, Po zakończeniu seta 4. Sześciu zawodników ustawia się na linii końcowej Na znak Sędziego I zespoły kierują się bezpośrednio do swoich ławek W czasie spotkania 1 2 Ławka CC L L Stolik Sekretarza

50 str on a 50 14-9-30, Przed 5. setem S II dopilnowuje, aby jedna z trzech piłek meczowych znalazła się na stojaku do piłek Sędziowie (S I i S II) i kapitanowie udają się w pobliże stolika celem losowania W czasie spotkania 2 Ławka CC Stolik Sekretarza -- L L 1

51 str on a 51 14-9-30, Przed 5. setem – c.d. S II zbiera kartki z ustawieniem począwszy od zespołu wygranego i przekazuje sekretarzowi i komisarzowi S II sprawdza, czy tabliczki do zmian są na swoim miejscu prawidłowo ułożone 0:30 S II gwiżdże i zawodnicy wchodzą na boisko – Sędzia II sprawdza ustawienie, po czym podaje piłkę zagrywającemu W czasie spotkania 2 Ławka CC Stolik Sekretarza -- L L 1

53 str on a 53 14-9-30, Zakończenie Sześciu zawodników ustawia się na linii końcowej, a Sędziowie stają na linii bocznej, w pobliżu stanowiska Sędziego I Na sygnał Sędziego I zespoły dziękują sobie przy siatce (kapitanowie także sędziom) Po spotkaniu 1 2 Ławka CC L L Stolik Sekretarza - - -

54 str on a 54 14-9-30, Zakończenie Zawodnicy opuszczają boisko i kierują się do swoich ławek Sekretarz wpisuje wynik, zwycięzcę i podpisuje protokół Sędziowie podchodzą do stolika, aby zakończyć czynności administracyjne Kapitanowie podpisują protokół Po spotkaniu 12 Ławka CC LL Stolik Sekretarza - -

55 str on a 55 14-9-30, Po meczu Sekretarz wypełnia protokół do końca, a następnie pod kierownictwem S I dokonuje niezbędnych adnotacji w rubryce ”Uwagi” (przypomnienie: w „Uwagach” odnotowujemy, którzy Libero wzięli udział w grze, jeżeli zespół zgłosił dwóch Libero, oraz przypadki, gdy zespół zgłosił jednego Libero i nie brał on udziału w grze) Sędziowie liniowi podpisują protokół Sędzia II sprawdza i podpisuje protokół Sędzia I sprawdza protokół, a następnie go podpisuje Sędzia Główny dokonuje sprawdzenia protokołu, wystawia oceny Oceniani sędziowie S I i S II podpisują arkusz kwalifikacyjny Sędzia Główny omawia mecz Po spotkaniu

Pobierz ppt "BACK-UP Ceremoniał zawodów piłki siatkowej od sezonu 2014/15 Opracowanie:Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja:Cezary Matusiak, Piotr."