Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych"— Zapis prezentacji:

1 Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Etap 1 Wielka Brytania Cześć 2

2 Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” w Piastowie
Organizator: Aleksandra Zabost Nauczycielka języka angielskiego

3 Stolice i zabytki Anglia - Londyn

4 Stolice i zabytki Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych centrów biznesowych, finansowych i kulturalnych. Centrum Londynu (the City) jest miejscem gdzie swoje główne siedziby mają największe międzynarodowe banki i firmy. Jest on również miastem, w którym znajdują się cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mianowicie: the Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Westminster Abbey i Kościół Świętej Małgorzaty.

5 Stolice i zabytki Buckingham Palace - położony przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku Wnętrze pałacu, bogato zdobione, niestety nie jest dostępne dla turystów, jednak dla tych najbardziej spragnionych - turystów udostępnione są: Galeria Królowej i Stajnie Królewskie.

6 Stolice i zabytki Buckingham Palace - Queen's Gallery prezentuje zmieniane w każdym sezonie wystawy tematyczne z bogatych zbiorów monarchów brytyjskich. Kolekcja dzieł sztuki królowej Elżbiety należy do najbogatszych na świecie.

7 Stolice i zabytki Buckingham Palace - Przy stajniach znajduje się Muzeum Powozów, w którym możemy ujrzeć słynną Złotą Karetę Państwową. Przed pałacem turyści mogą obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty (Changing of the Guard). Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar.

8 Stolice i zabytki The Houses of Parliament – The Palace of Westminster jest siedzibą parlamentu, który składa sie z dwoch izb: niższej - House of Commons (Izba Gmin – zdjęcie u góry) i wyższej - House of Lords (Izba Lordów – zdjęcie na dole).

9 Stolice i zabytki The Houses of Parliament –niezwykle malowniczy i fotogeniczny o każdej porze dnia i roku, w konsekwencji czego został utrwalany wiele razy przez znanych malarzy. Podczas obrad parlamentu, na wieżach Wiktorii i wieży Zegarowej powiewają flagi brytyjskie.

10 Stolice i zabytki Big Ben to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten umieszczony jest w jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu. Nazwa Big Ben wywodzi się od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robot w 1858 roku, gdy dzwon ten zawieszano. Odlany w Whitechapel.

11 Stolice i zabytki Big Ben - umieszczony na wieży jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wyposażony jest w cztery tarcze o średnicy 7,5 m każda oraz we wskazówki o długości 4,25 m. Zegar podaje niemalże dokładny czas i wybija godziny. Odgłos zegara możemy usłyszeć codziennie w radiu BBC.

12 Stolice i zabytki London Eye - jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie koniec XX wieku - Millenium. Pomysł na zbudowanie największego na świecie koła widokowego powstał w roku London Eye zwane jest tak ze the Wheel, gdy wielka konstrukcja przypomina koło rowerowe (200 razy większe od zwykłego koła rowerowego) i daje możliwość oglądania panoramy Londynu w promieniu 48 km.

13 Stolice i zabytki London Eye - Na olbrzymim kole umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Jednocześnie nad ziemia może znajdować się 800 osób! Prędkość z jaka poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podroży wynosi około 30 minut.

14 Stolice i zabytki Tower Bridge - most zwodzony jest przeprowadzony nad Tamizą, w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Most został ukończony w Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do 60 m wysokości powyżej poziomu wody. Przez pierwsze lata był otwierany nawet 6000 razy rocznie teraz jedynie 400 razy na rok.

15 Stolice i zabytki Tower Bridge - od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Potężny, ważący ponad 1000 ton, napędzany para mechanizm mostu, regulował otwarcie jego środkowej części. Stary mechanizm mostu obecnie nie jest już używany. Zastąpiono go nowoczesnym elektrycznym urządzeniem.

16 Stolice i zabytki Tower of London - przez wieki było więzieniem. Nie było stamtąd ucieczki, ponieważ wejście do twierdzy prowadziło prosto z rzeki Tamizy - podpływano łódkami i z wody prowadzono więźniów prosto do celi. W swej zadziwiającej historii budynek ten był forteca, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo.

17 Stolice i zabytki Tower of London – w słynnej budowli pilnowanej przez charakterystycznych strażników nazywanych Yeomen Warders  lub potocznie Beefeaters (zjadaczami wołowiny), możemy zobaczyć: bramę zdrajców, bezcenne klejnoty koronne, koronę imperialną, berło z krzyżem i jabłko, pierścień królewski, zbroje. Na terenie Tower of London od wieków mieszkają kruki. Legenda głosi, że kiedy z Tower znikną kruki upadnie brytyjskie królestwo.

