Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Arthur Conan Doyle urodził się w 1859 roku w Edynburgu. Jego rodzina miała korzenie arystokratyczne, ale była zubożała i borykała się z problemami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Arthur Conan Doyle urodził się w 1859 roku w Edynburgu. Jego rodzina miała korzenie arystokratyczne, ale była zubożała i borykała się z problemami."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Arthur Conan Doyle urodził się w 1859 roku w Edynburgu. Jego rodzina miała korzenie arystokratyczne, ale była zubożała i borykała się z problemami. Arthur Conan Doyle ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w zawodzie. Kiedy pisarstwo zaczęło przynosić dochody, zrezygnował z pracy i poświęcił się wyłącznie literaturze. Stworzył niezapomniane postaci angielskiego detektywa Sherlocka Holmesa i jego pomocnika, doktora Johna Watsona. Największym przeciwnikiem Holmesa jest wybitny matematyk i zarazem opętany złem szaleniec, profesor Moriarty. Jego najsłynniejsze powieści to Pies Baskerville'ów, Studium w szkarłacie oraz powieść fantastycznonaukowa Zaginiony Świat. Arthur Conan Doyle urodził się w 1859 roku w Edynburgu. Jego rodzina miała korzenie arystokratyczne, ale była zubożała i borykała się z problemami. Arthur Conan Doyle ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w zawodzie. Kiedy pisarstwo zaczęło przynosić dochody, zrezygnował z pracy i poświęcił się wyłącznie literaturze. Stworzył niezapomniane postaci angielskiego detektywa Sherlocka Holmesa i jego pomocnika, doktora Johna Watsona. Największym przeciwnikiem Holmesa jest wybitny matematyk i zarazem opętany złem szaleniec, profesor Moriarty. Jego najsłynniejsze powieści to Pies Baskerville'ów, Studium w szkarłacie oraz powieść fantastycznonaukowa Zaginiony Świat.

5 Jest to powieść. Ponieważ główny wątek dotyczy tajemnic związanych z morderstwami i śledztwa celem znalezienia winnego, określamy ją jako powieść kryminalną. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, a narratorem jest przyjaciel i pomocnik głównego bohatera - doktor John Watson. Taka narracja jest charakterystyczna dla wszystkich powieści i opowiadań Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie.

6 Akcja rozgrywa się w przeważającej mierze w majątku rodu Baskerville'ów, Baskerville Hall, w hrabstwie Devonshire w Anglii. Pojawia się także Londyn. Akcja toczy się w roku 1889, a fabuła sięga do połowy wieku XVII (wtedy ma miejsce pierwsze pojawienie się psa i śmierć sir Hugona).

7 1.Wizyta doktora Jakuba Mortimera w sprawie śmierci sir Charlesa Baskerville'a. 2.Legenda rodu Baskerville'ów. 3.Poznanie sir Henry'ego Baskerville'a. 4.Anonim. 5.Zaginięcie buta. 1.Wizyta doktora Jakuba Mortimera w sprawie śmierci sir Charlesa Baskerville'a. 2.Legenda rodu Baskerville'ów. 3.Poznanie sir Henry'ego Baskerville'a. 4.Anonim. 5.Zaginięcie buta.

8 6. Tajemniczy mężczyzna w dorożce. 7. Wyjazd doktora Watsona do Baskerville Hall. 8. Tajemniczy lokaj Barrymore. 9. Poznanie przyrodnika Stapletona i jego siostry. 10. Miłość sir Henry'ego. 11. Tajemnica Barrymore'a - brat jego żony. 12. Wizyta Watsona u Lucy Lyons. 13. Spotkanie z Holmesem na moczarach. 6. Tajemniczy mężczyzna w dorożce. 7. Wyjazd doktora Watsona do Baskerville Hall. 8. Tajemniczy lokaj Barrymore. 9. Poznanie przyrodnika Stapletona i jego siostry. 10. Miłość sir Henry'ego. 11. Tajemnica Barrymore'a - brat jego żony. 12. Wizyta Watsona u Lucy Lyons. 13. Spotkanie z Holmesem na moczarach.

