Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej

Slides:

Przepisy Gry w Piłkę Siatkową

WYDZIAŁ SĘDZIOWSKI PZPS KOMISJA SZKOLENIA
Ceremoniał zawodów piłki siatkowej
PROTOKÓŁ LIBERO. PRZEPISY 26 ASYSTENT SEKRETARZA 26.2 OBOWIĄZKI - Zapisuje zastępowanie zawodników z udziałem Libero.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
Instrukcja Wypełniania Protokółu sezon 2010/2011
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja
Najpopularniejszy sport w Polsce Wykonała Barbara Wierzchucka.
SIATKÓWKA Przepisy gry Pole gry i jego wyposażenie
Zmiany w Przepisach Gry w Piłkę Nożną
Zmiany Przepisów Gry w Piłkę Nożną /2013
Zadania Bazy danych.
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Sielpia 2013
KURS PODSTAWOWY dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
Prezentacja multimedialna dla uczniów
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011
Piłka nożna.
Dwa ognie Katarzyna Walczyk.
System rejestracji zawodników Polski Związek Judo 2006.
Czy zastanawiacie się czasem, jak Was zapamięta śląska siatkówka?
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Raszyn 2013
RINGO.
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
STAŻE Z MOŻLIWOŚCIĄ WYPŁATY STYPENDIUM STAŻOWEGO PRAKTYCZNY PORADNIK, CZYLI CO ZROBIĆ ŻEBY DOSTAĆ SIĘ NA STAŻ?
Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat.
Mistrzostwa Szkoły w Badmintona Dziewcząt
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie TORUŃ 2008 / POPRAWKOWY Uwaga. Dla pytań testowych proszę zakreślić kółkiem, poprawne warianty A lub.
Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY.
Sprawozdanie z zawodów sportowych przeprowadzonych w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim dnia w ramach akcji „Rusz się człowieku” z inicjatywy.
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
MATEMATYKA I SPORT Gabrysia Tylec Va.
 Piłkę ręczna zalicza się do grupy gier zespołowych, w związku z tym działanie poszczególnych zawodników podporządkowane jest całemu zespołowi, który.
` Nasza pasja dodaje nam skrzydeł, unosi nas ponad wszystko..
Opracował :© 2014 Jerzy Płatakis Biuro Spraw Studenckich Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS na rok akademicki 2014/2015 WYPEŁNIANIE FORMULARZA.
Piłka siatkowa.
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
INTERPRETACJE I UWAGI SZKOLENIOWE NA SEZON 2015 / 2016 Opracowanie Wojciech Maroszek.
BACK-UP INFORMACJA DLA SĘDZIÓW SEZON 2015/2016 WYDZIAŁ GIER I DYSCYPLINY DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI SIATKOWEJ.
OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
GENERATOR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE. Generator wniosków o dofinansowanie umożliwia przygotowywanie i edycję wniosków o dofinansowanie. Jest to pierwszy.
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej Wybrane zagadnienia.
Opracował :© Jerzy Płatakis Biuro Spraw Studenckich Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS rok akademicki 2013/2014 WYPEŁNIANIE FORMULARZA WNIOSKU.
Dokumentacja Sędziowska Opracował: Dominik Pasek.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Instrukcja protokółowania Szkolenie sędziów i komisarzy siatkówki plażowej PZPS – Katowice
KURSOKONFERENCJA sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego Część III PRZEPISY GRY KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Katowice, 5-7 września.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
SĘDZIA DRUGI obowiązki, współpraca i technika poruszania się Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB.
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie.
Zapis prezentacji:

Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej Wybrane zagadnienia Zmiany wyszczególniono na czerwono

Protokół jest jedynym oficjalnym dokumentem z meczu!!! Jest wynikiem: dobrej pracy i umiejętności sekretarza współpracy sekretarza i pozostałych sędziów przy jego wypełnianiu muszą być wyeliminowane jakiekolwiek lokalne i prywatne interpretacje muszą być w nim zamieszczone wszystkie losowe sytuacje musi być wypełniony starannie i czytelnie – drukowanymi (wielkimi) literami

1. Przed meczem

1.1 Górna część formularza nazwa zawodów (np. III LIGA) miejsce rozgrywania zawodów (adres hali) nazwa hali faza zawodów (np.: ELIM, ½ FIN, FINAŁ-w kraju w rundzie zasadniczej wpisujemy ZAS) numer meczu (mecz nr 4 wpisujemy „04”) rodzaj: Mężczyźni, Kobiety

kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci. W przypadku rozgrywania zawodów w kategorii wiekowej MŁODZIK należy zakreślić pole KADET, a w nazwie zawodów uwzględnić kategorię MŁODZIK (np. LIGA WOJEWÓDZKA MŁODZIKÓW) data rozgrywania zawodów godzina rozpoczęcia (zgodna z oficjalnym programem zawodów) Nazwy zespołów

1.2 Teams/ Zespoły pełna nazwa zespołów numery i nazwiska zawodników każdego zespołu wg kolejności rosnącej w przypadku zawodów krajowych należy wpisać pierwszą literę imienia w przypadku dwóch lub więcej zawodników o takich samych nazwiskach wpisujemy imiona w pełnym brzmieniu nazwisko libero wpisujemy tylko raz - w specjalnej rubryce dla libero !!! nazwiska C (trener), AC (asystent), T (masażysta), M (lekarz) podpisy kapitanów i trenerów

1.3 Approval/ Potwierdzenie w zawodach krajowych nazwisko, imię oraz klasę sędziowską (dla sędziów liniowych tylko nazwisko) w rubryce REMARKS/ UWAGI wpisujemy imię i nazwisko sędziego głównego (np. SĘDZIA GŁÓWNY: Jan Mitek) i zakreślamy w ramkę w zawodach międzynarodowych nazwisko i trzyliterowy kod kraju ( dla sędziów liniowych nazwisko bez kodu kraju)