18 Stolice i zabytki British Museum - to najstarsze na świecie muzeum publiczne, założone w XVIII w. Muzeum prezentuje niezliczona ilość przedmiotów od czasów prehistorycznych a do dzisiaj. Nieprzebrane skarby obejmują zasięgiem dwa miliony lat historii i kultury. 94 sale maja łącznie 4 km długości. Zwiedzenie wszystkiego zajęłoby kilka tygodni. Rocznie przewija się tędy ponad 5 milionów zwiedzających. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

19 Stolice i zabytki St Paul’s Cathedral - katedra św. Pawła to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City. Została zaprojektowana w stylu klasycystycznym przez słynnego angielskiego architekta Sir Christophera Wrena w XVII wieku. Budowa zajęła 35 lat. Budowle wieńczy charakterystyczna kopuła o średnicy 50 metrów (druga co do wielkości na świecie, po kopule Bazyliki św. Piotra w Rzymie). Jest ona widoczna z wielu miejsc w Londynie.

20 Stolice i zabytki St Paul’s Cathedral - Wewnątrz katedry znajduje się grobowiec Sir Christophera Wrena z inskrypcja: „Gościu, jeśli szukasz Jego pomnika – rozejrzyj się dookoła”. Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Galery (Kamienna Galeria), z której widać panoramę Londynu. Druga Whispering Galery (Galeria Szeptu) jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odległości 30 m.

21 Stolice i zabytki Westminster Abbey - najstarszy i najważniejszy kościół Londynu. Jego początki sięgają XI w. Budowla była wielokrotnie przebudowywana, a obecnie prezentuje styl gotycki. Odgrywa wyjątkową role w świadomości narodu brytyjskiego. Jest to miejsce spoczynku angielskich władców, miejsce koronacji oraz innych ważnych uroczystości. Są tu również liczne pomniki wybitnych brytyjskich polityków, artystów i poetów. Ciekawostką jest że kilka scen w książce "Kod Leonarda Da Vinci" toczy się właśnie w opactwie.

22 Stolice i zabytki Westminster Abbey -Najbardziej znanym miejscem jest Zakątek Poetów z pomnikami takich pisarzy jak William Shakespeare czy Charles Dickens. W centralnej części katedry mona zobaczyć drewniany tron koronacyjny, na którym od roku 1308 byli koronowani kolejni władcy. W roku 1953 koronowana była obecna królowa Elżbieta II. 29 kwietnia 2011 roku w opactwie Westminsterskim odbył się ślub księcia Williama i Kate Middleton.

23 Stolice i zabytki Natural History Museum - Muzeum Historii Naturalnej przedstawia funkcjonowanie Ziemi, ewolucje człowieka, pochodzenie gatunków zwierząt i roślin itp. Najciekawszą częścią muzeum jest część poświęcona Ziemi. Ciekawa jest także strefa dotycząca życia dinozaurów, gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości, elektronicznie poruszające się gady. Wśród 70 mln eksponatów na uwagę zwiedzających zasługuje również kilkunastometrowy szkielet Diplodoka oraz pień Sekwoi o średnicy 6 metrów.

24 Stolice i zabytki Natural History Museum - Budynek jest podzielony na cztery strefy oznaczone kolorami: Strefa pomarańczowa: Centrum Darwina i Ogród (na zewnątrz budynku) Strefa czerwona: Ziemia dzisiaj i jutro, Skarby Ziemi, Początki Ziemi, Wulkany i trzęsienia Ziemi Strefa zielona: Ptaki, Ekologia, Skamieniałości morskich gadów , Gigantyczna Sekwoja, Centrum badawcze, Minerały i meteoryty, Ssaki naczelne Strefa niebieska: Dinozaury, Ryby, gady i płazy, Człowiek, Bezkręgowce morskie, Ssaki

25 Stolice i zabytki Madame Tussauds - Muzeum Figur Woskowych - jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych oferowanych przez Londyn. Madame Tussaud przybyła po raz pierwszy do stolicy Wielkiej Brytanii w 1802 roku, przywożąc ze sobą wyrzeźbione głowy straconych francuskich arystokratów. Od tego czasu jej woskowe modele przyciągają tłumy turystów z całego świata.

