Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień dobry! W dzisiejszym programie porozmawiamy o dopalaczach Dowiemy się, czym naprawdę są dopalacze Zweryfikujemy prawdy i mity Zapytamy ekspertów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień dobry! W dzisiejszym programie porozmawiamy o dopalaczach Dowiemy się, czym naprawdę są dopalacze Zweryfikujemy prawdy i mity Zapytamy ekspertów."— Zapis prezentacji:

1

2 Dzień dobry! W dzisiejszym programie porozmawiamy o dopalaczach Dowiemy się, czym naprawdę są dopalacze Zweryfikujemy prawdy i mity Zapytamy ekspertów A wszystko to w programie O tym trzeba rozmawiać!

3 W naszym studiu gościmy przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, który opowie nam o dopalaczach.

4 Witam! Dziś postaram się państwu przybliżyć sprawę dopalaczy.

5 Panie profesorze, czym są dopalacze?

6 Dopalacze - to związki o działaniu psychostymulującym, działające podobnie jak narkotyki.

7 Skutki zażywania dopalaczy są nieprzewidywalne i tak samo niebezpieczne jak zażywanie narkotyków. Mogą one spowodować utratę zdrowia lub życia.

8 Pod jakimi postaciami można spotkać dopalacze?

9 Dopalaczy jest wiele rodzajów i występują pod wieloma postaciami. O to kilka z nich:

10 Zioła - sprzedawane jako "nawóz dla roślin". To syntetyczne odpowiedniki marihuany i haszyszu. Do tej kategorii należy znany z mediów tajfun. Sole - biały proszek, odpowiednik amfetaminy. Ma działanie stymulujące i energetyzujące. Pigułki energetyczne - działają stymulująco, podobne do amfetaminy.

11 Pigułki euforyczne - przypominają w działaniu kokainę. Dają poczucie euforii, wielkiej mocy. Pigułki psychodeliczne - odpowiedniki LSD. Powodują halucynacje.

12 Spice Sence Devils Masakrator Sherry Love Koko Dominator Cocolino Przykładowe dopalacze:

13 Skąd wzięły się dopalacze w Polsce?

14 W 2006 roku pierwsze dopalacze można było dostać przez Internet. W 2007 roku powstały dwie marki: „Dopalacze.pl” oraz „Konfekcjoner”. Rok później na terenie kilku największych miast powstały sklepy „Dopalacze.pl” oraz „Smart-shopy”. Dopalacze sprzedawane były legalnie.

15 W Polsce głównym narzędziem do walki z dopalaczami jest: Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie 8 maja 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 63, poz. 520)

16 Obecnie, ich sprzedaż za pomocą stacjonarnych sklepów jest nielegalna, niestety można je zamówić przez Internet, jako produkty kolekcjonerskie.

17 Dlaczego dopalacze są tak niebezpieczne?

18 Dopalacze są tak niebezpieczne ponieważ:

19 Nie przechodzą żadnych testów laboratoryjnych. Często producenci testują swoje wyroby na klientach. Wiele dopalaczy zawiera zanieczyszczone i nieznane substancje. W wielu przypadkach utrudnia to leczenie lub ratowanie życia. Na ich opakowaniach nie ma składu, przez co nie wiemy co tak naprawdę zażywamy. Dopalacze mają nieprzewidywalne działania uboczne.

20 Co może wskazywać na to, że osoba zażywa dopalacze?

21 Nie można stworzyć jednoznacznego profilu osoby pod wpływem dopalaczy. Jednak są objawy, które mogą wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych.

22 Blada oraz ziemista cera Spadek wagi Zaniedbanie higieny Owrzodzenia w okolicach nosa Rozszerzone lub zwężone źrenice Przekrwione oczy

23 Agresja Duże wahania nastrojów Bełkotliwa mowa Napady euforii lub obniżonego nastroju Problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu Izolowanie się od bliskich Brak zainteresowania ulubionymi zajęciami

24 Co robić, gdy mamy podejrzenie, że osoba zażywa dopalacze?

25 Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich lub znajomych może mieć problem z dopalaczami lub narkotykami, skontaktuj się z odpowiednim ośrodkiem zajmującym się uzależnieniami w twojej okolicy lub zadzwoń na telefon zaufania, aby uzyskać dalsze wskazówki.

26 Jeśli wiesz, że ktoś znajduje się pod wpływem dopalaczy, powiadom służby medyczne. Konsekwencje ich zażycia są poważne i trudne do przewidzenia, dlatego tak ważna jest szybka pomoc medyczna.

27 My też przeprowadziliśmy własne śledztwo na temat dopalaczy. W Internecie, aż huczy od doniesień o dopalaczach.

28 Źródło: www.gazetawroclawska.pl Źródło: www.gloswielkopolski.pl

29 Nie brakuje, także akcji walczących z dopalaczami.

30 źródło: www.kontakt24.tvn24.pl

31 Zapytaliśmy również osoby zażywające dopalacze,,Dlaczego zażywa Pan/Pani dopalacze?”

32 Biorę, bo poszukuję nowych przyjemnych wrażeń Chce uwolnić się od stresu, napięć i problemów Chce uzyskać akceptację środowiska

33 Po zapoznaniu się z powyższym materiałem nasza wiedza na temat dopalaczy jest już większa.

34 Lecz nadal wszystkiego nie wiemy. Teraz zweryfikujemy prawdy i mity.

35 PRAWDY

36 Dopalacze mogą uzależniać podobnie jak narkotyki, czy inne używki.

37 Na opakowaniach dopalaczy widnieją wyraźne ostrzeżenia: „nie do spożycia przez ludzi” „w przypadku spożycia niezwłocznie udać się do lekarza” Doświadczenie pokazuje, że kupujący wykorzystują je do bezpośredniej konsumpcji.

38 Wielka Brytania, Holandia są liberalne względem dopalaczy, ale Szwecja, Belgia, Irlandia postępują restrykcyjnie - lista substancji zakazanych obejmuje większość składników dopalaczy.

39 MITY

40 Dopalacze są bezpieczną alternatywą dla narkotyków Dopalacze są wyrobami kolekcjonerskimi Dopalacze są legalne w całej Europie

41 Podsumujmy

42 Sprawa dopalaczy dotyczy każdego z nas. Są one obecne w naszym codziennym życiu.

43 Pamiętajmy!!! Skutki zażywania dopalaczy są nieprzewidywalne

44 Dlatego walka z dopalaczami jest tak ważna!

45 Więc nie bądźmy obojętni na sprawę dopalaczy!

46 Autor: Przemysław Kloc Bibliografia

47 Bibliografia: Autor Od początku www.gloswielkopolski.pl www.gazetawroclawska.pl www.kontakt24.tvn24.pl www.medonet.pl www.wiecjestem.us.edu.pl www.poradniawarka.pl www.portal.pcez.pl obiekty clipart


Pobierz ppt "Dzień dobry! W dzisiejszym programie porozmawiamy o dopalaczach Dowiemy się, czym naprawdę są dopalacze Zweryfikujemy prawdy i mity Zapytamy ekspertów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google