Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kamper został wynajęty w S-Camp w Bieruniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kamper został wynajęty w S-Camp w Bieruniu"— Zapis prezentacji:

1 Kamper został wynajęty w S-Camp w Bieruniu
Kamperem na Nordkapp Kamper został wynajęty w S-Camp w Bieruniu

2 Trasa – 7000km

3 Sztokholm - Szwecja Centrum Sztokholmu – Bulwar Stranvagen Na początku XX wieku 10 najbogatszych obywateli Sztokholmu na tej ulicy zbudowało swoje rezydencje. Dzisiaj są tu piękne hotele i banki Sztokholm leży na 14 wyspach połączonych licznymi mostami ze stałym lądem i nazywany jest „Wenecją Północy”. Sztokholm jest stolicą Szwecji od 1436 roku.

4 Sztokholm Zmiana warty na dziedzińcu Pałacu królewskiego. Pałac liczy 608 komnat Najważniejszym miejscem w pałacu jest Sala Tronowa. Każdego roku jest uroczysty obiad na cześć laureatów Nagrody Nobla.

5 Sztokholm Okręt Waza w najpopularniejszym muzeum w Sztokholmie Okręt zatonął w 1628 roku, zaraz po zwodowaniu. Był to największy w ówczesnej Europie okręt wojenny z 60 działami na pokładzie.

6 Rovaniemi – Finlandia W Finlandii blisko miasta Rovaniemi przekroczyliśmy koło podbiegunowe.

7 Rovaniemi Na drodze jest zaznaczony szczególny równoleżnik - koło podbiegunowe. Od chwili przekroczenia tego równoleżnika, coraz dłużej w lipcu jest jasno – coraz później zachodzi słońce. Latem panuje dzień polarny, zimą – noc polarna.

8 Renifery i Samowie - Finlandia
Jedziemy dalej na północ i co chwilę spotykamy na drodze renifery i łosie.

9 Renifery i Samowie - Finlandia
Jesteśmy w krainie reniferów i ich hodowców – Samów Są to rdzenni mieszkańcy północnej Skandynawii. Liczą ok. 68 tysięcy mieszkańców i mieszkają w Finlandii, Norwegii, Szwecji, a także Rosji. Hodują renifery i zajmują się myślistwem. Coraz częściej zajmują się obsługą turystyki.

10 Nordkapp – Norwegia Osiągamy Nordkapp. To strome, 307 metrowe urwisko jest uważane za najdalej wysunięty na północ skrawek Europy. Ten punkt leży : 71˚10’21” N, 25˚47’40” E.

11 Nordkapp – Norwegia Charakterystycznym dla Nordkappu jest pomnik-globus. To zdjęcie przy widocznym na horyzoncie słońcu robimy parę minut po północy. Jest ok. 7˚C. Mamy szczęście do pogody, gdyż następnego dnia cały Nordkapp jest spowity gęstą mgłą i nic nie widać na odległość dalszą, niż 3 metry Nordkapp rocznie odwiedza ok. 200 tysięcy turystów.

12 Nordkapp – Norwegia Z Nordkappu do bieguna północnego jest już tylko 2100 km, a z Warszawy przebyliśmy drogę ok km.

13 Alta – Norwegia W miejscowości Alta, w północnej Norwegii znajduje się ok rysunków naskalnych, których wiek oszacowano na 2,5 tys. do 6 tys. lat.

14 Alta – Norwegia Rysunki są wykonane na twardych granitowych głazach i przedstawiają czasy myśliwych i rybaków z epoki kamiennej. Motywami są ryby, statki, zwierzęta.

15 Narwik – Norwegia W Narwiku, na dalekiej północy Norwegii, podczas II Wojny Światowej zginęli w walkach z Niemcami polscy żołnierze z Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich i marynarze z zatopionego niszczyciela „Grom”.

16 Lofoty – Norwegia Lofoty to zespół górzystych wysp wysuniętych w głąb Morza Norweskiego, które są połączone licznymi mostami tworząc drogę przez ten archipelag o długości 170 km.

17 Lofoty – Norwegia Mimo położenia za kołem podbiegunowym temperatura latem osiąga 20 C w dzień i 15 C nocą, dzięki ciepłemu prądowi Golfsztrom.

18 Lofoty – Norwegia W skalistych zatoczkach znajdują się rybackie osady Urokiem tego archipelagu corocznie odwiedzanego przez licznych turystów są białe piaszczyste plaże i turkusowy kolor krystalicznie czystych wód.

19 Lofoty – Norwegia Specjalnością Lofotów jest suszony na wietrze dorsz Od marca do maja suszenie dorszy zajmuje powierzchnię ponad m². Ryby tracą ok. 80% wagi ale zachowują wszystkie wartości odżywcze i mogą być przechowywane przez wiele lat. Stokwisze są eksportowane do ponad 30 krajów.