26 Stolice i zabytki Madame Tussauds Wystawa tych przepięknych figur woskowych podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znanych, jak i tych cieszących się zła sława postaci zarówno w przeszłości, jak i również w teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę.

27 Stolice i zabytki Science Museum - Niezwykle interesujące miejsce, gdzie znajduje się oryginalny statek kosmiczny Apolla 10, odbyć 20-sto minutowe seanse wirtualne ze specjalnymi elementami – Sinex Sim Rides, zobaczyć wiele innych atrakcji. Inne wspaniałe muzea: Victoria and Albert Museum, Museum of London, National Maritime Museum, Theatre Museum.

28 Stolice i zabytki Royal Observatory Greenwich – Krolewskie Obserwatorium Greenwich jest miejscem specjalnym na kuli ziemskiej. Tedy przebiega południk zerowy 0 °C, który dzieli kule ziemska na półkule wschodnia i zachodnia. Miliony turystów fotografuje się stojąc na obu półkulach jednocześnie. W Greenwich znajduje się także unikatowy zegar. Od roku 1884 tzw. czas Greenwich stał się podstawa pomiaru czasu dla większości państw na świecie.

29 Stolice i zabytki The Globe Theatre – działający w w Londynie założony przez R. i C. Burbage, udziałowcem był Shakespeare. Aktorami byli tylko mężczyźni. W 1613 r. teatr spłonął, następnie został odbudowany, później – zamknięty i zburzony. Ostatecznie zrekonstruowano go w 1997 r. Za czasów Shakespeare`a był amfiteatrem na 3000 widzów. Miał kształt okręgu. Miejsca podzielone były na stojące (tańsze) i siedzące (droższe), które były ułożone w trzy rzędy. Scena (12x8 m), miała dwoje ukrytych drzwi, z których mogli wyłaniać się aktorzy. Dach (tylko nad sceną) podpierały kolumny, sufit pomalowany był w taki sposób, aby przypominał niebo ( nazywano go „ heavens). Przez ukryte w nim drzwi aktorzy mogli odlecieć lub zniknąć przy pomocy lin.

30 Stolice i zabytki Downing Street 10 – tu znajduje się rezydencja premiera Wielkiej Brytanii. Obecnie rezyduje tu David Cameron (od 2010). Pod numerem 11 mieszka kanclerz skarbu, a pod 12. minister pełniący funkcję rzecznika dyscyplinarnego rządzącej frakcji w parlamencie. Na tej ulicy znajduje się również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki Mieszkaniowej i Samorządów Lokalnych oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

31 Stolice i zabytki Piccadilly Circus to najbardziej znany londyński plac i skrzyżowanie. Na jego środku mieści się fontanna z figurką Anterosa, a na ścianie jednego z budynków otaczających plac - gigantyczne reklamy świetlne. W pobliżu znajduje się także Trocadero - centrum rozrywki, w którego skład wchodzą kina, restauracje, sklepy oraz salony gier i kasyna. Będąc w okolicy warto zobaczyć także dzielnicę Soho i China Town. Piccadilly Circus oświetlają efektowne neony i telebimy reklamujące m.in. Coca-Colę, Sanyo, TDK czy McDonald's.

32 Stolice i zabytki The Royal Albert Hall jest salą koncertową, poświęconą mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. Od samego otwarcia przez samą królową Wiktorię, dnia 29 marca 1871 roku, w tym miejscu były organizowane wszelkie wydarzenia kulturalne, koncerty, konferencje, bale oraz odczyty naukowe. W 1968 roku odbył się tam 13. finał Eurowizji, a w latach królewska sala koncertowa była świadkiem finałów konkursu Miss World.

33 Stolice i zabytki Trafalgar Square jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki. Ze wszystkich budowli najbardziej widoczna jest wyżej wymieniona 56 metrowa kolumna Nelsona. U podstawy tejże kolumny znajdują się cztery lwy oraz cztery płaskorzeźby odlane ze zdobytych dział francuskich. Płaskorzeźby przedstawiają zwycięstwa admirała Nelsona pod Trafalgarem, Kopenhagą, Aboukirem i St Vincent.

