Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

B & N B jak bezpieczny N jak Niechroniony. Od 1 września wszyscy piesi bez względu na wiek, poza obszarem zabudowanym muszą nosić po zmierzchu elementy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "B & N B jak bezpieczny N jak Niechroniony. Od 1 września wszyscy piesi bez względu na wiek, poza obszarem zabudowanym muszą nosić po zmierzchu elementy."— Zapis prezentacji:

1 B & N B jak bezpieczny N jak Niechroniony

2

3 Od 1 września wszyscy piesi bez względu na wiek, poza obszarem zabudowanym muszą nosić po zmierzchu elementy odblaskowe. Obowiązek ten wszedł w życie 31 sierpnia 2014 r. Odblaski muszą nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł. Policjanci podkreślają, że noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza na drodze.

4 Niewidoczni piesi o zmroku Jak wynika z danych statystycznych policji, około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi. - W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni nas przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna

5 W okresie jesienno-zimowym piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapada zmrok, więc piesi na drogach stają się słabo widoczni. Nieoświetlone lub słabo oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

6 Odblaski Bez odblasków - Kierowca zauważa pieszych w odległości 30m i jadąc z prędkością 80 km/h dojedzie do nich po 1,2s NIE BĘDZIE MIAŁ CZASU BY OMINĄĆ PIESZYCH!!! Z odblaskami - Kierowca zauważa pieszych w odległości 150m i jadąc z prędkością 80 km/h dojedzie do nich po 7s BĘDZIE MIAŁ CZAS ZAREAGOWAĆ!!! Ważna zasada „Każda osoba w wieku do 15 lat, poruszająca się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.” Art. 43. ust. 2. [Dzieci na drodze]

7 Do tego dochodzi pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych. To zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają, do śmiertelnych potrąceń.

8 Poruszając się po zapadnięciu zmroku, używaj elementów odblaskowych na ubraniu, tornistrze lub plecaku. Możesz także używać latarki, ale nie oślepiaj nadjeżdżających kierowców. Widzieć i być widocznym to dwa pojęcia, które bardzo często są mylone przez pieszych. Jeżeli po zmroku widzisz nadjeżdżający z naprzeciwka samochód lub jego światła, nie oznacza to, że pojazd widzi Ciebie!

9 Lampa ze światłem białym lub żółtym skierowana do przodu Lampa ze światłem czerwonym (może być migające) oraz czerwone światło odblaskowe skierowane do tyłu o kształcie innym niż trójkąt. Sygnał dźwiękowy – dzwonek. Przynajmniej jeden, skutecznie działający hamulec. Światełka odblaskowe umocowane na kołach. Dodatkowe wyposażenie poprawiające bezpieczeństwo: kask rowerowy, kamizelka odblaskowa, ubiór w jasnych odblaskowych kolorach, dodatkowe odblaski na ramie, pedałach oraz nakładki odblaskowe na szprychy.

10 Noszenie odblaskowych elementów przez pieszych i rowerzystów sprawia, że są oni zdecydowanie lepiej widoczni na drodze dla kierowców samochodów. Kamizelki i opaski dość regularnie są wręczane zwłaszcza uczniom i przedszkolakom.

11 Warto pamiętać, że dzięki odblaskom możemy uniknąć tragedii i uratować życie !!!

12 Koszt odblasku to kilka złotych, a koszt leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wypadku jest niewspółmiernie wyższy.

13 worek odblaskowy worek na buty lub strój gimnastyczny, dzięki fluorescencyjnej tkaninie dziecko jest widoczne w drodze do szkoły, taśma srebrna zgodna z normą EN471,

14 Samozaciskowe opaski odblaskowe wymiary: 34 cm x 3 cm blaszka samozaciskowa zalaminowana odblaskową folią pryzmatyczną spód: materiał typu flock kolor: żółty, srebrno-biały, różowy, pomarańczowy, niebieski, czerwony, zielony

15 Czapka odblaskowa dla dzieci i młodzieży idealna dla rowerzysty, wykonana z przewiewnej dzianiny bawełnianej z niewielkim dodatkiem poliestru, naszyte taśmy odblaskowe zgodne z normą odblaskową EN 471, dostępne kolory: zielony, pomarańczowy

16 Zawieszki odblaskowe twarde w komplecie łańcuszek lub sznureczek, wymiary: od 5 cm do 9 cm, dostępne kolory: żółty, pomarańczowy, przezroczysty, czerwony, zielony, niebieski, wzory: misie, kółka, serca, gwiazdki, sowy,

17 Kamizelki odblaskowe dla dzieci i młodzieży materiał: żółty fluorescencyjny poliester jeden lub dwa odblaskowe pasy 5 cm wykonane ze srebrnej tkaniny zgodnej z normą EN471 obszycie pomarańczową lub żółtą lamówką wszystkie kamizelki dostępne są w wymiarach: 45cm x 50cm (110cm – 134cm), 50cm x 55cm (134cm – 158cm), 55cm x 60cm (152cm – 168cm)

18 CO DAJĄ ODBLASKI I DLACZEGO TRZEBA JE NOSIĆ ! 1. W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków do lat 15 2. Jeśli zostanie potrącone dziecko bez odblasku daje to furtkę ubezpieczycielom do nie wypłacenia odszkodowania. 3. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 20 m. 4. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 30 m. 5. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu ze 150-300 m ( w długich nawet z 1 kilometra) 6. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 m. 7. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tyś ludzi, okaleczonych w wypadkach zostaje ok. 70 tyś. Prawie 50% to piesi i rowerzyści. 8. Od zmroku do świtu zdarza się 50 % wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy. 9. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu.

19 >>> PAMIĘTAJ <<< Nie wolno przechodzić przez jezdnię w miejscach o złej widoczności Nie wolno przechodzić tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych! Nie wolno wychodzić na jezdnię zza stojącego auta Nie wolno przechodzić przez jezdnię na ukos pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zaczekaj aż pojazd odjedzie lub znajdź inne, bezpieczniejsze przejście. Chodź zawsze prawą stroną chodnika – nie przeszkadzaj innym przechodniom Przez jezdnię przechodź zdecydowanie i energicznie, ale pamiętaj – zawsze zachowaj ostrożność!

20 Podczas przechodzenia przez jezdnię nie zwalniaj kroku, nie zatrzymuj się bez potrzeby, ale też nie przebiegaj! Nie przechodź jezdni tam, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki, siatki lub inne zabezpieczenia, które oddzielają jezdnię. Podczas przechodzenia przez jezdnię gdzie pali się sygnalizacja świetlna – „miga” zielone światło – poczekaj, bo zaraz zapali się czerwone światło. Zawsze modne światełka odblaskowe przypinaj w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego Jeśli wracasz ze szkoły o zmroku poproś mamę, aby nałożyła ci jasne ubranie – będziesz lepiej widoczny

21

22 Prezetację przygotowali Prezenter – Gabriel Wójcik Prezenter – Kacper Kalinowski

23


Pobierz ppt "B & N B jak bezpieczny N jak Niechroniony. Od 1 września wszyscy piesi bez względu na wiek, poza obszarem zabudowanym muszą nosić po zmierzchu elementy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google