Slides:

Marek Kowalczyk Centralna Komisja Szkoleniowa

Interpretacje elementów statystycznych sezon 2010/2011.
Kary indywidualne - nieostrożność, nierozważność, poważny rażący faul.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
Piłka ręczna zespołowa gra sportowa rozgrywana między dwiema drużynami, których celem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika; zwycięża drużyna, która.
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Na czym polega spalony??.
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów PZKOSZ przedstawia:
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
Prezentacja multimedialna dla uczniów
Okólnik FIFA nr 968 Poprawki do Przepisów Gry maja 2005r. Kolegium Sędziów Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.
Turniej piłki nożnej halowej
Okólnik FIFA nr 987 Wskazówki IFAB dotyczące stosowania Artykułu 11, Rozstrzygnięcie 2 17 sierpień 2005r. Kolegium Sędziów Warmińsko-Mazurskiego.
Niektóre zmiany przepisów – 2005.
STAŁE FRAGMENTY GRY konspekt treningu AUTOR: MAREK DRAGOSZ.
Sprawdzian uzdolnień kierunkowych w Gimnazjum sportowym przeprowadzony będzie 03 lipca 2012 r. o godz. 09:00 w zakresie umiejętności gry w piłkę nożną.
Piłka nożna.
INTERPRETACJA PRZEPISU O SPALONYM
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
Zmiany w Przepisach Gry wydanie 2013/2014 (elektroniczne) Jarek Łuniewski Delegatura Legnica mail:
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Zmiany w interpretacjach 2014 Poznań Art. 5 Zawodnicy: kontuzja Zawodnicy wyznaczeni przez trenera do rozpoczęcia meczu oraz zawodnicy, którym.
Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2014
Pion Szkolenia WZPN Poznań prezentuje:
1 Nielegalne dotykanie rękami Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:
1 AKCJA RZUTOWA Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:
Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie TORUŃ 2008 / POPRAWKOWY Uwaga. Dla pytań testowych proszę zakreślić kółkiem, poprawne warianty A lub.
Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY.
Piłka nożna GRA ZESPOŁOWA
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
MATEMATYKA I SPORT Gabrysia Tylec Va.
Unihoc GRA DLA WSZYSTKICH. MAŁY SPORT – WIELKA RADOŚĆ Unihoc to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych. Powstała w Szwecji na początku lat osiemdziesiątych.
 Piłkę ręczna zalicza się do grupy gier zespołowych, w związku z tym działanie poszczególnych zawodników podporządkowane jest całemu zespołowi, który.
„Szybka powtórka zasad gry w piłkę nożną”
Aktualne wytyczne dotyczące Art.XI Warszawa, styczeń 2015.
` Nasza pasja dodaje nam skrzydeł, unosi nas ponad wszystko..
POCZĄTEK MECZU Tak się zaczyna mecz : zawodnicy obu drużyn stoją barkami do siebie ; jeden patrzy w jedną stronę, drugi patrzy w drugą stronę.
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
Art.11 PG - Spalony Autorzy: Zbigniew Przesmycki Maciej Wierzbowski.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku
Ochrona zdrowia zawodników. Bartosz Frankowski Toruń.
„ ZAGRANIE PIŁKI RĘKĄ ” Szkolenie Sędziów Wydział Sędziowski Piotrków Trybunalski Opracował: Tomasz Radkiewicz, Zbigniew Dobrynin – Kolegium Sędziów Łódź.
KURSOKONFERENCJA sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego Część III PRZEPISY GRY KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Katowice, 5-7 września.
Koszykówka hobby Piotr Ligier. NBA CHICAGO BULLS.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
FUTSAL AMENDMENTS Kielnarowa 2015 UEFA B FUTSAL COACH COURSE.
„ RESPEKT - SZACUNEK WOBEC PRZECIWNIKA Szkolenie Sędziów Wydział Sędziowski Łódź Opracował: Tomasz Radkiewicz - Łódź
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie.
Art. 4 – Ubiór zawodników Jakakolwiek taśma lub inny materiał na getrach (zakrywający getry) musi być w takim samym kolorze jak getry Poniżej ZAKAZANE.
Zajęcia w hali sportowej
Mechanika sędziowania trzech sędziów Konferencja Sędziów i Komisarzy Lig Zawodowych Spała, r. Czyli, czego nie dowiesz się z „Podręcznika...”
ZESPÓŁ ĆWICZĄCY: 20 zawodników + 2 bramkarzy PRZYBORY: 20 piłek, 2 drabinki do ćwiczeń koordynacyjnych, kamizelki (2 kolory), znaczniki,
Zapis prezentacji:

Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2014 Spała, 13 września 2014

Art i Obszary półkoli bez szarży Art. 18 Przerwa na żądanie Art. 29 Dwadzieścia cztery (24) sekundy Art. 36 Faul techniczny (2 zmiany) 2Calo'2014

3 5.8 Zawodnicy wyznaczeni przez trenera do rozpoczęcia meczu oraz zawodnicy, którym udzielona zostaje pomoc pomiędzy rzutami wolnymi, mogą zostać zmienieni w wypadku kontuzji. W takiej sytuacji drużyna przeciwna ma prawo dokonania zmiany takiej samej liczby zawodników.

Calo' Przykład: A1 jest faulowany przez B1 i zostają mu przyznane 2 rzuty wolne. Po wykonaniu pierwszego rzutu wolnego, sędziowie stwierdzają, że A1 krwawi i zarządzają jego zmianę. W jego miejsce wchodzi A6, który ma wykonać drugi rzut wolny. W tym momencie drużyna B prosi o zmianę 2 zawodników. Interpretacja: Drużyna B może dokonać zmiany tylko 1 zawodnika.

Calo' Każdej drużynie mogą być przyznane: Dwie (2) przerwy na żądanie w trakcie pierwszej połowy meczu. Trzy (3) przerwy na żądanie w trakcie drugiej połowy meczu, przy czym nie więcej niż dwie (2) z nich w ostatnich dwóch (2) minutach tej połowy. Jedna (1) przerwa na żądanie w każdej dogrywce.

Calo' /19-19 Przykład: W momencie, gdy zegar czasu gry wskazuje 2:09 do końca 4. kwarty, trener drużyny A zgłasza prośbę o pierwszą przerwę na żądanie w drugiej połowie. W momencie, gdy zegar czasu gry wskazuje 1:58, piłka wychodzi poza boisko i gra zostaje zatrzymana. Przerwa na żądanie dla drużyny A zostaje w tym momencie przyznana. Interpretacja: Sekretarz kreśli 2 poziome linie w protokole w pierwszej kratce drużyny A dla przerw wykorzystanych w drugiej połowie, jako że przerwa na żądanie została przyznana na 1:58 do końca 4. kwarty. Przerwę na żądanie należy zapisać w drugiej kratce, a drużynie A pozostaje do wykorzystania tylko jedna przerwa.

Calo' Definicja Zawodnik, który trzyma żywą piłkę na boisku, jest dokładnie kryty, kiedy aktywnie kryjący go przeciwnik, będący w legalnej pozycji obronnej, znajduje się w odległości nie większej niż jeden (1) metr.

Calo' Drużyna jest w posiadaniu piłki na swoim polu ataku, jeśli: Zawodnik tej drużyny dotyka obiema stopami swojego pola ataku, podczas gdy trzyma, chwyta lub kozłuje piłkę na swoim polu ataku. Piłka jest podawana pomiędzy zawodnika- mi tej drużyny na ich polu ataku.

Calo' Przykład: A1, stojący obiema stopami na polu obrony w pobliżu linii środkowej, wykonuje podanie kozłem do A2, który także stoi obiema stopami na polu obrony w pobliżu linii środkowej. Podczas podania piłka najpierw dotyka pola ataku, a następnie dotyka zawodnika A2. Interpretacja: Zagranie legalne. Nie został popełniony błąd powrotu piłki na pole obrony, ponieważ żaden zawodnik drużyny A z piłką nie był na polu ataku. Niemniej jednak, ponieważ piłka weszła na pole ataku, odliczanie 8 sekund powinno zostać zatrzymane w momencie, kiedy piłka dotyka pola ataku. Po czym, pomiar nowego okresu 8 sekund należy rozpocząć w momencie, kiedy piłka dotyka A2.