34 Stolice i zabytki Kew Gardens - Na 120 hektarach parku znajduje się ponad okazów roślin pochodzących z różnych zakątków świata - począwszy od Wielkiej Brytanii, poprzez Europę, Afrykę i obie Ameryki, kończąc na orientalnych roślinach z Japonii i Chin. Można tu spotkać także wiele zwierząt np. egzotyczne ryby i ptaki mieszkające w cieplarniach i palmiarniach na terenie całego ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na XVII wieczny ceglany pałac, domek chiński oraz oryginalną japońską pagodę. W 2003 Kew Gardens zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

35 Stolice i zabytki Hyde Park - Położony jest na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine. Założony w 1536 roku przez Henryka VIII, który pozyskał owe grunty od mnichów z Opactwa Westminsterskiego. Większość obiektów architektonicznych w parku została zaprojektowana w latach 20. XIX wieku przez Decimusa Burtona. Od XIX wieku park stał się popularnym miejscem spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych.

36 Inne ciekawe miejsca w Anglii
Stonehenge- Jedna z największych budowli megalitycznych wzniesiona ok p.n.e., ok. 13 km na północ od Salisbury, w południowej Anglii. Centrum megalitu stanowi kamienny ołtarz ustawiony wewnątrz podkowiastej konstrukcji 5 trylitów, złożonej z bloków o długości 9 m i wadze ok. 50 t oraz 19 mniejszych głazów. Otacza ja krąg 50 kamieni, obwiedziony zewnętrznym kręgiem skonstruowanym z 30 potężnych głazów o wysokości ok. 4 m, nakrytych poprzecznymi blokami.

37 Inne ciekawe miejsca w Anglii
Stonehenge - Całość otacza rów i wał ziemny o średnicy ok. 115 m, z którym łączy się aleja usytuowana na osi wschodu słońca w okresie letniego zrównania dnia z nocą. Można przypuszczać, że Stonehenge został wzniesiony jako miejsce kultu Nieba (Słońca i Księżyca). 21 czerwca - w najkrótszą noc roku ludzie zbierają się przy Stonehenge, żeby wspólnie oglądać wschód słońca. Pogańska celebracja święta przesilenia letniego przyciąga tam każdego roku tysiące ludzi.

38 Inne ciekawe miejsca w Anglii
Windsor Castle - Zamek królewski w Windsorze, złożony z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Rezydencja królów angielskich, założona w XI w. przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie rozbudowywana przez kolejnych władców. W późnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału - w jej podziemiach znajdują się groby królewskie.

39 Inne ciekawe miejsca w Anglii
Windsor Castle mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. W 1992 r. zamek niemal doszczętnie spłonął, odbudowany i udostępniony ponownie publiczności w 1997 r.

40 Inne ciekawe miejsca w Anglii
Stratford-upon-Avon – miasto położone niedaleko Birmingham w Południowej Anglii. Tu w roku 1564 urodził się najsłynniejszy dramaturg świata William Shakespeare. Najważniejszym miejscem, które należy zobaczyć jest na wpół drewniany dom z czasów Tudorów – miejsce narodzin słynnego pisarza.

41 Inne ciekawe miejsca w Anglii
Stratford-upon-Avon – Ciekawa jest także szkoła King Edward VI Grammar School (po lewej), do której mógł uczęszczać William Shakespeare. Warto też zobaczyć Royal Shakespeare Theatre (po prawej), otwarty w 1932r., gdzie Królewska Trupa Szekspirowska wciąż gra jego sztuki.

42 Stolice i zabytki Szkocja - Edynburg

43 Stolice i zabytki Edynburg - miasto w Wielkiej Brytanii, jedna z 32 jednostek administracyjnych (council area) Szkocji. Od 1437 stolica Szkocji. Od 1999 siedziba parlamentu szkockiego, który utworzono na nowo po przerwie trwającej od zjednoczenia z Anglią w Od 1583 miasto uniwersyteckie, obecnie znajdują się tu 4 uniwersytety. W 2011 Edynburg liczył mieszkańców, co czyni go siódmym co do wielkości miastem w Wielkiej Brytanii i drugim (po Glasgow) miastem Szkocji. W przeszłości nazywany również "Starym Kopciuchem" (sc. Auld Reekie). Miasto słynie z licznych dorocznych imprez i festiwali, z których najsłynniejszymi są Edinburgh International Festival, Fringe (festiwale teatralne) oraz Military Tattoo (występy orkiestr wojskowych), odbywające się w sierpniu.

