WYDZIAŁ SĘDZIOWSKI PZPS KOMISJA SZKOLENIA

Interpretacje elementów statystycznych sezon 2010/2011.

WSPÓŁPRACA BLOKU Z OBRONĄ W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ
Przepisy Gry w Piłkę Siatkową
Ceremoniał zawodów piłki siatkowej
PROTOKÓŁ LIBERO. PRZEPISY 26 ASYSTENT SEKRETARZA 26.2 OBOWIĄZKI - Zapisuje zastępowanie zawodników z udziałem Libero.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
PIŁKA SIATKOWA PREZENTACJA WYBRANYCH ELEMENTÓW TAKTYKI I TECHNIKI GRY
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
KURS PODSTAWOWY dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
USTAWIENIE W CZASIE GRY
Prezentacja multimedialna dla uczniów
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011
STAŁE FRAGMENTY GRY konspekt treningu AUTOR: MAREK DRAGOSZ.
. Wnioski z przebiegu Wnioski z przebiegu próbnego egzaminu maturalnego przeprowadzonego w grudniu 2004 roku.
Piłka nożna.
Dwa ognie Katarzyna Walczyk.
Czy zastanawiacie się czasem, jak Was zapamięta śląska siatkówka?
Co warto wiedzieć o sprawdzianie w szkole podstawowej ? – informacje dla ucznia.
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie
Organizacja gry obronnej
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Raszyn 2013
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
Mistrzostwa Szkoły w Badmintona Dziewcząt
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Zmiany w interpretacjach 2014 Poznań Art. 5 Zawodnicy: kontuzja Zawodnicy wyznaczeni przez trenera do rozpoczęcia meczu oraz zawodnicy, którym.
Analiza typowych ustawień
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
Piłka siatkowa.
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
INTERPRETACJE I UWAGI SZKOLENIOWE NA SEZON 2015 / 2016 Opracowanie Wojciech Maroszek.
BACK-UP INFORMACJA DLA SĘDZIÓW SEZON 2015/2016 WYDZIAŁ GIER I DYSCYPLINY DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI SIATKOWEJ.
OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
Indywidualizacja treningu jako podstawowe zadanie OSPR Wojciech Nowiński Program dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w roku 2015.
Szkolenie młodzieży lat
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej Wybrane zagadnienia.
Kurs unifikacyjno-szkoleniowy Raszyn SOBOTA, Otwarcie kursu Sprawy organizacyjne Podsumowanie sezonu 2013 / 2014, wręczenie legitymacji sędziów.
Metody posługiwania się środkami i narzędziami TI.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku
„ ZAGRANIE PIŁKI RĘKĄ ” Szkolenie Sędziów Wydział Sędziowski Piotrków Trybunalski Opracował: Tomasz Radkiewicz, Zbigniew Dobrynin – Kolegium Sędziów Łódź.
Instrukcja protokółowania Szkolenie sędziów i komisarzy siatkówki plażowej PZPS – Katowice
KURSOKONFERENCJA sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego Część III PRZEPISY GRY KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Katowice, 5-7 września.
Tenis. Turnieje Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
SĘDZIA DRUGI obowiązki, współpraca i technika poruszania się Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB.
Krynica, Agnieszka Michlic Jak przeprowadzić odprawę z moppersami i podawaczami?
Zapis prezentacji:

WYDZIAŁ SĘDZIOWSKI PZPS KOMISJA SZKOLENIA SZKOLENIE KRYNICA 2012 TEMAT :UMIEJĘTNOŚĆ SZYBKIEGO I SPRAWNEGO CZYTANIA PROTOKOŁU ZAWODÓW Opracowanie: Ryszard Dietrich Jarosław Makowski

P R O T O K Ó Ł Protokół jest dokumentem, który powinien rozwiązać większość wątpliwości dotyczących ustawienia Czerpanie informacji z protokołu wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności Po pierwsze sędzia musi być w stanie pełnić funkcję sekretarza oraz musi umieć dokonywać wszystkich zapisów związanych z prowadzeniem protokołu Następnie sędzia musi przeanalizować sposób prezentacji pewnych informacji i nauczyć się, jak je uzyskać

P R O T O K Ó Ł Sekretarz jest osobą, która sprawdza stale protokół Sędzia drugi może to zrobić głównie podczas przerw oraz między setami. Wówczas ma on możliwość samodzielnego uzyskania informacji z protokołu (który jednak obrócony jest zazwyczaj do góry nogami)

KARTKI Z USTAWIENIAMI Kartki z ustawieniami mogą być bardzo przydatne w niektórych sytuacjach Głównie są one wykorzystywane przed rozpoczęciem seta, gdy sprawdzane jest ustawienie zespołów na boisku.

PAMIĘTAJ!: zespoły mogą ćwiczą swoje ustawienie taktyczne przez całe miesiące – jeśli nie jesteś pewny, że błąd został popełniony, nie gwiżdż!