2. Po losowaniu sekretarz:

W górnej części pola zatytułowanego SET 1 wpisuje nazwy zespołów lub kody krajów, zgodnie ze stronami boiska, po których zespoły rozpoczną pierwszego seta („A” – zespół po lewej stronie, „B” – zespół po prawej stronie sekretarza). Zakreśla poprzez postawienie znaku ✘ pole z literą S po stronie zespołu, który będzie zagrywał pierwszy oraz pole z literą Ⓡ po stronie zespołu odbierającego pierwszą zagrywkę. W polu SET 2 dokonuje wpisów odwrotnie niż w seci Odpowiednio uzupełnia literami A i B przeznaczone do tego pola: - w górnej części protokołu - w polu Nazwy zespołów - w tabeli znajdującej się w prawej, dolnej części protokołu (TEAMS / ZESPOŁY)

Po otrzymaniu kartki z ustawieniem początkowym sekretarz sprawdza prawidłowość jej wypełnienia: - nazwa drużyny - podpis trenera - zgodność numeracji zawodników z rubryką TEAMS/ ZESPOŁY

3. W trakcie meczu

nr pól kolejności zagrywek skreśla się tzw. „ptaszkiem” „ ” zdobyte punkty w kolumnach POINTS/ PUNKTY skreśla się w jedną stronę „ / ”

w polu KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK -ostateczną ilość punktów zdobytych przez zespoły otacza się kółkiem. Jeśli set wygrywa zespół odbierający wpisywana jest ostateczna liczba punktów, bez skreślania cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek w 5 secie po zdobyciu 8 punktu następuje zmiana stron boiska. W kolumnie PUNKTY nie skreśla się, ani nie podkreśla punktów zdobytych przez zespół przed zmianą stron boiska

jeżeli zespół rozpoczynający piątego seta po lewej stronie zdobywa jako pierwszy ósmy punkt przy własnej zagrywce: pole „kolejność zagrywek” po lewej stronie, odpowiadające zawodnikowi zagrywającemu należy pozostawić puste - nie wpisujemy punktów gdyż zawodnik będzie kontynuował zagrywkę po zmianie stron, należy kontynuować zapis w sekcji po prawej stronie, w kolumnie odpowiadającej zawodnikowi, który będzie nadal zagrywał – nie należy skreślać numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek ponieważ został on wykreślony w sekcji po lewej stronie. zmiany zawodników oraz przerwy na odpoczynek przyznane przed zmianą stron zespołowi, który decydującego seta rozpoczął po lewej stronie boiska należy przepisać do odpowiednich pól po prawej stronie gdzie będą kontynuowane zapisy po zmianie stron.

Zmiany zawodników zmiana zawodników- wymaga ścisłej współpracy między sędzią drugim a sekretarzem! Sekretarz, widząc zawodnika wchodzącego z tabliczką z numerem do strefy zmian naciska BUZZER (lub gwiżdże) przyznając zmianę !!!! Sprawdza numer z tabliczki i numer zawodnika na jego koszulce, gdy stwierdzi, że jest to zmiana dozwolona musi natychmiast podnieść do góry jedną rękę i dokonać wpisu do protokołu zawodów. Następnie podnosi obie ręce do góry pokazując, że zakończył czynności. W przypadku zmiany niedozwolonej SS ponownie wciska BUZZER lub gwiżdże.

W przypadku zmian wielokrotnych w jednym zespole, sekretarz musi powtarzać sygnalizację jedną ręką przy każdej zmianie, a obie ręce podnosi dopiero po zakończeniu wszystkich zmian W przypadku zmian w jednej i drugiej drużynie jednocześnie jest dowolność w przyznawaniu kolejności tych zmian – decyduje o tym sędzia II (odwracając się w kierunku zespołu, który będzie dokonywał zmiany jako pierwszy)

zmiana narzucona- jest opisywana w rubryce UWAGI, i WLICZA się do zmian regulaminowych

PROŚBA NIEUZASADNIONA Każda pierwsza prośba nieuzasadniona danego zespołu powinna być zapisana przez skreślenie „X ” odpowiedniego pola ( A lub B) w rubryce IMPROPER REQUEST W zawodach krajowych (w „starych” protokołach) wpisujemy krótką adnotację w polu REMARKS / UWAGI (np. Prośba nieuzasadniona zespołu B.)

Sankcje Wszystkie sankcje za opóźnianie gry i za niewłaściwe zachowanie muszą być odnotowane w tabeli SANCTION/ KARY.

4. Po spotkaniu sekretarz (Podczas podpisywania protokołu przez kapitanów należy wstać !!!)

wypełnia tabele RESULTS/ WYNIK: w kolumnie W (wygrany) wpisuje „1” po stronie zespołu wygrywającego seta oraz „0” po stronie zespołu przegrywającego w kolumnie S (zmiany) wpisuje ilość dokonanych zmian w secie przez zespół łącznie ze zmianami narzuconymi lub „0” w przypadku braku zmian w kolumnie T (czas) wpisuje ilość wykorzystanych przerw na odpoczynek w secie lub „0” w przypadku nie wykorzystania żadnej przerwy uzupełnia rubrykę WINNER/ ZWYCIĘZCA oraz wpisuje końcowy wynik spotkania

w rubryce POTWIERDZENIE podpisuje protokół ,a pozostali sędziowie czynią to samo w odpowiedniej kolejności (SI przed podpisaniem sprawdza protokół)

Świętokrzyski Związek Piłki Siatkowej - 2009 opr. Marek Orlef (Na bazie graficznej instrukcji Podkarpackiego ZPS)