44 Stolice i zabytki PAŁAC W FALKLAND Była rezydencja królów Szkocji
położona w hrabstwie Fife. Początkowo budowla miała postać średniowiecznego zamku, który szkocka rodzina królewska kupiła w XIV wieku od klanu MacDuff. W 1402 był sceną krwawych rozgrywek wewnątrz dynastii. Brat króla Roberta III, Robert Stewart, 1. książę Albany, uwięził w nim następcę tronu, Dawida Stewarta, księcia Rothesay. Książę Dawid nie doczekał swojego oswobodzenia, umierając wcześniej z głodu i wyczerpania.

45 Stolice i zabytki Pałac w Dunfermline – dawna rezydencja królów Szkocji istniejąca niegdyś w mieście Dunfermline w hrabstwie Fife. W średniowieczu pałac zapisał się przede wszystkim jako miejsce narodzin królów Dawida II i Jakuba I. Okres największej świetności pałacu to XVI wiek. Obecnie pozostała po nim tylko jedna z głównych ścian oraz dawna kuchnia.

46 Stolice i zabytki Pałac Holyrood w Edynburgu jest rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji. Położony jest na wzniesieniu, na wschodnim końcu Royal Mile, która między innymi prowadzi do zamku. W roku 1128 znajdowało się tu Opactwo Holyrood. Dziedziniec budynku budowany był stopniowo w 1532 roku powstała wieża strażnicza w północno-zachodniej części zamku. Pałac Holyrood w obecnej formie powstał w XVII wieku. Zamek gościł m.in królową Szkotów, Marię Stuart.

47 Stolice i zabytki Broch – typ kamiennych budowli o kształcie masywnej wieży, wznoszonych w epoce żelaza i datowanych na pierwsze wieki n.e. Wszystkie budowle tego typu znajdują się na terenie Szkocji, w większości na Wyspach Szetlandzkich. Brochy usytuowane są zwykle na płaskim terenie w pobliżu wybrzeża morskiego, budowane były z lokalnego kamienia bez użycia zaprawy. Były budynkami obronnymi, nie jest jednak jasne, czy były zamieszkiwane, czy też używane były tylko w momentach zagrożenia. Najlepiej zachowaną wieżą jest broch na wyspie Mousa, położonej w archipelagu Szetlandów.

48 Stolice i zabytki Edinburgh Castle – słynna forteca zbudowana na wzgórzu w centrum miasta. Jej najstarsza część datowana jest na rok Edinburgh Military Tattoo – coroczne święto odbywające się na terenie zamku, połączone z widowiskową paradą wojskową, pokazami walk, muzyki wojskowej i sztucznych ogni. Trwa 3 tygodnie, odbywa się sierpniu i wrześniu.

49 Stolice i zabytki Edinburgh Festival – międzynarodowy coroczny festiwal sztuki odbywający się od 1947r. w tym samym okresie, co Edinburgh Military Tattoo. Odbywa się w różnych częściach miasta, a przedstawia m.in. sztukę operową, taniec, muzykę, teatr. Nieoficjalną częścią Festiwalu jest the Fringe znane z eksperymentalnych i awangardowych produkcji.

50 Stolice i zabytki Holyrood House – ogromna, zbudowana w XVI w. rezydencja królowej, która korzysta z niej podczas swoich pobytów w Szkocji. Lady Stair’s House – budowla z 1622r., w której znajdują się literackie pamiątki Roberta Burns’a, Sir Waltera Scott’a i Roberta Louis Stevenson’a. Większość starych budynków Edynburga stoi wzdłuż Royal Mile – historycznej ulicy prowadzącej do zamku.

51 Stolice i zabytki Calton Hill – ze szczytu tego wzgórza podziwiać można widok na centrum miasta i Firth of Forth – Zatokę Morza Północnego. Na Calton Hill znajduje się zbiór pomników, a wśród nich kopia greckiego Partenonu i pomnik Nelsona. W stolicy Szkocji znajdują się liczne galerie sztuki, teatry, stary uniwersytet z 1582r. oraz Edinburgh Academy.

52 Ciekawe Potwór z Loch Ness – żartobliwie zwany przez Brytyjczyków Nessie podobno żyje w Szkocji. Tajemniczo brzmiąca nazwa Loch oznacza po prostu „jezioro” języku szkockim.