Błędy dotyczące „pozycji” zawodników i konsekwencje

BŁĄD USTAWIENIA Zespół popełnia błąd ustawienia, jeżeli którykolwiek z grających zawodników w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje regulaminowej pozycji na boisku Jeżeli zawodnik zagrywający popełni błąd zagrywki w momencie uderzenia piłki, błąd ten uważany jest jako pierwszy w stosunku do błędu ustawienia Jeśli po uderzeniu piłki zagrywka stanie się błędna, karany jest błąd ustawienia

BŁĄD USTAWIENIA Błąd ustawienia pociąga za sobą następujące konsekwencje: zespół przegrywa akcję ustawienie jest korygowane (zawodnicy powracają na swoje prawidłowe pozycje)

ROTACJA Porządek rotacji określony jest przez ustawienie początkowe zespołów i kontrolowany jest w zakresie kolejności wykonywania zagrywki i ustawienia zawodników podczas seta Jeśli zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki, zawodnicy dokonują zmiany pozycji, przesuwając się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 6 itd.

BŁĄD ROTACJI zespół przegrywa akcję Błąd rotacji powstaje, gdy ZAGRYWKA nie jest wykonywana zgodnie z porządkiem rotacji. Prowadzi to do następujących konsekwencji: zespół przegrywa akcję porządek rotacji zawodników jest korygowany

BŁĄD ROTACJI Dodatkowo sekretarz zawodów powinien określić, w którym momencie powstał błąd i wszystkie punkty zdobyte przez zespół popełniający błąd, od momentu jego powstania, muszą zostać anulowane Punkty zdobyte przez przeciwnika pozostaną zachowane Jeśli nie można ustalić momentu powstania błędu, anulowanie punktów nie następuje, a jedyną sankcją dla zespołu popełniającego błąd jest przegranie akcji.

ASSECO A R 2 4 √ X 1. Wykrycie błędu rotacji przy zdobytych 9 pkt. ASSECO A R 2 4 5 √ X 2. Określenie momentu powstania błędu X ASSECO A R 3. Anulacja zdobytych punktów od momentu powstania błędu. Strata zagrywki, punkt dla przeciwnika √ √ √ √ 2 4 5 4. Po wygraniu akcji - Następna rotacja

Kontrola pracy Sekretarza zawodów

Kontrola pracy sekretarza zawodów Przed wejściem na salę sprawdzamy wypełnienie protokołu: Czy wszystkie wymagane rubryki są prawidłowo wypełnione Czy są poprawki Ile osób z każdego zespołu wpisanych jest do protokołu

Kontrola pracy sekretarza zawodów

Kontrola pracy sekretarza zawodów 15 ‘ przed meczem po wpisaniu przez sekretarza wyniku losowania S I, S II, S Gł. Oraz sekretarz sprawdzają czy ilość osób uczestniczących w rozgrzewce jest taka sama jak zapisana w protokole zawodów i czy numery zawodników rozgrzewających się są zgodne z nr wpisanymi do protokołu po przekazaniu kartek z ustawieniami S II sprawdza poprawność zapisu ustawień początkowych

Kontrola pracy sekretarza zawodów w trakcie meczu W trakcie meczu kontrola protokołu może odbywać się podczas: przerw dla odpoczynku i przerw technicznych, przy sankcjonowaniu zespołu i zawodników, przerw między setami SII sprawdzając okresowo protokół ma go „do góry nogami”. Sekretarz nie odwraca protokołu do SII.

Kontrola pracy sekretarza zawodów w trakcie meczu Sprawdzamy: Czy ilość zagrywek jest zgodna w obu zespołach Czy pozycje zawodników są zgodne z zapisem Przy anulowaniu punktów czy zrobiono to zgodnie z instrukcją Czy jest różnica punktów przy każdej zmianie zagrywki

Kontrola pracy sekretarza zawodów; czy potrafi odczytać na jakiej pozycji gra dany zawodnik Kto jest na lewej obronie? Kto gra w linii ataku?

Kontrola pracy sekretarza zawodów czy dokonano wszystkich zapisów po zakończeniu seta X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 5 X 2 8 10 13 15 3 4 6 10 11 √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20 21

Czy prawidłowo zapisano sankcje ASSECO SKRA A B R S 20 30 2 3 5 4 8 6 9 √ X ASSECO A R 2 4 √ X

5 set – 8 punktów zespół po prawej SKRA ASSECO B A 4 7 2 R S 5 √ X SKRA ASSECO B A 4 7 2 R S 5 9 √ X

5 set – 8 punktów zespół po lewej SKRA ASSECO B A 8 4 7 2 5 R S √ X SKRA ASSECO B A 8 4 7 2 5 R S 9 √ X

5 set - koniec A 8 B B √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ X X SKRA ASSECO X 4 7 2 5 9 13 9 11 13 15