Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja Sandra Bucko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja Sandra Bucko."— Zapis prezentacji:

1 Grecja Sandra Bucko

2 Stolica Grecji Ateny stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

3 Flaga Grecji jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest kanton z białym krzyżem na niebieskim tle. Krzyż w kantonie wskazuje na przywiązanie Greków do cerkwi prawosławnej. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały - pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku. Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta Eleuthería é Thánatos (wolność albo śmierć).

4 Kilka ciekawych zdjęć

5

6 W Grecji mówi sie w jezyku greckim
Rozmówki polsko-greckie - ναι [ne] - tak όχι [ochi] - nie Ευχαριστώ [Efcharisto.] - Dziękuję. Παρακαλώ. [Parakalo.] / Δεν κάνει τίποτα. [Dhen kani tipota.] - Proszę bardzo. Nie ma za co. Παρακαλώ. [Parakalo.] - Proszę (prosząc o coś). Ορίστε. [Oriste.] - Proszę (podając coś). Καλημέρα! [Kalimera!] - Dzień dobry! (rano) Καλησπέρα! [Kalispera!] - Dzień dobry! (po południu) Αντίο! [Andijo!] / Γεια! [Ghia!] - Do widzenia! Καλό βράδυ! [Kalo wradhi!] - Dobry wieczór! Καληνύχτα! [Kalinichta!] - Dobranoc! Γεια! [Ghia!] - Cześć! (powitanie) Γεια! [Ghia!] - Pa! Εις το επανειδειν. [Is to epanidhin.] - Do zobaczenia. Συγγνώμη! [Sighnomi!] / Mε αυγχωρείτε! [Me sinchorite!] - Przepraszam! (np. zaczepiając osobę nieznajomą) Συγγνώμη. [Sighnomi!] - Przepraszam.

7 Kuchnia grecka – dział sztuki kulinarnej wywodzącej się i charakterystycznej dla Grecji i Greków. Zazwyczaj postrzegana jest jako zdrowa i prosta. Charakteryzuje się m.in. popularnym w kuchniach śródziemnomorskich i bałkańskich, częstym stosowaniem czosnku, oliwy z oliwek, liści winorośli, dużej ilości warzyw (zwłaszcza pomidorów,papryki, świeżych ziół), baraniny i ryb. Wina greckie są znane i cenione już od czasów starożytności. Narodowe potrawy: Sałatka choriatiki MUSAKA Chorta wlita Pastitsio

8 KLIMAT W GRECJI W Grecji panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w którym charakterystyczne są długie, gorące i suche lata oraz łagodne i wilgotne zimy. Rozpiętość równoleżnikowa Grecji wynosi 6°, co sprawia że różnice klimatyczne w południowej i północnej części kraju są znacznie widoczne. W górach zachodniej Grecji i na Peloponezie zimą występują dość obfite opady śniegu, natomiast dzięki wpływowi Morza Egejskiego temperatura na wyspach oraz wschodnim wybrzeżu jest stosunkowo wysoka. Latem w okolicach Aten jest bardzo ciepło, zimą natomiast często pada deszcz, a nawet śnieg.

9 Ukształtowanie poziome
Około 1/5 powierzchni całego kraju zajmują wyspy. Jest ich ok. 3 tys. (167 zamieszkanych). Największe skupisko wysp znajduje się na Morzu Egejskim, tworząc swoisty archipelag łączący Grecję z Turcją. Niektóre wyspy Grecji od lądu Azji Mniejszej dzielą niewielkie cieśniny. Największe wyspy Grecji to: Linia brzegowa jest silnie rozwinięta. Grecja posiada liczne głębokie zatoki, takie jak największa z nich, Zatoka Koryncka, oddzielająca Peloponez na południe od reszty lądu. Poza zatokami linię brzegową urozmaicają półwyspy, często wysunięte głęboko w morze jak trzy półwyspy na południu Peloponezu, które sięgają od 30 do 50 km głąb Morza Śródziemnego. Brzeg morski Grecji ma głównie postać klifu oraz plaż występujących w mozaice z nimi, głównie na Peloponezie i wyspach Grecji (m.in. na Krecie). Wschodnie wybrzeże jest głównie usiane plażami i miejscowo występującymi klifami. Zachodni brzeg Grecji reprezentuje wybrzeże dalmatyńskie.

10 Ludnośc Cudzoziemcy w Grecji
Lp. Miasto Liczba Ludności, jeśli nie zaznaczono inaczej, dotyczy tylko centralnej gminy danego zespołu miejskiego. 1. Ateny (mieszkańcy aglomeracji 4,017 mln.[27]). 2. Saloniki (mieszkańcy aglomeracji 1,084 mln.[28]) 3. Pireus (miasto wpisuje się w jednolity zespół urbanistyczny Wielkich Aten) 4. Patras 5. Larisa (mieszkańcy aglomeracji )[29] 6. Heraklion Cudzoziemcy w Grecji Według danych służby statystycznej Eurostat, w 2008 roku Grecję zamieszkiwało legalnie około 906 tysięcy cudzoziemców, do których należeli głównie Albańczycy, stanowiący 63,7% ogółu legalnie przebywających w Grecji cudzoziemców. W rzeczywistości liczby te należy powiększyć jeszcze o co najmniej milion, niezameldowanych w Grecji, jednak także zamieszkałych tu już na stałe imigrantów nielegalnych[30]. Nielegalni imigranci, to głównie ludność pochodzenia azjatyckiego.

11 Najważniejsze zabytki grecja
Rotunda św. Jerzego Wieża Agia Meteory Grób Agamemnona Odeon Herodosa Attyka Akropol

12 DODATKOWE INFORMACJE kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady, i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2917 m n.p.m. Olimp.

13


Pobierz ppt "Grecja Sandra Bucko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google