Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hiszpania Wiktoria.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hiszpania Wiktoria."— Zapis prezentacji:

1 Hiszpania Wiktoria

2 Stolicą Hiszpanii jest Madryt
Stolicą Hiszpanii jest Madryt. Jest to również największe miasto w Hiszpanii. Mówi się tam po Kastylijsku (potocznie Hiszpanski)

3 Jedzenie w Hiszpanii Hiszpanie jedza najchetniej kolo polnocy. W dzień jedzą mniej i bardzo różnorodnie. Najpopularniejszymi zamawianymi potrawami są: paella, gazpacho, tortilla Española, a na deser flan lub arroz con leche.

4 Pogoda i klimat w Hiszpanii
Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z ukształtowania terenu. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Występują duże amplitudy temperatur dziennych, jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25° w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Madryt, leżący na wysokości 660 m, ma średnie temp. 5 °C w styczniu i 24 °C w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane. Niewielkie amplitudy miesięczne wskazują na łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C) i chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem (ponad 22 °C) i łagodną zimą (od 6 °C na północno-wschodnim wybrzeżu do ponad 10 °C na południu).

5 Uksztaltowanie terenu
Na terenie Hiszpanii przewazaja gory i wyzyny, ale krajobraz jest bardzo zroznicowany. W centralnej czesci znajduje sie plaskowyz, a na wybrezach pojawiaja sie niziny.

6 Ciekawe miejsca w Hiszpanii


Pobierz ppt "Hiszpania Wiktoria."

Podobne prezentacje


Reklamy Google