9 14. Makabryczna śmierć Seldena. 15. Pozorowany wyjazd Holmesa i Watsona do Londynu. 16. Zasadzka. 17. Pojawienie się piekielnego psa. 18. Rozwiązanie zagadki. 14. Makabryczna śmierć Seldena. 15. Pozorowany wyjazd Holmesa i Watsona do Londynu. 16. Zasadzka. 17. Pojawienie się piekielnego psa. 18. Rozwiązanie zagadki.

10 Sherlock Holmes - detektyw znany w całej Europie, Anglik, mieszka w Londynie. Doktor John Watson - asystent i pomocnik Holmesa, narrator opowieści. Barrymore - lokaj w Baskerville Hall, mieszka w zamku razem ze swoją żoną Henry Baskerville - krewny sir Charlesa, obecny właściciel Baskerville Hall Sherlock Holmes - detektyw znany w całej Europie, Anglik, mieszka w Londynie. Doktor John Watson - asystent i pomocnik Holmesa, narrator opowieści. Barrymore - lokaj w Baskerville Hall, mieszka w zamku razem ze swoją żoną Henry Baskerville - krewny sir Charlesa, obecny właściciel Baskerville Hall

11 Jakub Mortimer – doctor, przedstawia Holmesowi sprawę tajemniczej śmierci sir Charlesa, zaprzyjaźniony z rodem Baskerville'ów. Jack Stapleton - mieszka nieopodal moczarów przy zamku Baskerville'ów Beryl Stapleton - piękna brunetka, siostra pana Stapletona, która okazuje się być żoną Stapletona, Pani Barrymore - żona lokaja w Baskerville. Jakub Mortimer – doctor, przedstawia Holmesowi sprawę tajemniczej śmierci sir Charlesa, zaprzyjaźniony z rodem Baskerville'ów. Jack Stapleton - mieszka nieopodal moczarów przy zamku Baskerville'ów Beryl Stapleton - piękna brunetka, siostra pana Stapletona, która okazuje się być żoną Stapletona, Pani Barrymore - żona lokaja w Baskerville.

12 KONKURS 1. Kto jest autorem „ Psa Baskervillów? A.Arthur Conan Doyle B.Agatha Christie C.John Grisham 2. Główny bohater powieści to: A.Henry Baskerville B.Sherlock Holmes C.Hugo Baskerville

13 3. Pies Baskervillów to: A.powieść romantyczna B.powieść kryminalna C.powieść historyczna 4. Arthur Conan Doyle z wykształcenia był: A.powieściopisarzem B.adwokatem C.doktorem

14 5. Gdzie w przeważającej mierze rozgrywa się akcja powieści? A.Oxford Street, London B.Baskerville Hall, Devonshire Anglia C.Yorkshire 6. Jak nazywa się asystent Sherlocka Holmesa? A.profesor Moriarty. B.inspektor Lastrade C.John Watson

15 7. Jak na imię miał pierwszy z Baskervillów, który według legendy został zabity przez piekielnego czarnego psa? A.Henry B.Hugo C.John 8. Kim jest Jakub Mortimer? A.Przyjacielem Sherlocka Holmesa B.Bratem Seldena C.Przyjacielem Sir Henry’go

16 9. Co było przedmiotem rozmowy Holmesa i Watsona w pierwszym rozdziale? A.pies B.skrzypce C.laska 10. Kto jest narratorem powieści ? A.Conan Doyle B.John Watson C.Sherlock Holmes

17 DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY WIECZÓR I ZACHĘCAMY DO KONTYNUOWANIA PRZYGODY Z SHERLOCKIEM HOLMESEM


Pobierz ppt "Arthur Conan Doyle urodził się w 1859 roku w Edynburgu. Jego rodzina miała korzenie arystokratyczne, ale była zubożała i borykała się z problemami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google