Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU ZADANIE V. 12 października z okazji DNIA BEZPIECZNEGO KOMPUTERA wychowankowie świetlicy brali czynny udział w zajęciach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU ZADANIE V. 12 października z okazji DNIA BEZPIECZNEGO KOMPUTERA wychowankowie świetlicy brali czynny udział w zajęciach."— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU ZADANIE V

2 12 października z okazji DNIA BEZPIECZNEGO KOMPUTERA wychowankowie świetlicy brali czynny udział w zajęciach poświęconych INTERNETOWI.

3 Wychowawcy prowadzili z uczniami pogadanki na temat korzystania z Internetu i komputera. Opowiadali o tym czym jest Internet i cyberprzemoc oraz jak się przed nią chronić.

4 Dzieci utrwaliły sobie zasady prawidłowego poruszania się w sieci, nauczyły się także jak zabezpieczyć swój komputer oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby być bezpiecznym w Internecie.

5 Uczniowie obejrzeli krótkie filmiki animowane, które traktowały o problemach wynikających z niestosowania się do zasad bezpiecznego korzystania z Internetu (np. www.sieciaki.pl) oraz specjalnie przygotowaną prezentację mówiącą m.in. o tym jak należy chronić się przed cyberprzemocą.www.sieciaki.pl

6

7 Czym jest Internet? Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie „między-sieć”) – ogólnoświatowa sieć komputerowa. Internet został pomyślany tak aby nie miał centralnego dysku twardego i centralnego procesora. Zamieszczając w Internecie swój post, swoje zdjęcie, swój filmik, tracisz nad nim kontrole. Od tej pory informacja którą wysłałeś zaczyna żyć własnym życiem, kopiowana i modyfikowana przez innych użytkowników Internetu.

8 Co to jest Cyberprzemoc ? Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – głównie Internetu i telefonów komórkowych np.: wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają, podszywanie się pod kogoś w Sieci.

9 Jak się chronić?

10 Chroń swój komputer. Zainstaluj program antywirusowy, aktualizuj bazy wirusów, nie otwieraj nieznanych wiadomości, nie pobieraj plików z nieznanych stron, nie daj się nabrać na to że cos wygrałeś w Internecie.

11 instaluj gry i programy tylko za zgodą rodziców, nie zmieniaj ustawień komputera bez zgody rodziców, nie dokonuj samodzielnie napraw komputera, szanuj swój komputer.

12 Chroń swoje dane! Nie podawaj nikomu swoich haseł: do poczty (np. Gmail), do mediów społecznościowych (Facebook, Nasza Klasa), komunikatorów (np. Gadu Gadu), nie zapisuj haseł w historii przeglądarki, nie podawaj swoich danych: nazwiska, miejsce zamieszkania, wieku nieznanym użytkownikom Internetu. Używaj Nicku, nie umieszczaj w Internecie swoich zdjęć. Raz zamieszczone zdjęcie zostaje w Internecie na zawsze.

13 Chroń siebie Nie spotykaj się z ludźmi poznanymi w sieci, nie nawiązuj znajomości przez internet, nigdy nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie… powiedz rodzicom, nauczycielowi, pedagogowi szkolnemu, jeśli czujesz, że padłeś ofiarą cyberprzemocy. nie ulegaj internetowym modą, np. na „wyzwania” oblewania się zimną lub gorącą wodą. pamiętaj o odpowiedzialności za swoje słowa,

14 Pewna dziewczyna… Pewna czternastoletnia dziewczyna napisała na facebooku, że zbliżają się jej urodziny i rodziców nie będzie w domu w związku z tym, organizuje imprezę. Zaprosiła WSZYSTKICH swoich znajomych oraz ZNAJOMYCH SWOICH ZNAJOMYCH. Dużo osób potwierdziło swoje przyjście. Nastolatka gdy zobaczyła ilu ludzi chce do niej przyjść, skasowała swój post a nawet konto. Nic to jednak nie dało, inni użytkownicy facebooka powielali ten post. Przed domem dziewczyny pojawiło się ponad 1000 osób… Dziewczyna za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenie stanęła przed sądem dla nieletnich.

15 Gdzie szukać pomocy? U rodziców, nauczycieli, pedagoga szkolnego, w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz na stronie 116111.pl.116111.pl na stronie https://dyzurnet.pl/https://dyzurnet.pl/ na policji.