53 Stolice i zabytki Walia - Cardiff

54 Stolice i zabytki Cardiff -  miasto w Wielkiej Brytanii, stolica i największe miasto Walii. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. Powstało jako osiedle rzymskie z I-II wieku, później rozbudowane przez Normanów. Znajduje się w historycznym hrabstwie Glamorgan, ale od roku 1996 stanowi osobne hrabstwo Cardiff. Pierwotnie było to małe miasto, którego bardzo szybki rozwój, tak samo jak całego pobliskiego regionu, przypada na XIX wiek. Miasto rozwinęło się dzięki transportowi węgla kamiennego z pobliskich kopalni. Stolicą Walii został 20 grudnia 1955 r.

55 Stolice i zabytki Zamek Harlech - XIII-wieczny, wzniesiony na wzgórzu klifowym u wybrzeża Morza Irlandzkiego w Harlech. Według miejscowej tradycji, Harlech powstał na miejscu dworu Brana, jednakże badania zarówno historyczne, jak i archeologiczne potwierdziły późniejszą metrykę budowli. Jest to fundacja króla angielskiego, Edwarda I, który na terenie podbitej przez siebie Walii założył szereg miast i zamków. Zamek w Harlech był wznoszony od około 1283 roku.

56 Stolice i zabytki Zamek Caernarfon – średniowieczna warownia w księstwie Gwynedd, w północno zachodniej Walii. Pierwotną rezydencję typu motte, zastąpiono w XIII wieku wielkim gotyckim zamkiem, który dziś tworzy południową część obwarowań historycznej części miasta Caernarfon, położonego między rzeką Seiont i cieśniną Menai Strait u ujścia do Morza Irlandzkiego. Obiekt należy do zespołu zamków i obwarowań miejskich w Gwynedd, które w 1986 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

57 Stolice i zabytki Zamek Conwy – średniowieczny zamek w północnej Walii, w mieście Conwy. Budowla stoi na jednym ze wzniesień. Zamek został zbudowany w latach na zlecenie króla Anglii Edwarda I. Budowa zamku miała być jednym z elementów tzw. "żelaznego kręgu zamków walijskich". Krąg miał być symbolem władzy Anglików nad Walijczykami. Przez wielu historyków zamek Conwy jest nazywany największą fortyfikacją średniowieczną w Europie.

58 Stolice i zabytki Zamek Beaumaris – średniowieczny położony w Beaumaris na wyspie Anglesey w Walii. Jest jednym z kilkunastu zamków w Gwynedd ufundowanych przez króla angielskiego Edwarda I, w ramach kampanii walijskiej. Zamek Beaumaris położony jest naprzeciwko zamku llys w Abergwyngregyn po drugiej stronie cieśniny Menai Strait, przy której wznoszą się także zamki Conwy i Caernarfon. Obiekt należy do zespołu zamków i obwarowań miejskich w Gwynedd, które w 1986 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

59 Irlandia Północna - Belfast
Stolice i zabytki Irlandia Północna - Belfast

60 Stolice i zabytki  Belfast - stolica, a zarazem największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.

61 Stolice i zabytki Mussenden Temple to mały okrągły budynek usytuowany na klifach w pobliżu Castlerock w County Londonderry, wysoko nad Oceanem Atlantyckim na północno-zachodnim wybrzeżu Irlandii Północnej. Przez lata erozji klifu w Downhill przyniósł Mussenden Temple coraz bliżej krawędzi, a w 1997 National Trust prowadzone urwisko stabilizacji pracy, aby zapobiec utracie budynku.

62 Stolice i zabytki Katedra świętej Anny - to przepiękna neoromańska bazylika, której budowę rozpoczęto w 1899 r. Powstawała w kilku fazach, ostatecznie prace zakończono w latach 80-tych XX w. Pierwszym architektem świątyni był Sir Thomas Drew, zaś kamień węgielny pod budowę położył hrabia Shaftesbury. Katedra powstała na miejscu starego kościoła św. Anny, zburzonego podczas budowy świątyni. Do dziś zachował się fragment dawnego kościoła w postaci Okna Dobrego Samarytanina.

63 Stolice i zabytki Zamek w Belfaście – położony na zboczu góry Cavehill w Belfaście zamek. Zlokalizowany na wysokości 120 m n.p.m. zapewnia atrakcyjny widok na samo miasto i zatokę Belfast Lough. Oryginalny zamek został wzniesiony pod koniec XII wieku przez Normanów. Znajdował się w miejscu dzisiejszych ulic High Street, Castle Place i Donegall Place (obecnie stanowią one centrum Belfastu). Mieszkał w nim Sir Arthur Chichester. Zamek ten został jednak zniszczony w 1708 roku.

64 Koniec części 2


Pobierz ppt "Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google