20 Saltsraumen, prąd – Norwegia
Cieśnina Saltstraumen łącząca dwa fiordy o długości 3 km i szerokości tylko 150 m jest miejscem powstawania najsilniejszych na świecie tzw prądów pływowych.

21 Saltsraumen, prąd – Norwegia
Cztery razy dziennie, co 6 godzin , 400 mln m³ wody przepływa z prędkością 20 węzłów (37 km/h) tworząc niebezpieczne wiry o głębokości 5 m i średnicy 10m.

22 Droga Atlantycka – Norwegia
Długość drogi wynosi 8 km i składa się z kilku wysepek połączonych 8 mostami Przejazd krętymi mostami, tuż nad wodą, sprawia wrażenie unoszenia się na wzburzonych falach morskich.

23 Nasz dzielny kamper www.s-camp.pl

24 Droga Trolli – Norwegia
Wąska i stroma droga o 11 bardzo ostrych zakrętach i nachyleniu 12% została otwarta w 1936 roku i dziś jest jedną z największych atrakcji Norwegii. Droga ta zwana również Drabiną Trolli poprzedza Drogę Orłów i osiąga poziom 852 m npm.

25 Geiranger Fiord – Norwegia
Fiordy to dawne doliny górskie zalane wskutek podniesienia się poziomu morza po wytopieniu czapy lodowej. Długość niektórych fiordów w Norwegii wynosi ponad 200 km. Geiranger uważany jest za Fiord nr 1 pod względem atrakcyjności. Rocznie odwiedza go 600 tys. turystów.

26 Geiranger Fiord – Norwegia
Geiranger Fiord jest jednym z najdłuższych i najgłębszych fiordów. Skały wystają nad powierzchnią wody do 1,4 km, a pod wodą jest ok. 0,5 km.

27 Geiranger Fiord – Norwegia
Statki wpływające do fiordów - jak ten na zdjęciu - zabierają do 4 tys pasażerów i ok.1,0 tys załogi.

28 Lodowiec Briksdalsbreen – Norwegia
Lodowiec Briksdalsbreen jest jednym z 50 odgałęzień największego lodowca kontynentalnej Europy – Jostedalsbreen, który łącznie zajmuje powierzchnie 487 km². W Norwegii ponad 2600 km² powierzchni zajmują lodowce.

29 Lodowiec Briksdalsbreen – Norwegia
Lodowce powiększają się i kurczą, zmieniają kierunek i kolor Lodowiec Briksdalsbreen w 1920 roku był o kilkaset metrów poniżej obecnego poziomu. Informują o tym specjalne tablice w drodze na koniec jęzora lodowca.

30 Lodowiec Briksdalsbreen – Norwegia
Odrywające się całe bloki lodowców oraz topniejące masy lodu tworzą najpierw jeziora a następnie rwące potoki i wodospady.

31 Lodowiec Svartisen – Norwegia
Lodowiec Svartisen jest drugim co do wielkości lodowcem w Norwegii Składa się z 2 części o łącznej powierzchni 369 km ².

32 Lodowiec Svartisen – Norwegia
Jeden z jęzorów lodowca Svartisen Jest to najniżej położony fragment lodowca na kontynencie europejskim.

33 Oslo – Norwegia Ratusz w Oslo. Jest to najwyższy budynek w stolicy Norwegii W wieżach znajduje się 50 dzwonów, które biją co godzinę. W Ratuszu każdego roku 10 grudnia odbywa się ceremonia wręczania pokojowej Nagrody Nobla.

34 Oslo – Norwegia Centrum handlowo-turystyczne Aker Brygge Drewniane nabrzeże oddziela długi szereg sklepów i restauracji znajdujących się pod wspólnym dachem od cumujących jachtów i łodzi motorowych. Jest to jeden z głównych deptaków Oslo.

35 Oslo – Norwegia Ulica wodna, gdzie cumują motorówki bogatych mieszkańców tej ulicy.

36 Oslo – Norwegia Muzeum w Oslo poświęcone słynnej tratwie „Kon-Tiki” Tratwa została zbudowana z lekkiego drewna balsa bez użycia gwoździ. Podróżnik norweski Thorow Heyerdahl przepłynął na tej tratwie w 1947 roku ponad 8 tys km z Peru do Polinezji chcąc dowieść, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Film o tej wyprawie zdobył nagrodę Oscara a książka o historii tej ekspedycji została przetłumaczona na 67 języków.

37 Oslo – Norwegia Statek „Fram” w muzeum w Oslo Norweski szkuner „Fram” był najsilniejszym statkiem na świecie na przełomie XIX i XX wieku. Statek ten służył w norweskich ekspedycjach polarnych takich słynnych podróżników jak Nansen w wyprawie na biegun północny i Amudsen, który jako pierwszy osiągnął biegun południowy.

38 Pożegnanie ze Skandynawią


Pobierz ppt "Kamper został wynajęty w S-Camp w Bieruniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google