Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKO Ł A PODSTAWOWA W W Ę SIORACH OG Ł ASZA KONKURS NA PATRONA SZKO Ł Y.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKO Ł A PODSTAWOWA W W Ę SIORACH OG Ł ASZA KONKURS NA PATRONA SZKO Ł Y."— Zapis prezentacji:

1 SZKO Ł A PODSTAWOWA W W Ę SIORACH OG Ł ASZA KONKURS NA PATRONA SZKO Ł Y

2 Społeczność szkolna przygotowuje się do nadania naszej szkole imienia. Trwa wybór patrona, z którym moglibyśmy się utożsamiać.

3 Propozycja Kandydata Florian Stanisław Wenanty Ceynowa 1817-1881

4 SYN ZIEMI KASZUBSKIEJ Pierwszy kaszubski działacz, twórca regionalizmu i piśmiennictwa kaszubskiego

5 Florian Stanisław Wenanty Ceynowa Wyprzedził swój czas, wynosząc pogardzoną mowę ludową do rangi języka pisanego i wskazując na wartości obywatelskie Kaszubów, którzy nie powinni się wstydzić własnej kultury i obyczajów. Niebawem dwusetna rocznica urodzin Floriana Stanisława Ceynowa. Byłaby to wspaniała okazja do uczczenia pamięci oraz włączenia się aktywnie w obchody Jego jubileuszu. Pochodził ze Sławoszéna. Urodził się w niedzielę 4 maja 1817 r. o godz. 2 po południu we wsi Sławoszyno k. Krokowej w powiecie puckim. W 1851 roku na uniwersytecie we berlińskim uzyskał doktorat z medycyny. Wkrótce nabył gospodarstwo w Bukowcu koło Świecia i rozpoczął praktykę lekarską.

6 WIĘKSZOŚĆ SWOICH PRAC I ARTYKUŁÓW POŚWIĘCIŁ LUDOWI KASZUBSKIEMU.

7 Florian Ceynowa Zmarł 26 marca 1881 roku na zawał serca. Pochowany został na cmentarzu w Sławoszynie. Grób ten w połowie lat 90-tych XX w. pięknie odnowiono. Grób ten licznie nawiedzają Kaszubi

8 POZNAJĄC ŻYCIE I DZIEŁO FLORIANA CEYNOWA, NIE DZIWI NAS MNOGOŚĆ DOWODÓW PAMIĘCI O TYM WIELKI POLAKU - BUDZICIELU SUMIEŃ LUDZKICH, TRADYCJI, ODNOWICIELU DAWNEJ PIASTOWSKIEJ MYŚLI POMORSKIEJ. BYŁ, JEST I ZAWSZE BĘDZIE WZOREM ŚWIATŁEGO PATRIOTY I DLATEGO Z PEWNOŚCIĄ ZASŁUGUJE W PEŁNI NA GODNOŚĆ PATRONA NASZEJ SZKOŁY, JAKI I WIELU INNYCH POLSKICH SZKÓŁ.


Pobierz ppt "SZKO Ł A PODSTAWOWA W W Ę SIORACH OG Ł ASZA KONKURS NA PATRONA SZKO Ł Y."

Podobne prezentacje


Reklamy Google