16 Czy jesteśmy anonimowi w Internecie? Korzystając z Internetu musimy wiedzieć, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co oglądamy, wszystko co napiszemy, wyślemy, pobierzemy – zostawia po sobie cyfrowy ślad. W Internecie można popełniać przestępstwa i wykroczenia tak jak w realnym życiu. I tak jak w realnym życiu będziemy za popełnione przestępstwa ścigani. Operator jest ustawowo zobowiązany do zapisywania i archiwizowania danych związanych z ruchem w sieci i na każde żądanie służb (policji i prokuratury) musi takich informacji udzielić. Policja bardzo szybko potrafi znaleźć osobę która w sieci popełniła czyn zabroniony.

17 Internetowymi przestępstwami, oszustwami i wykroczeniami są np.: stalking (nękanie kogoś ciągłymi smsami, dzwonieniem, wysyłaniem emaili i wiadomości, chodzeniem za kimś), wyłudzanie pieniędzy (np. fałszywe aukcje internetowe – chcesz kupic zabawkę a przysyłają Ci cebulę), ściąganie nielegalnego oprogramowania i multimediów (muzyka, filmy), kradzież własności intelektualnej (np. ściągnięcie napisanego przez kogoś wypracowania i podanie jako własnego), znieważenia kogoś w dyskusji, rozsyłanie kompromitujących materiałów.

18 Prawo Odpowiedzialność karna w Polsce W dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie poprawka do ustawy – Kodeks karny, opublikowana w Dz. U. z 2011 r. Nr 72, poz. 381, uznająca cyberprzemoc, jak i stalking w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a K.k.:Dz. U. paragraf 1: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. paragraf 2: Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. paragraf 3: Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. paragraf 4: Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

19 Przykład jak działa Prawo 08 listopada 2006 r. Policjanci z Posterunku Policji w Mielnie zatrzymali 14- letniego mieszkańca Mielna, który w okresie od 31 października do 03 listopada 2006 roku poprzez jeden z internetowych komunikatorów rozpowszechnił w sieci przerobione nagie zdjęcie swojej koleżanki. Zatrzymanie 14 latka to efekt pracy operacyjnej policjantów z Posterunku Policji w Mielnie. Przestępczy proceder nieletniego polegał na tym, że do nagiego zdjęcia mężczyzny wkleił on twarz swojej koleżanki po czym tak sfabrykowane zdjęcie rozpowszechnił w sieci. Nieletni stanie przed Sądem Rodzinnym w Koszalinie za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2. Nieletni jak stwierdził zrobił to dla zabawy rozpowszechniając tak sfabrykowane zdjęcie wśród swoich kolegów i koleżanek z klasy.

20 ZANIM KLIKNIESZ, POMYŚL!

21 Bibliografia: Zdjęcie matrix http://giphy.com/gifs/matrix-gir-gif- S4HKH9KgRGMdqhttp://giphy.com/gifs/matrix-gir-gif- S4HKH9KgRGMdq Zdjęcie a http://www.ks-ekspert.pl/tematy/antywirusy.aspx Film 1 https://www.youtube.com/watch?v=XaJ3sTtCapIhttps://www.youtube.com/watch?v=XaJ3sTtCapI Filmy 2- 4 https://www.youtube.com/channel/UCOyzTLHTs92mAf8x4T_9 2Uw https://www.youtube.com/channel/UCOyzTLHTs92mAf8x4T_9 2Uw Zdjęcie 5 www.xtb.plwww.xtb.pl Gif 2 http://giphy.com/gifs/angry-frustrated-upset- uprwwjptZW4Za Definicja cyberprzemocy http://www.cyberprzemoc.pl/http://www.cyberprzemoc.pl/ Zdjęcie Co twoje dziecko robi w sieci http://gwe24.pl/Co-twoje- dziecko-robi-w-sieci,1345.html

22 Na zakończenie uczniowie w grupach wykonali plakaty przeciw cyberprzemocy, które zostały wyeksponowane w świetlicy oraz sporządzili 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

23

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU ZADANIE V. 12 października z okazji DNIA BEZPIECZNEGO KOMPUTERA wychowankowie świetlicy brali czynny udział w zajęciach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google