Calo' Art Obszary półkoli bez szarży Linie półkoli bez szarży są częścią obszarów półkoli bez szarży Art Obszary półkoli bez szarży We wszystkich sytuacjach penetracji w kierunku obszaru półkola bez szarży, jakikolwiek kontakt spowodowany przez zawodnika ataku, będącego w powietrzu, z zawodnikiem broniącym, który znajduje się w półkolu bez szarży, nie powinien być orzekany jako faul zawodnika atakującego, chyba że zawodnik ataku używa nielegalnie rąk, nóg lub ciała. Przepis ten ma zastosowanie, gdy jednocześnie: Zawodnik ataku, będąc w powietrzu, jest w posiadaniu piłki. Wykonuje on próbę rzutu do kosza z gry lub podaje piłkę. Zawodnik obrony dotyka jedną lub obiema stopami obszaru półkola bez szarży.

Calo'201411

Calo' Zawodnik podlega dyskwalifikacji do końca meczu, gdy zostaje ukarany dwoma (2) faulami technicznymi Przeciwnikom zostaje przyznany jeden (1) rzut wolny, po czym nastąpi: Wprowadzenie piłki na przedłużeniu linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego. Rzut sędziowski w kole środkowym na rozpoczęcie pierwszej kwarty meczu.

Calo' Reguła: Osoba ukarana faulem dyskwalifikującym przestaje być członkiem drużyny lub członkiem personelu ławki drużyny. W związku z tym, od tego momentu, nie podlega już karom za swoje niesportowe zachowanie.

Calo' Przykład: A1 zostaje ukarany faulem dyskwalifikującym za rażąco niesportowe zachowanie. Opuszczając boisko, wyzywa sędziego. Interpretacja: Ponieważ A1 został już zdyskwalifikowany, nie może już zostać ukarany w tym meczu. Sędzia główny lub komisarz – jeśli jest obecny – wysyła do organizatora rozgrywek raport opisujący cały incydent.

Calo' Reguła: Aby uznać 2 faule jako faul obustronny, muszą być spełnione poniższe warunki: (a) Oba faule są faulami zawodników. (b) Oba faule są związane z kontaktem fizycznym. (c) Zawodnicy przeciwnych drużyn popełniają te faule przeciwko sobie. (d) Oba faule są popełnione mniej więcej w tym samym czasie.

Calo' Przykład: Podczas walki o pozycję B1 odpycha A1 i zostaje orzeczony faul osobisty B1. Mniej więcej w tym samym czasie A1 uderza B1 łokciem i orzeczony zostaje faul niesportowy A1. Interpretacja: Jest to faul obustronny. Ponieważ drużyna A była w posiadaniu piłki, kiedy został orzeczony faul obustronny, piłka zostaje przyznana drużynie A do wprowadzenia z miejsca najbliżej naruszenia przepisów.

Calo' Po tym, jak piłka dotknęła obręczy kosza przeciwników, na zegarze czasu akcji należy ustawić: Dwadzieścia cztery (24) sekundy, jeśli drużyna przeciwna wchodzi w posiadanie piłki. Czternaście (14) sekund, jeśli ponownie w posiadanie piłki wchodzi ta sama drużyna, która posiadała ją, zanim piłka dotknęła obręczy.

Calo' /50-40 Przykład: A1 wykonuje rzut do kosza z gry. Piłka wpada do kosza, a następnie B2 fauluje A2. Jest to 3. faul drużyny B w tej kwarcie. Interpretacja: Drużyna A wprowadzi piłkę najbliżej miejsca popełnienia faula. Zegar czasu akcji należy ustawić na czternaście (14) sekund.

Calo' /50-42 Przykład: A1 wykonuje rzut do kosza z gry. Piłka zatrzymuje się pomiędzy tablicą a obręczą. Strzałka naprzemiennego posiadania wskazuje, że piłkę wprowadzi drużyna A. Zegar czasu akcji wskazuje 8 sekund. Interpretacja: Drużyna A wprowadzi piłkę z linii końcowej. Drużynie A pozostanie 8 sekund do zakończenia akcji.

Calo' Stroje członków drużyny składają się z: Spodenek w tym samym, dominującym kolorze z przodu i z tyłu, ale niekoniecznie w tym samym kolorze co koszulki. Spodenki muszą kończyć się powyżej kolana Każdy członek drużyny musi nosić koszulkę oznaczoną z przodu i z tyłu wyraźnym numerem w jednolitym kolorze, kontrastującym z kolorem koszulki. Numery muszą być wyraźnie widoczne i: Należy używać numerów: zero (0), podwójne zero (00) oraz od jeden (1) do dziewięćdziesiąt dziewięć (99).