Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o dopalaczach?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co każdy rodzic powinien wiedzieć o dopalaczach?"— Zapis prezentacji:

1 Co każdy rodzic powinien wiedzieć o dopalaczach?
Opracowała: Jolanta Milczuk - Walczewska INFORMACJE PODSTAWOWE

2 Dlaczego wciąż są legalne?
Co to jest? Dopalacze to potoczna nazwa różnych środków psychoaktywnych, które nie są objęte kontrolą prawną. Przyjmowanie ich stwarza w organizmie efekt zbliżony do stanu wywołanego zażyciem narkotyków. Dlaczego wciąż są legalne? Pomimo, że są to substancje szkodliwe dla zdrowia, to nie można z całą pewnością stwierdzić iż realnie zagrażają życiu. Nie można ich wykluczyć z obiegu, ponieważ nie są narkotykami! Są złożone z różnego rodzaju legalnych substancji naturalnych i syntetycznych, które można spotkać także w innych towarach legalnie sprzedawanych na rynku, takich jak np. kosmetyki. Dlaczego są dostępne? Zgodnie z umieszczoną na nich etykietą, stanowią produkty kolekcjonerskie i nie są one przeznaczone do spożywania przez ludzi. Mimo iż kontrole sanepidu, jak i Urzędów Kontroli Skarbowej w sklepach z dopalaczami są częste i wnikliwe, w świetle polskiego prawa, nie ma podstaw, aby sklepy takie traktować w sposób odmienny niż inne placówki handlowe.

3 Dlaczego można je kupić w sklepach?
Dopalacze są sprzedawane jako tzw. "artykuły kolekcjonerskie„ zawsze na opakowaniu widnieje dopisek, że nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Producenci na opakowaniach, a sprzedawcy w sklepie silnie przestrzegają tych zasad. Zdejmuje to z nich odpowiedzialność za zatrucia dopalaczami. Z czego się składają? Produkcja dopalaczy wiąże się z użyciem związków chemicznych nieco innych niż te, które spotyka się w amfetaminie czy marihuanie. Rząd systematycznie delegalizował kolejne substancje spotykane w dopalaczach: benzylpiperazynę, mefedron, dziewięć syntetycznych kanabinoidów, ale chemicy zajmujący się produkcją dopalaczy niemal natychmiast zastępowali te związki innymi, legalnymi o analogicznym działaniu. Wykrycie nowych substancji w dopalaczach wymagało wielomiesięcznych testów, a potem należało jeszcze udowodnić, że substancja ta jest szkodliwa i dopiero uruchomić procedurę zmierzającą do jej delegalizacji. Sytuacja ta może ulec zmianie po wprowadzeniu nowelizacji do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zakłada ona, że rząd będzie mógł zawiesić nawet na półtora roku nowe substancje w oparciu o zasadę „domniemania szkodliwości”. Czas ten będzie wykorzystany na badania wpływu szkodliwości tej substancji na organizm człowieka oraz wpis jej na listę substancji zakazanych.

4 Jaką mogą mieć postać? pigułki, mieszanki ziołowe proszku,

5 Jaką mogą mieć postać? kapsułki, sole kąpielowe

6 Gdzie można je kupić? Sklepy oferujące alternatywę dla narkotyków reklamy nie potrzebują. Witryny nie informują „tu możesz kupić dopalacze”. Postawiono raczej na zamaskowanie przed okiem przechodniów oferowanego asortymentu.

7 Gdzie można je kupić?

8 Gdzie można je kupić?

9 Jak wyglądają opakowania?
Towar w sklepach sprzedawany jest w małych torebeczkach, które swoją grafiką przyciągają wzrok. Na opakowaniach często umieszczane są, np. uśmiechnięta żabka, serduszko, fajka, wisienki bateria. Nazwy nie wskazują także na sprzedaż bardzo niebezpiecznych substancji, np. Hypnotic, Armagedon, Tajfun, Green Power, Amphibia, Diablo.

10 Specyficzny dialog w sklepie
W sklepach z dopalaczami rozmowa ze sprzedawcą odbywa się w specyficzny sposób. Można rozmawiać jak o znaczkach pocztowych. Sprzedawca opowiada klientowi, że małe paczuszki przeznaczone są do kolekcjonowania i rewelacyjnie wyglądają w „klaserze”. Wskaże, które ze „znaczków” sa najpopularniejsze i kolekcjonowane najczęściej. Klient dowie się też, że towar znajdujący się w sklepie ma ,,kolekcjonerską moc’’, utrzymująca się określoną ilość czasu. Trzeba wiedzieć, że w przypadku, gdy sprzedawca nie zna klienta, to nie odpowie na pytania związane ze smakiem dopalaczy, ich działaniem wprost, ale zainteresowany bez problemu takie informacje uzyska na internetowych forach lub wyjaśnień poszuka u kolegów.

11 Opis dopalaczy w sklepach internetowych
Dopalacze oferowane są również w sklepach internetowych. Dało to jeszcze większą możliwość młodzieży korzystania z nich. Sklepy te przedstawiają bogatą ofertę produktów, opisując je w specyficzny sposób, klasyfikując do odpowiednich kategorii, odpowiadających przeżyciom doznawanym po zażyciu narkotyków. Najczęściej opis odnosi się do przeżyć bohaterów gier komputerowych, np.: Kategoria energy: Guarana ekstrakt 5G - sól energetyzująca, która otwiera oczy Devilka na ponad trzy godziny. Coce Life 0,25G - prawdziwy wulkan energii wstępuję w Devilka na długie godziny, a pomysły i chęć zabawy tryskają z niego niczym wulkaniczna lawa

12 Opis dopalaczy w sklepach internetowych
Kategoria euphoric: Dominator 0.2G - gdy Devilek powątpiewa w swoje władcze umiejętności porcja Dominatora czyni z niego prawdziwego cesarza, aby swą władzę utrzymać jak najdłużej Devilek co godzinę zażywa kąpieli dodając do niej odrobinę Dominatora Super E jest wykonane z mieszanki połączonej z naturalnymi składnikami, na początku Super E daje dużo energii i zwiększa empatie, która trwa przez kilka godzin, następnie wprowadza w stan relaksu.

13 Opis dopalaczy w sklepach internetowych
Kategoria mieszanki ziołowe Pershing 2 1g - Pershing tym razem 2 - czyli co dwie rakiety to nie jedna. Podwojona moc to podwojona przyjemnośc, Devilek przeżywa wysokie loty dzięki tej mieszance. Bobby Smile Two 0,25g - nowa generacja Bobbiego która zaskoczy nie jednego kolekcjonera.

14 Opis dopalaczy w sklepach internetowych
Kategoria psychodelic Worewolf, Hunter Trip, Paranoid wg Devilka dają ogromną porcję śmiechu z rzeczy które nie są śmieszne, rozjaśnia kolory oraz uczucie euforii.

15 Opis dopalaczy w sklepach internetowych
Kategoria recovery Isis  - po całonocnych harcach, aby przywrócić swoje siły witalne Devilek sięga po Isis 5HTP recovery - gdy Devilkowy duch zdaje się opuszczać ciało zmęczone całonocną zabawą 5HTP przywraca mu energię


Pobierz ppt "Co każdy rodzic powinien wiedzieć o dopalaczach?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google