DOTYCZĄCEJ POSTACI STEFANII WILCZYŃSKIEJ SCENARIUSZ LEKCJI DOTYCZĄCEJ POSTACI STEFANII WILCZYŃSKIEJ DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH „KOCHANA PANI STEFA”
Cele: przybliżenie postaci Janusza Korczaka i jego najbliższej współpracownicy Stefanii Wilczyńskiej, w ramach Roku Korczakowskiego 2012; refleksja na temat stereotypowego postrzegania płci i ich ról w życiu społecznym oraz pozycji społecznej i zawodowej kobiet; upowszechnienie idei „Małego przeglądu” pisma prowadzonego przez dzieci. Czas: 2 godziny lekcyjne ( 1 godz.: prezentacja Power Point, ćwiczenie I, dyskusja; 2 godz.: prezentacja archiwalnych numerów „Małego przeglądu”, ćwiczenie II, dyskusja) Metody: prezentacja, praca w grupach, dyskusja.
PRZEBIEG ZAJĘĆ: Część pierwsza: 1. Prezentacja (Power Point, w załączniku) postaci Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej w kontekście ich pracy na rzecz sierot (z podziałem na okres przedwojenny i dotyczący II wojny światowej). 2. Krótka dyskusja: Kim współcześnie mógłby być Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska? Co mogliby robić? Czy znamy takie osoby? Rozmowa na temat praw dziecka, opieki nad nim, współczesnych domów dziecka i domów rodzinnych 3. Ćwiczenie I Jakie cechy musi posiadać osoba, która chce zajmować się dziećmi? Uczniowie, pracując w grupach, wypisują poszczególne cechy na post it-ach (małych kartkach samoprzylepnych). Nauczyciel mocuje dwie postaci wykonane z dużej kartki do flip charta, lub szarego papieru: kobiecą i męską do tablicy. Między nimi zostawia wolną przestrzeń. Naklejają kartki w zależności od tego, która cecha pasuje do kobiety, a która do mężczyzny. Jeśli dana cecha pasuje zarówno do jednej jak i drugiej płci przyklejona zostaje w wolne miejsce między postaciami. 4. Pytania do dyskusji: Czym się kierowaliście, dokonując takich, a nie innych wyborów? Czy są „kobiece” i „męskie” cechy? Jakie? 5. Dyskusja: Kto pracuje z dziećmi? Dlaczego więcej jest przedszkolanek i nauczycielek? Czy tylko kobiety potrafią wychowywać i zajmować się dziećmi? Pan „przedszkolanek”? Nawiązanie do działalności Stefanii Wilczyńskiej?
Część druga 1. Prezentacja pisma „Mały przegląd” (kserokopie, podstawowe informacje) 2. Ćwiczenie II Uczniowie podzieleni na grupy otrzymują czyste kartki do flip charta, lub szarego papieru i z przygotowanych wcześniej artykułów z „Małego Przeglądu” za pomocą nożyczek, kleju i markerów, tworzą nową gazetę. Prezentując ją, zastanawiają się, o czym chcieliby pisać współcześni uczniowie. Czy byłaby to gazeta w formie papierowej, a może blog lub wpisy na portalu społecznościowym. 3. Pytania do dyskusji: Jak się teraz komunikujemy? Czy więcej piszemy i czytamy czy raczej fotografujemy i oglądamy? Jak powinna wyglądać gazeta dla dzieci?
Materiały potrzebne do zajęć: Kartki samoprzylepne Markery Nożyczki Klej Duże kartki do flip charta lub szary papier Kserokopie „Małego Przeglądu” Opracowanie: Sylwia Chutnik Bogusława Bogucka Konsultacja: Arkadiusz Walczak Bibliografia: Kalendarium życia S.Wilczyńskiej (materiały przygotowane przez Fundację im. Schorra) Joanna Olczak- Ronikier „Korczak” Stefania Wilczyńska „Słowo do dzieci i wychowawców” Warszawa 2004 Ida Merżan „Aby nie uległa zapomnieniu”. Warszawa 1987 Izrael Zyngman „Janusz Korczak wśród sierot” Tel Awiw 1976 Maria Falkowska „Kalendarz życia, działalności i twórczości Janusza Korczaka” Warszawa 1989